Dlaczego zniszczone banknoty cały czas posiadają wartość materialną?

Zdarzają się sytuacje, w których nasze pieniądze ulegają mniejszym lub większym uszkodzeniom takim jak rozdarcie, a nawet oderwanie części banknotu. Nierzadko zostawimy je przez przypadek w kieszeni odzieży przeznaczonej do prania. Niezależnie od przyczyny uszkodzenia waluty, łatwo można dokonać jej wymiany, o ile spełnimy kilka podstawowych warunków. Należy jednak pamiętać, że nawet banknoty posiadające braki nie są bezwartościowe – w zależności od stopnia powstałego defektu obliczana jest wartość danego nominału. Jak wymienić zniszczone lub stare pieniądze? Czy wymiana zawsze jest możliwa i gdzie jej dokonać?

Nie wszystkie uszkodzone banknoty mają wartość materialną i podlegają wymianie

Warto pamiętać, że wymiana zniszczonych pieniędzy jest uwarunkowana procentowym zniszczeniem nominału. Bank nie wymieni nam waluty, jeśli w wyniku uszkodzenia zachowało się mniej niż 45 procent jej pierwotnej powierzchni. By móc wymienić podarte banknoty muszą one spełniać następujące dwa warunki – w jedynym kawałku posiadać ponad 45% swojej pierwotnej powierzchni oraz umożliwiać prawidłowe rozpoznanie nominału.

Klasyfikacja procentowa zachowanej powierzchni banknotów warunkuje ich wartość pieniężną. Wynika z niej, iż połowę swojej wartości nominalnej zachowuje banknot, który zachował się w 45-75 procentach, a pełną wartość ma nadal taki banknot, który uległ poplamieniu, przerwaniu lub którego zachowana w jednym kawałku powierzchnia wynosi powyżej 75 procent.

W przypadku monet – wymianie podlegają te, które noszą zniszczenia typu mechanicznego.

Gdzie można wymienić uszkodzone pieniądze? Na mocy zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego, zużyte lub zniszczone złotówki można wymienić w każdym banku działającym w Polsce. Wystarczy więc podejść do najbliższej placówki i poprosić o wymianę waluty. O ile banknot jest autentyczny i rozpoznawalny jest jego nominał, to po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, nowe pieniądze powinniśmy otrzymać od ręki i bez żadnej dodatkowej opłaty. Pamiętajmy, że pracownicy banków nie mają prawa odmówić wymiany uszkodzonych pieniędzy, gdyż jest to niezgodne z rozporządzeniem wydanym przez NBP, dlatego warto nalegać w przypadku negatywnej odpowiedzi kasjera.

Skup walut wycofanych z obiegu

Jednostki pieniężne niebędące obecnie w obiegu traktowane są nieco inaczej. Nie są już ważnym środkiem płatniczym, ale nadal mają wartość. Niestety próbując dokonać ich wymiany w bankach czy kantorach, możemy spotkać się z odmową. Nadal jednak można z powodzeniem skorzystać z innych możliwości. Szczególnie atrakcyjną okazuje się być wymiana starych walut za pośrednictwem internetu. Skup wycofanych banknotów prowadzi Staragotówka.pl mająca w swojej ofercie aż 30 międzynarodowych walut, dzięki czemu z łatwością można wymienić zalegające nam stare nominały pochodzące z różnych krajów na ważny obecnie środek płatniczy. Całkowicie bezpłatna wycena oraz zadowolenie 99,5% klientów potwierdzają profesjonalizm i bezpieczeństwo transakcji. Co więcej, na stronie https://staragotowka.pl/ skupowane są także podarte i zniszczone banknoty – nie powinniśmy ich wyrzucać, pamiętajmy, że one także mają swoją wartość.

Może się zdarzyć, że podczas zakupów sprzedawca odmówi przyjęcia od nas zabrudzonej monety czy rozdartego banknotu, wtedy zwykle zaczynamy się zastanawiać, co można w tej sytuacji zrobić i czy nominał da się wymienić. Okazuje się, że nawet dość mocno uszkodzone pieniądze – podarte, wyblakłe czy pomazane nadal są ważne i ich wymiany można dokonać za pośrednictwem dowolnego banku w Polsce. Należy tylko pamiętać, że nie zawsze otrzymamy całą kwotę z powrotem, gdyż uzależnione jest to od stopnia zniszczenia pieniądza. Z kolei stare, wycofane z obiegu banknoty najkorzystniej jest wymieniać w punktach specjalizujących się w skupie starych banknotów - https://staragotowka.pl/ zapewnia w pełni profesjonalną obsługę klienta oraz szybką i bezpieczną wymianę gotówki bez wychodzenia z domu.