Bitcoin jest niezmiennie nazywany „cyfrowym złotem”, lecz wśród wielu ekonomistów i badaczy rynków inwestycyjnych nazwa ta wzbudza duże wątpliwości. Bo czy cyfrowy Bitcoin faktycznie może zastąpić fizyczne aktywo, którym jest złoto, jako bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach zawirowań gospodarczych? Aby lepiej zrozumieć, które z tych dwóch aktywów lepiej rokuje inwestycyjnie, musimy spojrzeć jak każdy z nich radził sobie na rynku na przestrzeni lat.
Przegląd rynku złota
Złoto jest prawdopodobnie najcenniejszym z metali szlachetnych, używane od wielu pokoleń jako środek przechowywania wartości. I chociaż rynek złota nie jest tak spekulacyjny jak rynek kryptowalut, ma on swój udział w zmienności.
Kurs złota osiągnął swoją najwyższą cenę 2 067,15 dolarów 7 sierpnia 2020 roku. Według ekspertów, wzrost ten został zainspirowany w dużej mierze przez niepewność gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19. W obliczu możliwości wystąpienia recesji, większość ludzi w pośpiechu inwestowała swoje pieniądze w sztabki i monety inwestycyjne, co spowodowało wzrost ceny kruszcu o 32% w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku.
W ostatniej dekadzie ceny złota wahały się w przedziale kilkuset dolarów na uncji. Pod koniec 2011 roku kurs złota wynosił 1 920 dolarów, po czym do 2013 roku spadł do około 1 220 dolarów. W ciągu następnych 5 lat cena ustabilizowała się w przedziale od 1 100 do 1 300 dolarów. Pod koniec 2019 roku ceny złota zaczęły ponownie rosnąć ze względu na spowolnienie wzrostu gospodarczego i kwestie geopolityczne.
Obecnie cena metalu ponownie odnotowuje spadek, przy kursie około 1760 dolarów za uncję, lecz nie zmienia to faktu, że złoto jest wciąż uważane za stabilne i niezawodne koło ratunkowe w niepewnych gospodarczo czasach.
Złoto jest wyjątkowe również w tym, że ma tendencję do wzrostu wartości, gdy inne towary spadają. Dzieje się tak dlatego, że kiedy gospodarka słabnie, ludzie spieszą się, by zainwestować swoje pieniądze w metale lokacyjne, nie chcąc stracić ich w innych, ryzykowniejszych inwestycjach. Gdy więcej ludzi zaczyna kupować złoto, jego cena wystrzeliwuje w górę i spada dopiero wtedy, gdy inwestorzy zaczynają je sprzedawać.
Przegląd rynku Bitcoin
Wprowadzony w 2009 roku Bitcoin (BTC) zapoczątkował nową erę walut cyfrowych. Jest wiodącą na rynku kryptowalutą, niemniej wykresy cen Bitcoina charakteryzują się gwałtownymi spadkami i wzrostami. W styczniu 2020 roku kurs Bitcoina wynosił 8 700 dolarów, obecnie jego cena to 58 085 dolarów. Wielu ekspertów przewiduje, że Bitcoin osiągnie kurs 100 000 dolarów do końca lipca, a do końca obecnego roku będzie to nawet 320 000 dolarów! Jednak szansa, że jego wartość może nagle spaść, nawet do zera, jest równie prawdopodobna.
Wszystko to sprawia, że zmienność BTC czyni go wysoce ryzykowną inwestycją, niemniej w opinii inwestorów i entuzjastów kryptowaluty, zmienność ta jest niejako ceną psychologiczną, jaką trzeba ponieść w obliczu niesamowitych zysków, które Bitcoin oferuje. O dużej atrakcyjności inwestycyjnej „cyfrowego złota” przemawia też między innymi szybkość i łatwość przesyłania kapitału między kontynentami. Rynek kryptowalut jest nieregulowany, więc kupno BTC nie wymaga pośredników, prowizji i opłat. Bitcoina możesz przechowywać na swoim telefonie lub fizycznym dysku, uzyskując dostęp do zasobów, kiedy tylko tego potrzebujesz. Obecnie wiele firm technologicznych (jak Tesla) wykazało zainteresowanie Bitcoinem i możliwością wykorzystania go w transakcjach.
Podobieństwa i różnice w aktywach
Chociaż oba aktywa są inwestycjami spekulacyjnymi, Bitcoin, jak już zostało wspomniane, jest bardziej zmienny i doświadcza ogromnych wahań cen w krótkim czasie. Było wiele przypadków, kiedy Bitcoin zaliczał spadek wszech czasów, czyniąc inwestorów bankrutami. Były też przypadki, kiedy ceny Bitcoina potroiły się w ciągu kilku dni i przyniosły swoim posiadaczom niebotyczne zyski. Złoto jest stabilniejsze, zyskowne, z tolerowaną zmiennością i od dawna cieszy się wiarygodnością jako bezpieczna przystań.
Bitcoin, tak jak i złoto, nie jest emitowany przez bank centralny lub rząd federalny, a oba aktywa łączy ich ograniczona ilość. Satoshi Nakamoto, twórca kruptowaluty, ograniczył całkowitą jej podaż do 21 milionów, ponieważ tyle zapisane jest w kodzie jej powstania i tyle ma być aż do 2140 roku. Obecnie w użyciu jest 18 milionów tokenów. W przypadku złota, jego wydobycie nie jest już tak intensywne jak kiedyś i eksperci zakładają, że do 2050 roku wyczerpią się jego światowe zapasy.
W przeciwieństwie do złota, które istnieje od wieków, Bitcoin jest stosunkowo nowy. Oznacza to, że jest to wschodząca możliwość inwestycyjna z dużą przestrzenią do wzrostu. W oparciu o obecny impet i prognozy branżowe, oczekuje się, że Bitcoin będzie wykładniczo zwiększał swoją wartość w nadchodzących latach.
W co zatem inwestować?
Szczerze mówiąc, nie ma absolutnej odpowiedzi na pytanie, która inwestycja będzie lepszą decyzją. To naprawdę zależy od Twoich celów i zasobności portfela – czy szukasz inwestycji krótkoterminowej czy długoterminowej? Czy byłbyś skłonny postawić na bardziej ryzykowny składnik aktywów z potencjalnie wyższymi zyskami czy wolisz stabilny składnik aktywów z niższymi zyskami w dłuższej perspektywie?
Złoto jest stabilne, mniej ryzykowne, mniej zmienne i jest uznaną bezpieczną przystanią dla inwestorów. Decydując się na lokację pieniędzy w złoto, kruszec najlepiej jest nabyć u sprawdzonych dostawców, zajmujących się stacjonarnym i internetowym handlem metalami szlachetnymi. Firma 79element działa na polskim rynku złota od 2013 roku, ciesząc się renomą i zaufaniem wśród klientów. Sklep internetowy oferuje sprzedaż złotych sztabek i monet bulionowych w atrakcyjnych cenach, a procedura zakupu nie trwa dłużej niż 2-4 dni roboczych.
Bitcoin, choć ryzykowny, jest bardziej wszechstronny i umożliwia ogromne zyski w krótkim czasie. Rośnie wykładniczo i może wkrótce stać się globalnie akceptowaną formą płatności. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w Bitcoina, odwiedź giełdę kryptowalut BitBay, bardzo popularną wśród polskich inwestorów. Równie znaną i popularną jest też giełda Binance, która od kwietnia 2021 dzierży berło największej giełdy kryptowalut na świecie pod względem wolumenu obrotów.
Poświęć trochę czasu i dokładnie przeanalizuj, które z tych aktywów zasługują na miejsce w Twoim portfelu inwestycyjnym.
Comments are closed.