Jak inwestować w złoto i srebro?

Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, już od wieków uznawane są za wartościowe kruszce, których posiadanie świadczy o bogactwie właściciela. Dawniej służyły również jako środek płatniczy. Dziś cieszą się one zainteresowaniem inwestorów, którzy chcieliby zdywersyfikować swój portfel. Jak inwestować w złoto i srebro?

sztabka złota

Dlaczego warto?

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w metale szlachetne warto poznać zalety tego rozwiązania. Metale szlachetne są odporne na działanie kwasów, nie korodują i nie reagują z wodą, przez co można je przechowywać bez obaw o ich zniszczenie. Srebro i złoto inwestycyjne to świetny sposób na urozmaicenie swojego portfela. Wśród zalet nabycia fizycznych metali szlachetnych wymienić można zabezpieczenie majątku przed skutkami utraty wartości pieniądza. Ponieważ nie można ich wyprodukować w sposób sztuczny, najprawdopodobniej ich wartość nie będzie spadała, a eksperci przewidują, że w perspektywie czasu cena złota będzie wzrastać. Mówiąc o zaletach inwestowania z złoto i srebro nie można też zapominać o argumencie, który dla wielu osób jest najbardziej przekonywający – sztabki srebra i złota to produkty, których można dotknąć, w przeciwieństwie do „wirtualnych” inwestycji jakimi są np. akcje na giełdzie. W razie awarii serwerów z kolei tracimy dostęp nawet do posiadanych na koncie osobistym środków. Monety bulionowe czy wspomniane już sztabki możemy zaś ukryć w bezpiecznym miejscu, jak np. sejf i w razie potrzeby je wykorzystać. Warto też wspomnieć, że złoto jest akceptowalnym środkiem płatniczym w większości krajów i zachowuje swoją wartość nawet w czasach kryzysów gospodarczych czy konfliktów politycznych. Oprócz inwestycji jego zakup może więc okazać się także dobrym zabezpieczeniem na trudne czasy.

sztabka srebra

Jak inwestować w złoto i srebro?

Osoby planujące inwestowanie w metale szlachetne mają do wyboru kilka możliwości, a w tym specjalne instrumenty finansowe, takie jak m.in. kontrakty terminowe czy ETF’y. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak nabycie kruszców – złoto i srebro inwestycyjne obecnie dostępne jest w wielu atrakcyjnych formach, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wielu osobom w pierwszej kolejności na myśl nasuwają się wykonane ze złota lub srebra sztabki. Są to odlewy z formy, które dodatkowo mogą mieć ozdobne wytłoczenia. Często jednak znajduje się na nich po prostu oznaczenie dotyczące czystości metalu oraz numer seryjny. Sztabki są dostępne w różnych rozmiarach i wagach, dlatego coś da siebie znajdą wśród nich zarówno inwestorzy posiadający większe kwoty na ten cel, jak i osoby chcące ulokować w metalach szlachetnych nieco mniejsze sumy.

Zakup monet bulionowych to kolejny sposób na zainwestowanie w złoto lub srebro. Są one wykonywane z czystego kruszcu o określonej masie, rozmiarze i wyglądzie, a ich wartość zależna jest od zawartości złota lub srebra. Wśród nich zdarzają się również monety zawierające domieszki innych metali, jak chociażby pierwsza moneta bulionowa, czyli Krugerrand z 22-karatowego złota z dodatkiem miedzi. Dzięki temu jest on bardziej odporny na uszkodzenia niż złote czy srebrne monety inwestycyjne wykonane z czystego kruszcu. Tego typu produkty bite są przez renomowane mennice posiadające certyfikat LBMA (ang. London Bullion Market Association). Podobnie jak w przypadku sztabek, złote i srebrne monety bulionowe dostępne są w różnych wagach, co przekłada się na ich cenę. Największą popularnością cieszą się modele o masie 1 uncji trojańskiej, co odpowiada wadze 31,1 grama – są one również najbardziej korzystnym rozwiązaniem ze względu na stosunek ceny i zawartości kruszcu do marży narzucanej przez dilerów. Złoto i srebro inwestycyjne w postaci monet bulionowych oprócz wartości wynikającej z zawartości kruszcu prezentuje się też atrakcyjniej niż sztabki, a w dodatku trudniej jest je sfałszować. Do najbardziej znanych monet bulionowych należą:

Oprócz monet bulionowych istnieją również numizmaty, których wartość zależna jest nie od zawartości złota czy srebra, ale od walorów kolekcjonerskich. Chodzi tu o rzadkie monety sprzed setek lub nawet tysięcy lat. Inwestowanie w tego typu produkty wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i umiejętności odróżnienia falsyfikatu od autentycznej monety i wiąże się z niemałym ryzykiem.

moneta philharmoniker

Jak inwestować w srebro i złoto

Zasada wydaje się dosyć prosta – wystarczy kupować metale, kiedy ich cena spada i sprzedawać je przy wzrostach ceny. Wymaga to co prawda śledzenia wykresu przedstawiającego wartość kruszców, jednak jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej ryzykowne niż np. gra na giełdzie. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, czy lepiej postawić na złoto czy też srebrne monety lub sztabki. Wiele jednak zależy od tego jaką kwotę można ulokować w metalach szlachetnych, a także od oczekiwań w stosunku do inwestycji. Złoto jest droższe, dlatego decydują się na nie osoby posiadające większe sumy. Srebro zaś będzie rozsądnym wyborem dla początkujących oraz chcących inwestować mniejsze kwoty. Ważne jest jednak, aby metale szlachetne kupować u sprawdzonych dilerów, którzy autentyczność oferowanych przez siebie produktów mogą potwierdzić odpowiednimi certyfikatami. Oferują oni często nie tylko sprzedaż złota, ale również skup metali szlachetnych, dlatego w razie konieczności upłynnienia sztabek czy monet bulionowych nie będzie problemów z odzyskaniem ulokowanych pieniędzy. Oczywiście przed transakcją należy zawsze uważnie sprawdzać rzetelność tego typu firm, kierując się np. opiniami innych klientów. Pamiętajmy, że zakupy u sprawdzonych dilerów to właściwe zerowe ryzyko, że zostaniemy oszukani, dlatego takie rozwiązanie jest znacznie lepsze od korzystania z ofert osób prywatnych.