Bitcoin czy złoto? Potencjalne zyski i bezpieczeństwo inwestycji

Bitcoin jest niezmiennie nazywany „cyfrowym złotem”, lecz wśród wielu ekonomistów i badaczy rynków inwestycyjnych nazwa ta wzbudza duże wątpliwości. Bo czy cyfrowy Bitcoin faktycznie może zastąpić fizyczne aktywo, którym jest złoto, jako bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach zawirowań gospodarczych? Aby lepiej zrozumieć, które z tych dwóch aktywów lepiej rokuje inwestycyjnie, musimy spojrzeć jak każdy z nich radził sobie na rynku na przestrzeni lat. 

Przegląd rynku złota 

Złoto jest prawdopodobnie najcenniejszym z metali szlachetnych, używane od wielu pokoleń jako środek przechowywania wartości. I chociaż rynek złota nie jest tak spekulacyjny jak rynek kryptowalut, ma on swój udział w zmienności. 

Kurs złota osiągnął swoją najwyższą cenę 2 067,15 dolarów 7 sierpnia 2020 roku. Według ekspertów, wzrost ten został zainspirowany w dużej mierze przez niepewność gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19. W obliczu możliwości wystąpienia recesji, większość ludzi w pośpiechu inwestowała swoje pieniądze w sztabki i monety inwestycyjne, co spowodowało wzrost ceny kruszcu o 32% w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku. 

W ostatniej dekadzie ceny złota wahały się w przedziale kilkuset dolarów na uncji. Pod koniec 2011 roku kurs złota wynosił 1 920 dolarów, po czym do 2013 roku spadł do około 1 220 dolarów. W ciągu następnych 5 lat cena ustabilizowała się w przedziale od 1 100 do 1 300 dolarów. Pod koniec 2019 roku ceny złota zaczęły ponownie rosnąć ze względu na spowolnienie wzrostu gospodarczego i kwestie geopolityczne.

Obecnie cena metalu ponownie odnotowuje spadek, przy kursie około 1760 dolarów za uncję, lecz nie zmienia to faktu, że złoto jest wciąż uważane za stabilne i niezawodne koło ratunkowe w niepewnych gospodarczo czasach.

Złoto jest wyjątkowe również w tym, że ma tendencję do wzrostu wartości, gdy inne towary spadają. Dzieje się tak dlatego, że kiedy gospodarka słabnie, ludzie spieszą się, by zainwestować swoje pieniądze w metale lokacyjne, nie chcąc stracić ich w innych, ryzykowniejszych inwestycjach. Gdy więcej ludzi zaczyna kupować złoto, jego cena wystrzeliwuje w górę i spada dopiero wtedy, gdy inwestorzy zaczynają je sprzedawać.

bitcoin i złoto

Przegląd rynku Bitcoin 

Wprowadzony w 2009 roku Bitcoin (BTC) zapoczątkował nową erę walut cyfrowych. Jest wiodącą na rynku kryptowalutą, niemniej wykresy cen Bitcoina charakteryzują się gwałtownymi spadkami i wzrostami. W styczniu 2020 roku kurs Bitcoina wynosił 8 700 dolarów, obecnie jego cena to 58 085 dolarów. Wielu ekspertów przewiduje, że Bitcoin osiągnie kurs 100 000 dolarów do końca lipca, a do końca obecnego roku będzie to nawet 320 000 dolarów! Jednak szansa, że jego ​​wartość może nagle spaść, nawet do zera, jest równie prawdopodobna.

Wszystko to sprawia, że zmienność BTC czyni go wysoce ryzykowną inwestycją, niemniej w opinii inwestorów i entuzjastów kryptowaluty, zmienność ta jest niejako ceną psychologiczną, jaką trzeba ponieść w obliczu niesamowitych zysków, które Bitcoin oferuje. O dużej atrakcyjności inwestycyjnej „cyfrowego złota” przemawia też między innymi szybkość i łatwość przesyłania kapitału między kontynentami. Rynek kryptowalut jest nieregulowany, więc kupno BTC nie wymaga pośredników, prowizji i opłat. Bitcoina możesz przechowywać na swoim telefonie lub fizycznym dysku, uzyskując dostęp do zasobów, kiedy tylko tego potrzebujesz. Obecnie wiele firm technologicznych (jak Tesla) wykazało zainteresowanie Bitcoinem i możliwością wykorzystania go w transakcjach.

Podobieństwa i różnice w aktywach

Chociaż oba aktywa są inwestycjami spekulacyjnymi, Bitcoin, jak już zostało wspomniane, jest bardziej zmienny i doświadcza ogromnych wahań cen w krótkim czasie.  Było wiele przypadków, kiedy Bitcoin zaliczał spadek wszech czasów, czyniąc inwestorów bankrutami. Były też przypadki, kiedy ceny Bitcoina potroiły się w ciągu kilku dni i przyniosły swoim posiadaczom niebotyczne zyski. Złoto jest stabilniejsze, zyskowne, z tolerowaną zmiennością i od dawna cieszy się wiarygodnością jako bezpieczna przystań. 

Bitcoin, tak jak i złoto, nie jest emitowany przez bank centralny lub rząd federalny, a oba aktywa łączy ich ograniczona ilość. Satoshi Nakamoto, twórca kruptowaluty, ograniczył całkowitą jej podaż do 21 milionów, ponieważ tyle zapisane jest w kodzie jej powstania i tyle ma być aż do 2140 roku. Obecnie w użyciu jest 18 milionów tokenów. W przypadku złota, jego wydobycie nie jest już tak intensywne jak kiedyś i eksperci zakładają, że do 2050 roku wyczerpią się jego światowe zapasy. 

W przeciwieństwie do złota, które istnieje od wieków, Bitcoin jest stosunkowo nowy. Oznacza to, że jest to wschodząca możliwość inwestycyjna z dużą przestrzenią do wzrostu. W oparciu o obecny impet i prognozy branżowe, oczekuje się, że Bitcoin będzie wykładniczo zwiększał swoją wartość w nadchodzących latach.

bitcoin dolar

W co zatem inwestować?

Szczerze mówiąc, nie ma absolutnej odpowiedzi na pytanie, która inwestycja będzie lepszą decyzją. To naprawdę zależy od Twoich celów i zasobności portfela – czy szukasz inwestycji krótkoterminowej czy długoterminowej? Czy byłbyś skłonny postawić na bardziej ryzykowny składnik aktywów z potencjalnie wyższymi zyskami czy wolisz stabilny składnik aktywów z niższymi zyskami w dłuższej perspektywie? 

Złoto jest stabilne, mniej ryzykowne, mniej zmienne i jest uznaną bezpieczną przystanią dla inwestorów. Decydując się na lokację pieniędzy w złoto, kruszec najlepiej jest nabyć u sprawdzonych dostawców, zajmujących się stacjonarnym i internetowym handlem metalami szlachetnymi. Firma 79element działa na polskim rynku złota od 2013 roku, ciesząc się renomą i zaufaniem wśród klientów. Sklep internetowy oferuje sprzedaż złotych sztabek i monet bulionowych w atrakcyjnych cenach, a procedura zakupu nie trwa dłużej niż 2-4 dni roboczych.

Bitcoin, choć ryzykowny, jest bardziej wszechstronny i umożliwia ogromne zyski w krótkim czasie. Rośnie wykładniczo i może wkrótce stać się globalnie akceptowaną formą płatności. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w Bitcoina, odwiedź giełdę kryptowalut BitBay, bardzo popularną wśród polskich inwestorów. Równie znaną i popularną jest też giełda Binance, która od kwietnia 2021 dzierży berło największej giełdy kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotów.

Poświęć trochę czasu i dokładnie przeanalizuj, które z tych aktywów zasługują na miejsce w Twoim portfelu inwestycyjnym.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny