Monety bulionowe czy sztabki? Co kupować?

Cenne metale szlachetne od wieków stanowią przedmiot pożądania ludzi. Niegdyś symbolizowały bogactwo, a dziś? Częściej stanowią po prostu sposób do inwestowania własnych środków finansowych. Choć toczą się dyskusje na temat opłacalności zakupu złota inwestycyjnego, wśród osób zainteresowanych panuje przekonanie, że jeśli ktoś decyduje się na taki sposób lokowania środków, powinien wybrać fizyczną formę danego metalu, a nie nabywanie go w postaci funduszy, kiedy w rzeczywistości „nasze” złoto lokacyjne może wcale nie istnieć. Słowem: trzeba kupować srebro lub złoto w postaci sztabek lub monet bulionowych. Która forma jest lepsza?

Sztabki są łatwo dostępne

Kruszce w postaci sztabek złota lub srebra mamy zakodowane w naszej wyobraźni od najmłodszych lat. To pierwsze skojarzenie, kiedy ktoś wspomina o sprzedaży złota. Nie dziwi więc, że na rynku istnieje zdecydowanie większa podaż metali szlachetnych w tej właśnie postaci.Wiele mennic produkuje sztabki srebra i złota inwestycyjnego o różnej wadze. Najpopularniejsze są sztabki jednouncjowe. Możemy zdecydować się na zakup lżejszych sztabek, ale po pierwsze ich podaż nie jest tak duża, a po drugie przy zakupie mniejszej sztabki, więcej tracimy. Dlaczego? Ponieważ większa jest marża dilera.Jeśli chcemy mieć pewność, że kupowane przez nas metale zostały wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości, powinniśmy każdorazowo sprawdzać, czy emitująca je mennica posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Assotiation).

złoto inwestycyjne

Sztabki złota łatwiej spieniężyć

Łatwość nabycia sztabek przekłada się również na preferencje osób obracających srebrem i złotem – w postaci sztabek mają one większą szansę znaleźć nabywców. Wpływa to na ceny, jakie możemy uzyskać przy transakcji. Większa częstotliwość operacji kupna i sprzedaży pozwala na wynegocjowanie korzystniejszych cen u dilerów. Mają oni pewność, że co „stracą” przy zakupie sztabek od nas, szybko „nadrobią” sprzedając je innym.

Ryzyko oszustwa

Trzeba jednak wspomnieć o tym, że zarówno sztabki złota, jak i sztabki srebra są łatwiejsze do podrobienia niż monety bulionowe, o których mowa niżej. Może to spowodować, że trudniej będzie nam przeprowadzić transakcję bez udziału pośrednika. Potencjalny nabywca będzie obawiał się, że kupuje sztabkę „pozłacaną”,zawierającą jedynie częściową ilość kruszcu.

Monety bulionowe nie tak powszechne

Złoto w postaci monet inwestycyjnych to wynalazek stosunkowo niedawny na rynku metali szlachetnych. Pierwsze monety – Krugerrandy – wyemitowano dopiero w 1967 roku. Na popularność tej formy złota inwestycyjnego wpłynęło zniesienie zakazu posiadania złota przez osoby prywatne, którym objęci byli Amerykanie. Miało to miejsce w roku 1974 i ten moment spowodował, że monety bulionowe weszły do powszechnego użytku. Przyczynił się do tego jeszcze jeden czynnik – monety jest zdecydowanie łatwiej transportować i przechowywać.

Większa elastyczność w obrocie monetami

Na rynku występują różne warianty monet bulionowych, zawierające większą bądź mniejszą ilość cennego kruszcu. Standardem są oczywiście te jednouncjowe (jedna uncja 24-karatowego złota), ale występują też mniej cenne formy, np. pół- czy ćwierćuncjowe. Upowszechnienie się monet bulionowych i ich entuzjastyczne przyjęcie zapoczątkowało produkcję „narodowych” odmian. Mennice wielu krajów zaczęły emitować własne monety lokacyjne na wzór południowoafrykańskich Krugerrandów.

Występowanie monet z różną zawartością kruszcu i o różnej wadze daje kupującym i sprzedającym większe możliwości – dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie monety, nawet gdy nie posiadamy znacznego kapitału. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Mogą powoli nabywać poszczególne monety na miarę swojego budżetu. Trzeba tu jednak zwracać uwagę na opłacalność zakupu.

Maple Leaf

Kiedy i co kupować?

Monetami bulionowym z pewnością powinny zainteresować się osoby, które inwestują w srebro. W niektórych krajach europejskich zakup srebrnych monet bulionowych będzie zwolniony z podatku VAT, co sprawi, że kupimy je zdecydowanie taniej niż sztabki. Jeśli będziemy kupować je w tej postaci po dobrych cenach, w momencie gdy srebro zyska na wartości, różnica między kwotą zapłaconą przy zakupie i tą otrzymaną przy sprzedaży znacznie przewyższy tę, którą uzyskalibyśmy inwestując w sztabki.

Jakie monety warto wybierać, kiedy decydujemy się na inwestowanie w monety bulionowe? Przede wszystkim te najpopularniejsze w standardowej, jednouncjowej wersji. Mogą to być przykładowo:

  •         Krugerrand 1 oz – wybierany najczęściej jako najpopularniejszy i trwalszy od innych monet ze względu na domieszkę miedzi,
  •         kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf 1 oz) – cechujący się najwyższym poziomem zabezpieczeń przed oszustami,
  •         moneta Wiedeńskich Filharmoników (Philharmoniker 1 oz) – najcieńsza z dostępnych monet, niezwykle trudna do podrobienia,
  •         amerykański Złoty Orzeł (American Eeagle 1 oz),
  •         australijski Złoty Samorodek (Gold Nugget 1 oz),
  •         meksykański Libertad 1 oz.

Dlaczego jednouncjowe?

Wybór popularnych monet jednouncjowych jest istotny ze względu na to, że łatwiej będzie nam znaleźć nabywców na bardziej rozpowszechnione warianty monety niż na te bardziej niestandardowe. Monety w tej formie raczej nie bywają fałszowane. Dziś łatwo sprawdzić ich autentyczność w czasie testu rezonansowego, który możemy przeprowadzić przy użyciu... aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Inwestowanie w metale szlachetne od lat cieszy się popularnością. Wartość kruszców nie jest tak podatna na wahania w gospodarce – złoto inwestycyjne może ochronić nasze oszczędności przed inflacją. Nie dziwi więc, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Każdy musi jednak indywidualnie zdecydować, czy będzie nabywał metale szlachetne w postaci sztabek czy też monet bulionowych. Warto tu pilnować regulacji dotyczących podatków na zakup złota w rożnych, gdyż może okazać się, że dany produkt możemy nabyć po korzystniejszej cenie. I jedna, i druga forma złota i srebra lokacyjnego ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli zamierzamy lokować swoje środki finansowe w kruszcach, musimy stale podnosić poziom swojej wiedzy na ten temat.