Czy można płacić złotem? Złoto jako środek płatniczy

Złoto już od wieków uważane jest za szlachetny kruszec świadczący o zamożności jego posiadacza. W ostatnim czasie niemało mówi się o korzyściach wynikających z inwestowania w ten metal szlachetny, który może stać się alternatywą dla produktów finansowych oferowanych przez banki. Czy złoto można traktować również jako środek płatniczy?

 

Dobre czasy dla złota

W ostatnim czasie można było zauważyć wzrost ceny złota, która podniosła się do 1240 dolarów amerykańskich za uncję trojańską. Za najważniejszą przyczynę takiego stanu rzeczy można uznać niepewną sytuację na rynku akcji – pod koniec października zanotowano spadki, co wzbudziło niepokoje wśród inwestorów w papiery wartościowe. Istotne znaczenie miały też wydarzenia polityczne, a więc nasilenie wojny gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, a także zamiana stosunków pomiędzy USA i Arabią Saudyjską po zabójstwie dziennikarza w tureckiej ambasadzie. O nadchodzących zmianach świadczy również fakt, że banki narodowe przystąpiły do zakupu złota – w trzecim kwartale tego roku nabyły one łącznie 148,4 ton tego kruszcu, co oznacza wzrost na poziomie 22% w stosunku do roku ubiegłego. Zainteresowanie złotymi sztabkami i monetami bulionowymi można było zauważyć również jeśli chodzi o inwestorów prywatnych, co prawdopodobnie ma związek z zawirowaniami na rynku papierów wartościowych. Wymienione wyżej czynniki wskazują, że nadchodzący rok będzie korzystny dla żółtego kruszcu, a eksperci przewidują dalszy wzrost jego ceny. Warto więc zastanowić się nad zakupem fizycznego złota.

sztabki złota

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Dawniej złoto stanowiło środek płatniczy i było wyznacznikiem bogactwa. Dzisiaj jest traktowane jako długoterminowa inwestycja, a jednocześnie bezpieczna lokata kapitału, która ochroni pieniądze przed skutkami inflacji. W przeciwieństwie do banknotów i monet, kruszec ten nie ma emitenta i nie można go wytworzyć, a ograniczone zasoby to gwarancja, że nie straci ono na wartości niezależnie od sytuacji gospodarczej czy politycznej. Nic więc dziwnego, że sztabki złota czy monety bulionowe wykonane z tego metalu szlachetnego cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i nieustannie uznaje się je za świetny sposób na zabezpieczenie kapitału. Oczywiście decydując się na taką inwestycję należy rozważnie wybierać sklep ze złotem – godny zaufania diler metali szlachetnych to gwarancja zakupu autentycznego kruszcu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również rafinacja złota czyli przetapianie złomu złota na sztabki. Czy można jednak traktować je jako środek płatniczy?

Maple leaf

W stanie Utah można płacić złotem

Zgodnie z obowiązującym od niedawna prawem, w amerykańskim stanie Utah klienci sklepów mogą dokonywać płatności za pomocą złota i srebra, a sklep ma obowiązek ją przyjąć. Aby jednak było to możliwe, musi zostać spełniony jeden warunek – metale szlachetne służące jako środek płatniczy muszą mieć postać monet wyemitowanych przez władze federalne. W praktyce oznacza to, że w stanie Utah zakupy sfinansujemy tylko za pomocą monet bitych w amerykańskiej mennicy U. S. Mint (lub dolarów). Wprowadzenie tej zmiany wpłynęło przede wszystkim na świadomość ludzi, którzy do tej pory metale szlachetne uważali głównie za materiał do wytworzenia biżuterii, a nie środek płatniczy. Pojawił się też pomysł, aby obok dolara amerykańskiego wprowadzić w Stanach Zjednoczonych dodatkową walutę, którą byłyby właśnie złoto i srebro.

 

Jak płacić złotem?

Jeszcze do niedawna niemożliwe było dokonywanie transakcji za pomocą złota – najpierw należało ten metal szlachetny sprzedać, a więc wymienić na pieniądze. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił jednak na znaczące zmiany, jeśli chodzi o płacenie złotem. Przykładem może być w tym przypadku system goldmoney. Pozwala on na otwarcie rachunku w złocie, który działa jak tradycyjne konto bankowe, jednak w tym przypadku na rachunku mamy złoto. Dołączone do niego są karty płatnicze, dzięki czemu żółty kruszec może pełnić rolę pieniądza. Inne rozwiązanie to aplikacja mobilna Glint, czyli wirtualny portfel służący do przechowywania funtów brytyjskich oraz złota, a także wymiany waluty na złoto i odwrotnie. Oprócz tego można za jej pośrednictwem finansować różnego rodzaju transakcje, a więc np, płacić za zakupy. Nabywając złoto za pomocą aplikacji Glint użytkownik staje się właścicielem odpowiedniej części sztabki złota przechowywanej przez Londyński Rynek Kruszców (London Bullion Market) w Szwajcarii. Zgodnie z zapewnieniami twórców za przechowywanie złota pobierane są co miesiąc opłaty, zaś w przypadku transakcji konto użytkownika jest obciążane wyłącznie opłatą bankową bez dodatkowych kosztów.

Krugerrand 1 oz

Złote monety bulionowe

Złoto inwestycyjne może mieć formę nie tylko sztabek, ale również monet bulionowych, które pod względem wizualnym prezentują się znacznie atrakcyjniej. Tego typu wyroby mennicze cieszą się niemałą popularnością, a niektórzy traktują je nie tylko jak formę lokowania kapitału, ale również przedmioty kolekcjonerskie, zwłaszcza, że wiele mennic decyduje się na bicie całych serii tego typu wyrobów. Ich cena zależna jest przede wszystkim od zawartości czystego kruszcu, i chociaż umieszcza się na nich wartość nominalną, ilość wykorzystanego do ich wybicia złota ma tutaj większe znaczenie. Do najbardziej popularnych monet bulionowych należy Krugerrand 1 oz, Maple Leaf czy Australijski Kangur, a w Europie – Philharmoniker.

 

Czy to się opłaca?

Niektóre monety bulionowe stanowią prawny środek płatniczy w kraju, w jakim zostały wybite – Krugerrandy mogą więc posłużyć do sfinalizowania różnego rodzaju transakcji w Republice Południowej Afryki. Ponieważ jednak ich realna wartość zależna jest od zawartości złota, w praktyce oznacza to, że tego typu wyroby mennicze traktowane są jako inwestycja, a nie środek płatniczy. Jeśli więc chcemy wykorzystać posiadane metale szlachetne do sfinansowania zakupów, zdecydowanie korzystniej będzie zdecydować się na sprzedaż złota w odpowiednim momencie, a następnie uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na wybrany cel.