BRITANNIA – monety jej Królewskiej Mości

„Britannia”, która jest wizerunkiem kobiety-wojowniczki po raz pierwszy pojawiła się na monetach za panowania Imperium Rzymskiego, gdy cesarz Hadrian wprowadził do obiegu szereg walorów, które miały uhonorować zwycięstwo Rzymian po ich inwazji na wyspę w 43 r. n.e. Britannia – łacińska nazwa, nadana Wielkiej Brytanii przez najeźdźców – szybko zyskała popularność i stała się uosobieniem Wysp Brytyjskich. Po upadku Imperium Rzymianie zmuszeni byli opuścić podbite ziemie, zabierając ze sobą dziedzictwo ikonicznej kobiety, a postać Britannii zniknęła z monet na wiele kolejnych stuleci. Pojawiła się ponownie dopiero za panowania Karola II w drugiej połowie XVII wieku.

Kim jest Britannia?

Gdy Rzymianie podbili wyspy, uhonorowali ten wyczyn postacią opartą na rzymskiej bogini Minerwie, patronce sztuki, handlu, strategii i mądrości. Sama Minerwa była rzymską adaptacją greckiej bogini Ateny, a obie oparte są na starożytnej fenickiej bogini Barati, uznanej w indyjskich Wedach za boginię wód.

Pierwotnie przedstawiona na rewersie rzymskiego brązowego sestercjusza, Britannia ukazana jest na skalistym kopcu w pozycji siedzącej, zwrócona posturą ciała w lewą stronę, z lewą ręką opartą na tarczy, prawą dłonią zaś trzyma rzymski sztandar legionowy. Wokół niej widnieje napis „BRITANNIA S C”.

Skąd pochodzi nazwa monety?

Nazwa Britannia pochodzi od łacińskiego „Britannica”, którego Rzymianie używali w odniesieniu do Wysp Brytyjskich. To z kolei wywodzi się od greckiej formy „Prettanike” lub „Brettaniai”. Mieszkańców nazwano „Britanni” lub „Britons”. Do dziś „Prydain”, z greki, jest walijskim tłumaczeniem nazwy Britannia. Jako zamorskie i najdalsze terytorium Imperium Rzymskiego, Brytania szybko zaczęła być utożsamiana z boginią wojny i wody. W ten sposób rzymska bogini Minerwa stała się Britannią i personifikacją ducha wyspiarskiego kraju.

Powrót Britannii

Wiek XVII był dla Anglii ciągłą walką o terytorium i wpływy z innymi europejskimi potęgami, Hiszpanią i Portugalią, które ekspansywnie zakładały nowe kolonie i sieci handlowe w Ameryce i Azji. Morska siła Wielkiej Brytanii słabła, co źle wpływało na morale mieszkańców kraju. Ponieważ postać Britanni wciąż kojarzono jako obrończynię Wysp Brytyjskich, a tym samym jako uosobienie roszczeń Wielkiej Brytanii do otaczających ją mórz, panujący ówcześnie Karol II zdecydował się na wprowadzenie Britannii na monety w 1672 roku, co miało podnieść ducha w narodzie.

Zaakceptowany przez króla projekt waloru przedstawiał się bardzo podobnie do swojego rzymskiego odpowiednika: ukazywał kobietę w pozycji siedzącej, zwróconą w lewo, z tarczą przy lewym ramieniu i z napisem „BRITANNIA” wokół. Zamiast rzymskiego sztandaru legionowego trzymała ona włócznię w lewej dłoni, prawą ręką unosiła gałązkę laurową.

Britannia współcześnie

Trwała obecność Britannii w świadomości Anglików i na rodzimych monetach sprawiła, że była ona idealnym wyborem, gdy Mennica Królewska szukała motywu, który miał pojawić się na monetach przeznaczonych na międzynarodowe rynki kruszców. Celem było stworzenie brytyjskiej monety inwestycyjnej, która byłaby sprzedawana z niską premią w stosunku do wartości metalu. I tak w 1987 r. Mennica Królewska wypuściła na rynek złotą wersję monety Britannia, wybitą w 22-karatowym złocie o próbie 0,9167, która miała konkurować z południowoafrykańskimi Krugerrandami i amerykańskimi monetami bulionowymi Eagle. Walor wprowadzono do obiegu w dwóch wersjach: nieobrobionej i próbnej, w czterech gramaturach: jednej uncji, pół uncji, ćwierć uncji i jednej dziesiątej uncji.

W 1997 wyemitowano srebrna wersję tej monety bulionowej.

Britannia z nową twarzą

Przez minione stulecia różni artyści przedstawiali Britannię w sposób, który odzwierciedlał idee i styl ich czasów. Z każdym wcieleniem wojowniczka nabierała więcej warstw znaczeniowych, uosabiając ducha narodu angielskiego. W 2021 roku Mennica Królewska wypuściła nową limitowaną edycję monety, na której po raz pierwszy narodowa ikona została przedstawiona jako kolorowa kobieta. Odświeżony wizerunek waloru zaprojektowany został przez znanego artystę P.J. Lyncha. Clare Maclennan, dyrektorka ds. monet okolicznościowych w Mennicy Królewskiej, w oświadczeniu do mediów napisała: „Britannia jest trwałym symbolem narodu, a ponieważ naród ewoluuje, słuszne jest, aby jej wizerunek również ewoluował. Stworzenie nowego, oryginalnego projektu dla takiej ikony jak Britannia jest marzeniem dla każdego artysty. Moneta „Britannia” z 2021 roku ma stanowić kontynuację zobowiązania Mennicy Królewskiej do odzwierciedlenia większej różnorodności w narodzie”.

Britannia w ofercie 79 Element

Ten bardzo popularny walor jest nieodzownym elementem każdej kolekcji złotych i srebrnych monet bulionowych. Powszechna rozpoznawalność Britanii sprawia, że bez problemu można ją „upłynnić”, gdy zajdzie potrzeba, co czyni ją tym bardziej atrakcyjną dla inwestorów i prywatnych nabywców. W naszej ofercie znajdziesz złotą Britannię z rocznika ’22 w 4 podstawowych gramaturach –1/4 uncji1/10 uncji1/2 uncji i 1 uncji, a także egzemplarze z poprzednich lat. Oferujemy także srebrną Britannię o wadze 1 uncji z rocznika 2022; bulion dostępny jest również w losowo wybranych rocznikach.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny