Jak sprawdzić czy złoto i srebro jest prawdziwe? Domowe sposoby

Srebro i złoto inwestycyjne to dobre rozwiązanie dla osób szukających sposobów na dywersyfikację portfela oraz zabezpieczenie posiadanego kapitału przed inflacją. Planując zakup fizycznych metali szlachetnych przede wszystkim należy wybierać sprawdzonych dostawców, którzy autentyczność oferowanych przez siebie wyrobów mogą potwierdzić odpowiednimi certyfikatami. Warto też poznać domowe sposoby na sprawdzenie czy zakupione monety bulionowe bądź sztabki złota to trafiona inwestycja.

 

Złoto w sztabkach

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy zakupione sztabki złota są autentyczne, który można z powodzeniem zastosować w domowych warunkach, jest obliczenie, czy ich objętość pomnożona przez gęstość złota daje wynik odpowiadający wadze posiadanego kruszcu. Aby tego dokonać potrzebne będą suwmiarka, waga oraz kalkulator. Najpierw należy obliczyć objętość sztabki, a więc zmierzyć w centymetrach jej wysokość, szerokość oraz długość i wartości te pomnożyć przez siebie. Uzyskany wynik mnożymy przez 19,3, czyli przez gęstość złota. Jeśli iloczyn tych dwóch wartości zgadza się z wagą złota, prawdopodobnie mamy do czynienia z autentycznym złotem. Ta metoda jest prosta i możliwa do przeprowadzenia w domu, a ponadto nie narusza w żaden sposób samego złota, co mogłoby wpływać na obniżenie jego ceny w razie sprzedaży. Jednocześnie trzeba pamiętać, że do fałszowania złota często wykorzystywane są metale o podobnej gęstości, jak np, wolfram. Oprócz dokonania wymienionych wyżej obliczeń warto więc lekko uderzyć sztabkę długopisem i wsłuchać się w wydany odgłos – prawdziwe złoto będzie dźwięczało, zaś wolfram wyda głuchy odgłos.

sztabki złota

Jak sprawdzić sztabki srebra domowymi sposobami?

Wykorzystując gęstość srebra oraz wspomniane już wyżej narzędzia można w analogiczny sposób sprawdzić czy srebro inwestycyjne, które zakupiliśmy, to autentyk. W tym przypadku jednak objętość należy pomnożyć przez 10,5, a następnie zważyć posiadany wyrób i porównać wyniki – jeśli będą zbliżone, świadczy to, że sztabki srebra nie zostały sfałszowane. Osoby mające doświadczenie w weryfikacji autentyczności metali szlachetnych zwykle potrafią odróżnić prawdziwe srebro od podróbek już na podstawie wyglądu sztabki. Podejrzenia powinien budzić zbyt błyszczący lub nazbyt matowy kolor oraz widoczne przebarwienia.

 

Złote i srebrne monety bulionowe

W przypadku monet inwestycyjnych obliczanie objętości może być problematyczne, tym bardziej, że niektóre z nich zawierają domieszkę innych metali. Przykładem mogą tu być chociażby popularne Krugerrandy powstające ze złota i miedzi. Chcąc sprawdzić autentyczność tej monety można więc porównać wagę posiadanego egzemplarza z informacjami dostępnymi w Internecie – wiedząc, że Krugerrand 1 oz waży ok. 33,93 g łatwo będzie wstępnie zweryfikować, czy jesteśmy właścicielami autentycznej monety, czy podróbki. Warto też wiedzieć, że z pomocą przychodzą specjalne narzędzia, jak np. linijki mennicze. Mają one specjalne nacięcia i otwory – nie sfałszowana moneta będzie się w nich mieścić i przeważy linijkę. Tutaj jednak znowu pojawia się problem z wolframem o podobnej do złota gęstości. Aby weryfikacja była bardziej miarodajna, rozsądnie jest skorzystać ze specjalnych aplikacji na telefon komórkowy. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu dźwięku wydawanego przez uderzoną monetę – wystarczy taki dźwięk nagrać, aby szybko sprawdzić, czy dana moneta nie jest falsyfikatem. W ten sam sposób zbadamy również najbardziej popularne srebrne monety inwestycyjne.

srebrne monety

Jak sprawdzić czy moneta Maple Leaf jest autentyczna?

Aplikacja na telefon pozwalająca zweryfikować autentyczność monety jest bardzo łatwa w obsłudze i wygodna, więc to jeden z najlepszych sposobów, aby stwierdzić czy nie mamy do czynienia z falsyfikatem. I chociaż doskonale spełnia swoje zadanie w przypadku większości popularnych monet bulionowych, nie każda z nich może być poddana tej próbie. Przykładem jest tu Kanadyjski Liść Klonowy. Maple Leaf wydaje tak cichy dźwięk, że mikrofon telefonu nie jest w stanie go zarejestrować. Wynika to z procesu technologicznego wykorzystanego podczas produkcji. Mocno i często wygrzewany metal jest miękki, zaś metal poddawany obróbce mechanicznej staje się twardy, a tym samym wydaje głośniejszy dźwięk. Oryginalny Maple Leaf nie dźwięczy tak, jak inne złote monety, dlatego wiele osób ma wątpliwości, czy zakupiony przez nie egzemplarz to autentyk. Tu z pomocą przychodzą specjalne oznaczenia umieszczone przez Mennicę Kanadyjską na swoich wyrobach. Jednym z nich jest zmieniany co roku wzór tła na awersie. Od 2013 roku wprowadzono kolejny element – a więc niewielki listek na rewersie z dwucyfrową liczbą odnoszącą się do roku bicia monety. Kupując Złoty Liść Klonowy warto więc pamiętać, że mniej dźwięczny dźwięk wydawany przez monetę nie musi oznaczać, że do czynienia mamy z nieuczciwym sprzedawcą. Przyjrzenie się wyglądowi konkretnego egzemplarza i sprawdzenie, czy posiada on umieszczane przez mennicę oznaczenia pozwoli rozwiać wątpliwości.

złoto inwestycyjne

Rozważne zakupy

Metale szlachetne, które mają stać się inwestycją, najrozsądniej jest kupować u sprawdzonych dilerów cieszących się dobrą opinią wśród klientów. Oferują oni m.in. sprzedaż złota, srebra czy platyny przez Internet i mogą zaproponować odbiór osobisty bądź za pośrednictwem firmy kurierskiej. Nabywca może też liczyć na specjalne certyfikaty potwierdzające, że kupione przez niego monety lub sztabki są autentyczne. Poszukiwanie prywatnych ofert online jest dość ryzykowne, a skorzystanie z nich nierzadko okazuje się stratą pieniędzy. Czujność powinna wzbudzić podejrzanie atrakcyjna cena – jeśli np. Philharmoniker ogłaszany przez osobę prywatną jest znacznie tańszy od tych monet oferowanych przez większość sprzedawców, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem. Oczywiście atrakcyjne oferty się zdarzają, jednak dla pewności lepiej wybrać sklep ze złotem cieszący się dobrą opinią, który sprzedaje wyłącznie oryginalne wyroby i może to potwierdzić odpowiednimi dokumentami.