African Wildlife Collection – wyjątkowe monety bite w monachijskiej mennicy

Założona w 1158 roku Bawarska Mennica Państwowa jest najstarszym przedsiębiorstwem działającym na terenie Monachium. Przez lata funkcjonowania, firma ugruntowała swoją pozycję menniczą w wąskim sektorze emisji monet obiegowych i kolekcjonerskich, a także w sektorze produkcji medali i oficjalnych pieczęci. Wszystkie walory zawierają charakterystyczny dla tej mennicy znak „D”, który jest gwarantem wysokiej jakości i wyjątkowego wzornictwa.

W 2004 roku, za zgodą somalijskiego rządu, Bawarska Mennica Państwowa wypuściła na rynek serię srebrnych monet bulionowych z Somalii z wizerunkiem słonia. Serię zatytułowano African Wildlife Collection – Kolekcja Afrykańskiej Dzikiej Natury. Monety w ciągu zaledwie kilku lat stały się bardzo popularnym towarem inwestycyjnym wśród przedsiębiorców i kolekcjonerów na całym świecie. Wielki sukces sprzedażowy i stale rosnący popyt skłonił producenta serii do stworzenia złotego odpowiednika monety, dzięki czemu w 2010 roku na rynku pojawił się Złoty Słoń Somalijski. Monety z serii charakteryzują się corocznie zmieniającym się motywem na awersie waloru, zawsze jednak przedstawiają słonia w jego naturalnym środowisku, czyli na afrykańskim stepie. W 2018 roku Somalia wprowadziła do obiegu drugiego reprezentanta pożądanej kolekcji African Wildlife: leoparda. Podobnie jak w przypadku słonia, szata graficzna awersu Leoparda Somalijskiego również zmienia się co roku. 

Złote monety o wadze 1 uncji trojańskiej przedstawiają wartość nominalną 1000 szylingów somalijskich i uznane są za legalny środek płatniczy w Somalii.

Kolekcja Afrykańskiej Dzikiej Natury – jednouncjowe złote monety w ofercie 79 Element

ZŁOTA MONETA SOMALIJSKI SŁOŃ, 1OZ, 2017

Złota moneta z 2017 roku przedstawia majestatycznego słonia przechadzającego się po równinie Serengeti. W tle widać palmę, zachodzące słońce oraz tradycyjną chatkę plemienną. Rewers przedstawia herb państwa somalijskiego – tarczę z wizerunkiem gwiazdy, podtrzymywaną przez dwa leopardy. Poniżej tego symbolu znajdują się dwie włócznie i dwa liście palmowe przeplatane wstęgą oraz napisy „SOMALI REPUBLIC 2017” i „1000 SHILLINGS”

ZŁOTA MONETA SŁOŃ SOMALIJSKI – PIĘTNASTA ROCZNICA, 1 OZ, 2018

Specjalna, limitowana edycja monet z rocznika 2018 przedstawia wyjątkowy motyw – z okazji 15-lecia emisji pierwszej serii walorów, wersja rocznicowa łączy wizerunek dwóch słoni – grafikę głowy słonia, którą wykorzystano przy produkcji pierwszych srebrnych monet oraz motyw słonia ze standardowej emisji roku 2018. Obwoluta awersu zawiera również napis „African Wildlife Elephant”, „1 oz Au 999.9”, daty „2004, 2018”, a pomiędzy nimi otoczoną wieńcem laurowym liczbę „15”, symbolizującą rocznicę. Na rewersie widnieje herb państwowy Republiki Somalii oraz rok wybicia monety i oznaczenie jej nominału. Wyprodukowano jedynie 150 sztuk tej edycji.

ZŁOTA MONETA SOMALIJSKI SŁOŃ, 1OZ, 2019

Emisja z 2019 roku przedstawia dorosłego słonia z uniesiona trąbą na afrykańskiej sawannie. W tle ukazana jest rzeka i bujna roślinność stepowa. Na rewersie widnieje herb państwowy Republiki Somalii oraz rok wybicia monety i oznaczenie jej nominału.

ZŁOTA MONETA SOMALIJSKI SŁOŃ 1 OZ, 2021

Awers monety z edycji 2021 przedstawia głowę dorosłego słonia w ujęciu portretowym, którego trąba zdaje się wystawać poza obręb otoku z legendą. W tle widać afrykański step. Na rewersie widnieje herb państwowy Republiki Somalii oraz rok wybicia monety i oznaczenie jej nominału.

ZŁOTA MONETA SOMALIJSKI SŁOŃ, 1 OZ, 2022

Przyszłoroczny motyw monety przedstawia słonicę z dzieckiem, wędrującą przez afrykański step. W tle widać trzy lecące ptaki, prawdopodobnie sępy. Awers monety pozostaje niezmieniony, prezentując herb państwa somalijskiego oraz rok wybicia monety i oznaczenie jej nominału.

 

ZŁOTA MONETA LOKACYJNA LEOPARD 1OZ, 2018

Z okazji 15. rocznicy ukazania się kolekcji, w 2018 roku mennica w Monachium wprowadziła „Leoparda Somalijskiego” jako drugie zwierzę w cieszącej się ogromnym sukcesem serii. Nowa złota moneta o wadze 1 uncji została wydana w limitowanym nakładzie jedynie 1000 egzemplarzy na całym świecie. Strona motywu monety przedstawia pełnowymiarowego leoparda spoglądającego przez lewe ramię na skaliste krajobrazy w tle. Niezwykłe szczegóły motywu ukazują wąsy leoparda i plamiste umaszczenie sierści. Na zewnętrznej krawędzi wygrawerowane są napisy „LEOPARD”, „AFRICAN WILDLIFE” oraz „1 oz Au 999.9”. Awers monety przedstawia tarczę trzymaną przez leopardy po obu stronach, rok wybicia monety oraz oznaczenie jej nominału.

 

ZŁOTA MONETA SOMALIJSKI LEOPARD 1 OZ, 2021

Jest to czwarta moneta przedstawiająca leoparda w serii African Wildlife, która również została wydana w nakładzie 1000 sztuk na cały świat. Awers przedstawia leoparda siedzącego na gałęzi dużego drzewa, patrzącego prosto przed siebie. W tle widać wysoko na niebie słońce oraz typowe dla krajobrazu sawanny drzewka akacjowe. Zdumiewająca dbałość o detale motywu ukazuje wąsy oraz plamki na sierści zwierzęcia. Awers monety pozostaje niezmieniony, prezentując herb państwa somalijskiego oraz rok wybicia monety i oznaczenie jej nominału.

 

Kolekcja Afrykańskiej Dzikiej Natury – jednouncjowa srebrna moneta w ofercie 79 Element

SREBRNA MONETA SŁOŃ SOMALIJSKI 1OZ, 2018

Awers serii 2018 przedstawia wizerunek portretowy słonia na tle afrykańskiej, dzikiej przyrody.  Niezwykle precyzyjny relief ukazuje dokładnie teksturę skóry zwierzęcia. Ciekawie zastosowana perspektywa daje złudne wrażenie wykraczania słonia poza ramy otoku z legendą. Mennica umieszcza na awersie informacje o nazwie serii (African Wildlife), nazwie monety (Elephant) i wadze waloru wraz z użytym stopem srebra. Na rewersie widnieje herb państwa somalijskiego oraz rok wybicia monety i oznaczenie nominału.

 

Zawrotne ceny za złote monety Słoń Somalijski 

Ogromna popularność serii i ograniczona ilość wyemitowanych egzemplarzy znacznie wpłynęła na wartość kolekcjonerską niektórych monet z kolekcji. Cena za przedstawioną powyżej jednouncjową sztukę Słonia Somalijskiego z roku 2017 oraz 2019 w dużej mierze przewyższa wartość rynkową kruszcu, użytego do wyprodukowania walorów.  Aktualna cena za uncję złota wynosi około 7 000 zł, a cena nabywcza wymienionych monet to ponad 11 000 zł. Znane i cenione od lat na rynku monety z serii Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy, choć równie popularne, nie osiągają takich kwot, co czyni Kolekcję Afrykańskiej Dzikiej Natury tym bardziej wyjątkową i pożądaną.

Warto mieć przy tym na uwadze, że monety bite w aktualnych rocznikach często są zbliżone cenowo do bieżącego kursu za uncję złota. To sprawia, że inwestycje w walory teraz dostępne w sprzedaży, w krótkim czasie mogą przynieść wymierne zyski finansowe kupującemu, a dodanie monety ze Słoniem Somalijskim do swoich zasobów złota będzie jedną z lepszych decyzji inwestycyjnych.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny