Jak sprawdzić złoto i srebro? Jak odróżnić falsyfikat od oryginału

W ostatnim czasie metale szlachetne cieszą się dużą popularnością jako produkty pozwalające korzystnie ulokować posiadane oszczędności. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi, dlatego możemy paść ofiarą oszustwa. Najrozsądniej jest więc dokonywać transakcji u zaufanych dilerów metali szlachetnych. Nie zaszkodzi też dowiedzieć się jak sprawdzić złoto domowymi sposobami.

Jak rozpoznać złoto w sztabkach?

Aby sprawdzić czy zakupione sztabki złota rzeczywiście wykonane zostały z czystego kruszcu, należy wykorzystać unikalne właściwości tego metalu szlachetnego. Ponieważ charakteryzuje się on bardzo wysoką gęstością, prostym sposobem na sprawdzenie autentyczności złotego wyrobu jest dokonanie pomiaru objętości (pomnożenie szerokości, wysokości i grubości) sztabki i pomnożenie wyniku przez 19,3 (gęstość złota). Trzeba przy tym pamiętać, aby objętość obliczać w centymetrach. Objętość pomnożona przez gęstość złota powinna dać wynik zgodny z wagą posiadanej sztabki. Zaletą tej metody jest fakt, że do jej zastosowania wystarczy tylko waga, suwmiarka i kalkulator, a sama sztabka nie ulega w tym przypadku uszkodzeniom, które mogłyby wpływać na jej niższą cenę w razie sprzedaży. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że fałszerze często wykorzystują metale o gęstości zbliżonej do gęstości złota, jak np. wolfram. W tym przypadku warto uderzyć sztabkę innym przedmiotem, np. długopisem – złoto wyda dźwięczący dźwięk, zaś uderzenie wolframu spowoduje głuchy odgłos. Do oceny autentyczności złota wykorzystać można także ultrasonografię czy zbadać właściwości magnetyczne posiadanych sztabek. Sposoby te jednak nie sprawdzą się jednak jeśli mamy sztabki umieszczone w certyfikatach czyli specjalnych opakowaniach chroniących zawartość przed uszkodzeniem i stanowiących jednocześnie potwierdzenie autentyczności wyrobu. Jeśli nie mamy zaufania do dilera, od którego kupiliśmy sztabkę, można sięgnąć po specjalne urządzenia przeznaczone do badania przewodności elektrycznej.

sztabka złota

Monety bulionowe – czy masz autentyczny egzemplarz?

Złote monety cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów chcących lokować pieniądze w metalach szlachetnych. Podobnie jak w przypadku sztabek, zdarzają się jednak podróbki tego typu wyrobów, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać te autentyczne egzemplarze. Najprościej jest zważyć je i porównać z wynikami dostępnymi chociażby w Internecie. Przykładowo wiedząc, że Krugerrand 1 oz waży ok. 33,93 g można wstępnie sprawdzić, czy dany egzemplarz to podróbka. Często stosowanym sposobem weryfikacji jest wykorzystanie bardzo prostej w obsłudze linijki menniczej. Jeśli moneta mieści się w odpowiednich otworach i przeważa linijkę, świadczy to o jej autentyczności. Niestety, ta metoda może się nie sprawdzić w przypadku falsyfikatów z domieszką wolframu, który pozwala otrzymać podróbkę o wymiarach i wadze bardzo zbliżonych do parametrów prawdziwej monety. Wówczas warto wykorzystać wymieniony już wyżej sposób z dźwiękiem. Istnieje nawet specjalna aplikacja na telefon komórkowy, gdzie po nagraniu dźwięku uderzanej monety możemy dowiedzieć się czy rzeczywiście wykonana została ze złota. Dzięki niej bez problemu zweryfikujemy najbardziej popularne monety, jak m.in. Krugerrandy. Ta metoda nie zawsze się jednak sprawdza – dotyczy to np. monety Maple Leaf, która chociaż oryginalna, nie wydaje charakterystycznego dla złota dźwięku. Dlaczego tak się dzieje i w jaki inny sposób można sprawdzić autentyczność Kanadyjskiego Liścia Klonowego, warto dowiedzieć się oglądając krótki film na:

sztabka srebra 500 g

Jak sprawdzić srebro?

Srebro cieszy się również niemałym zainteresowaniem wśród inwestorów, dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić ten metal szlachetny od mniej wartościowych wyrobów. W tym celu można przeprowadzić próbę magnesu. Jak rozpoznać srebro? Ponieważ jest ono diamagnetykiem, wykonana z czystego kruszcu sztabka powinna być lekko odpychana przez magnes. Warto też dokonać analogicznych pomiarów, jak w przypadku wspomnianego wyżej sposobu weryfikacji autentyczności złota. Tutaj jednak objętość sztabki w centymetrach sześciennych należy pomnożyć przez gęstość srebra, a więc 10,5 – wynik powinien odpowiadać wadze wyrobu. Wprawne oko potrafi też odróżnić srebro od mniej wartościowych metali. O fałszerstwie może świadczyć zbyt błyszczący lub matowy kolor, a także przebarwienia. Monety inwestycyjne wykonane ze srebra również można sprawdzać za pomocą wspomnianej aplikacji na telefon. Oprócz tego analogicznie do badania złota można sprawdzić przewodność elektryczną posiadanego wyrobu lub zbadać prędkość rozchodzenia się ultradźwięków w sztabce czy monecie. Metody te wymagają jednak wykorzystania odpowiednich urządzeń i mogą nie sprawdzić się w przypadku konieczności zbadania mniejszych przedmiotów.

złote krugerrandy 1 oz

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim planując inwestowanie w złoto lub srebro należy zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców o ugruntowanej pozycji na rynku. Dobrym rozwiązaniem jest też porównywanie cen – Krugerrand do kupienia w znacznie niższej cenie niż oferuje większość dilerów może okazać się podróbką. Chociaż zdarzają się atrakcyjne oferty, dla większego bezpieczeństwa transakcji lepiej nabywać monety buionowe oraz sztabki nie od osób prywatnych, a u profesjonalnych dilerów metali szlachetnych. Rzetelny sklep oferuje nie tylko sprzedaż złota i srebra, ale również dołącza do swoich produktów certyfikaty potwierdzające ich autentyczność. Dla pewności można też dodatkowo sprawdzić opinie innych klientów na temat konkretnego dilera, co również będzie pomocne podczas poszukiwania godnego zaufania dostawcy metali szlachetnych. Obecnie wielu z nich prowadzi sprzedaż złota i srebra również przez internet. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne, ale też bezpieczne. Zamówione produkty można odebrać osobiście albo zdecydować się na usługi firmy kurierskiej. Pamiętajmy, że rozwaga i ostrożność w tym przypadku może uchronić przed stratą pieniędzy!