Znalazłeś stare banknoty? Dowiedz się jak na nich zarobić!

Zdarza się, że podczas porządków na strychu lub w piwnicy trafiamy na rzeczy pozornie bezwartościowe, które jednak mogą okazać się źródłem zarobku. Doskonałym przykładem są tu pieniądze wycofane z obiegu. Skup starych banknotów i monet z pewnością za nie zapłaci, a my pozbędziemy się problemu.

 

Jak zarobić na starych banknotach?

Banki centralne poszczególnych krajów od czasu do czasu wymieniają stare banknoty na nowsze wersje, które mają lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwami. W takich sytuacjach zazwyczaj emitent odpowiednio wcześniej informuje o mających nadejść zmianach i umożliwia wymianę banknotów oraz monet na nowszą wersję w określonym terminie. Przegapienie go nie oznacza jednak, że zostaniemy z bezwartościowymi starymi pieniędzmi, których nikt nie chce przyjąć. Mowa tu nie tylko o banknotach sprzed denominacji dokonanej w Polsce, ale również o obcych walutach. Może się bowiem okazać, że znajdziemy stare niemieckie marki czy brytyjskie funty, które zostały zastąpione nową emisją pieniędzy i nie mają już siły nabywczej. W tym przypadku kantory z całą pewnością ich nie przyjmą, a jedynym rozwiązaniem może okazać się skup walut wycofanych z obiegu, taki jak https://staragotowka.pl/.

 

Dlaczego warto?

Przetrzymywanie starych pieniędzy w szufladach bądź na strychu nie do końca jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że można na nich zarobić. Zysk zależy w tym przypadku głównie od rodzaju posiadanej waluty oraz ilości znalezionej gotówki, łatwo jednak to sprawdzić za pomocą specjalnych kalkulatorów umieszczanych przez skup banknotów wycofanych z obiegu na swojej stronie internetowej. Wystarczy tylko określić jaką walutę chcemy sprzedać, a także kwotę, jaką zamierzamy wymienić na złotówki. Takie wygodne i proste w obsłudze narzędzie pozwoli określić wysokość zarobku na znalezisku i opłacalność tego rozwiązania.

skup banknotów wycofanych z obiegu

W jaki sposób można dokonać transakcji?

Skup walut wycofanych z obiegu daje swoim klientom cztery możliwości na realizację transakcji, co pozwala wybrać najwygodniejszy sposób jej przeprowadzenia. Jednym z nich jest udanie się do siedziby firmy z banknotami, gdzie zostaną one wycenione na miejscu. Jeśli jednak mieszkamy zbyt daleko, możemy wybrać opcję wysłania kuriera przez skup pod wskazany adres. Wówczas należy wypełnić zamieszczony na stronie internetowej formularz, a następnie przygotować przesyłkę z banknotami lub monetami i numerem konta, na którą trzeba nalepić przesłaną przez skup etykietę – przelew dokonywany jest natychmiast po dotarciu paczki do siedziby firmy. Klienci skupu starej gotówki mogą też samodzielnie zamówić kuriera lub zdecydować się na skorzystanie z paczkomatów. Cała transakcja odbywa się w bezpieczny sposób, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zapakowaniu przesyłki oraz postępować zgodnie ze wskazówkami pracowników skupu. Paczki po dotarciu do siedziby firmy otwierane są ponadto komisyjnie przed kamerą, a klient ma dostęp do nagrania.

 

skup dolarów amerykańskich

 

Od czego zależy wycena starych banknotów i monet?

Stare pieniądze dostarczane przez klientów segregowane są na kilka grup. Jedna z nich to banknoty, które można wymienić w bankach centralnych krajów, jakie je wyemitowały. Przykładem mogą być waluty z państw należących obecnie do strefy euro lub też stare funty brytyjskie wycofane z obiegu. Wartość sprzedawanych banknotów jest w tym przypadku podyktowana przede wszystkim kursem złotówki wobec euro oraz innych walut. Wśród dostarczanych przez klientów pieniędzy zdarzają się również numizmaty, a więc pieniądze o zerowej sile nabywczej, które nie mogą zostać wymienione w bankach centralnych. O ich wartości decyduje przede wszystkim unikalność, stan zachowania oraz pozycja na rynku kolekcjonerskim. Jeśli więc chodzi o skup dolarów amerykańskich, które pozostają w obiegu niezależnie od daty emisji, może okazać się, że wartość kolekcjonerska znacznie przekracza tę podyktowaną przez aktualny kurs dolara. Trzecia kategoria przyjmowanych pieniędzy to monety ze złota i srebra, których cena zależna jest od zawartości kruszcu i ich stanu.