Jak zabezpieczyć i przechowywać posiadane metale szlachetne?

Decyzja o inwestowaniu w metale szlachetne wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji i przemyślenia spraw związanych z logistyką. Jaką formę złota inwestycyjnego wybrać – sztabki czy złote monety? A może zdecydować się na inwestycję w srebro? Niezależnie od wyboru pozostaje jeszcze inna, niezwykle istotna kwestia: w jaki sposób przechowywać kruszce?

Jak z filmów

Na temat przechowywania cennych przedmiotów w domu mamy najróżniejsze wyobrażenia, nierzadko kształtowane przez dzieła kultury masowej. Złoto ukryte pod podłogą? W książce pozbawionej stron? Zakopane w skrzyni w ogródku? Wszystkie te obrazy prześlizgują się przez naszą wyobraźnię, kiedy myślimy nad znalezieniem skrytki na cenne przedmioty. Oczywiście nikt dziś tego typu rozwiązań nie uważa za poważne. Niektórzy zalecają jednak takie metody przechowywania złota – najlepiej znaleźć miejsce niepozorne, które nie zwróci uwagi potencjalnego złodzieja. Czy jednak opłaca się tak ryzykować?

Jeśli zdecydujemy się przechowywać nasze kruszce w domu, najpewniej zdecydujemy się na zakup profesjonalnego sejfu. Tu musimy liczyć się z tym, że jego obecność od razu zwróci uwagę potencjalnego złodzieja. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy mieć pewność, że wybrany przez nas sejf będzie profesjonalny i porządnie zabezpieczony, a oznacza to spory wydatek. Trzeba również pomyśleć nad dodatkowym systemem zabezpieczeń: być może warto rozważyć instalację systemu alarmowego, a nawet monitoringu. Wszystko po to, by odstraszyć potencjalnych złodziei i zapewnić sobie komfort psychiczny.

W przypadku przechowywania złota w domu, musimy liczyć się z jeszcze innymi zagrożeniami. Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia pożaru, a w polskiej historii już nieraz borykaliśmy się z poważnymi powodziami. Wystarczy chwila, by wszystkie nasze sztabki, srebrne monety czy inne cenne przedmioty przepadły, a wraz z nimi nasze środki. Dlatego warto pomyśleć również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia naszej posesji i posiadanego dobytku.

Skrytka w banku

Ktoś mógłby powiedzieć, że przechowywanie złota w domu to niepotrzebne kuszenie losu. Przecież możemy skorzystać z systemu zabezpieczeń i całodobowej ochrony, jaką oferują banki. Wystarczy zdecydować się na wynajęcie jednej ze skrytek bankowych, dzięki czemu nasze sztabki, srebrne czy złote monety będą maksymalnie bezpieczne. Banki udostępniają dwie możliwości – wynajem kasetki lub skrytki bankowej. Ta druga jest popularniejsza ze względu na większy poziom zabezpieczeń. Przymocowuje się ją do specjalnie wzmocnionej ściany budynku. Decydując się na przechowywanie naszych kruszców w banku, nie musimy już martwić się dodatkowymi zabezpieczeniami, jakie musielibyśmy zamontować w domu. Monitoring i ochrona, system alarmowy funkcjonują 24 godziny na dobę – nasze złoto jest dobrze strzeżone. Co może jednak budzić tutaj wątpliwości? Przede wszystkim dodatkowy koszt. Wynajmując skrytkę bankową, jesteśmy skazani na ponoszenie regularnych opłat za wykorzystanie powierzchni skrytki. Cena za usługę jest uzależniona oczywiście od wielkości skrytki i od czasu wynajmu – im dłużej chcemy korzystać ze skrytki, tym taniej za to zapłacimy w przeliczeniu rocznym. Inny rodzaj kontrowersji to oczywiście fakt, że nasze złoto składowane jest z dala od zasięgu naszego wzroku. Tak naprawdę nie mamy wiedzy, co dzieje się z naszym złotem i jak zostanie wykorzystane w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń politycznych.

A może u dilera?

Jeśli zależy nam na profesjonalnym systemie ochrony, możemy zdecydować się na przechowywanie złota tam, gdzie je nabywamy – u producenta lub u dilera. Coraz częściej oferują oni usługę przechowywania złota swoich klientów. Podobnie jak w przypadku skrytek bankowych, możemy mieć tutaj pewność profesjonalnej i całodobowej ochrony. Problemem może być jednak sytuacja, w której taki usługodawca bankrutuje lub z dnia na dzień zwija interes i zapada się pod ziemię wraz z naszym złotem – nierzadko oszczędnościami całego życia.

Jak zabezpieczyć posiadane metale szlachetne?

Choć może się to wydawać niezbyt istotną kwestią, warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób przechowywać kruszce. W zależności od wybranej formy złota czy srebra inwestycyjnego, musimy pamiętać o swoistych właściwościach fizycznych tych przedmiotów. Sprawa ma szczególne znaczenie w przypadku złotych sztabek i złotych monet, tj. Philharmoniker 1 oz, Maple Leaf czy najstarszego Krugerrand. Jeśli występują one w czystej, 24-karatowej postaci, narażone są na uszkodzenia. Złoto w swej czystej formie jest bowiem metalem dosyć kruchym i łatwo o jego uszkodzenia (o czym nie raz przekonali się posiadacze złotych łańcuszków). Warto więc zadbać o to, by przechowywane przez nas sztabki i monety były odpowiednio ustabilizowane i zabezpieczone przed wstrząsami. W przypadku gdy dojdzie do ukruszenia, sprzedaż złota może być później znacznie utrudniona.

Trudno jednoznacznie rozstrzygać, w czym przechowywać kruszce, w jaki sposób je odpowiednio zabezpieczyć. Warto zatroszczyć się o to, by poszczególne sztabki lub monety były odpowiednio chronione przed skutkami wzajemnego odziaływania – by nawet najmniejsze drgania nie prowadziły do zarysowań czy ścierania się powierzchni naszego złota czy srebra inwestycyjnego. Nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka mankamenty mogą w przyszłości stać się problemem przy sprzedaży złota czy innego kruszcu. Na rynku na pewno znajdziemy odpowiednie akcesoria, które ułatwią nam przechowywanie złota w taki sposób, by nasze sztabki i monety z biegiem lat nie ulegały jakimkolwiek uszczerbkom.

Podsumowując, przechowywanie złota czy srebra to złożona sprawa, którą należy odpowiednio zaplanować jeszcze zanim zdecydujemy się na inwestowanie w kruszce. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego miejsca na ich przetrzymywanie uzależniony jest od wielu czynników. I choć ten rodzaj lokacji środków może nastręczać trudności, w porównaniu z innymi metodami wydaje się najbardziej odporny na inflację i wahania rynku.