Czym się różnią poszczególne monety bulionowe?

Od produkcji pierwszej monety bulionowej minęło już ponad 40 lat. Wyemitowane w 1967 roku popularne dziś krugerrandy zmieniły sposób podejścia inwestorów do zakupu złota inwestycyjnego. Ich popularność wzrosła zwłaszcza po tym, jak zdjęto z Amerykanów zakaz nabywania kruszców na użytek prywatny. Ułatwiło to ścieżkę dla produkcji złotych monet, które są do dziś popularnym sposobem lokowania oszczędności. Już nie tylko sztabki złota czy sztabki srebra – dziś na rynku metali szlachetnych równie popularne są właśnie monety bulionowe, i to w bardzo wielu odmianach.

Podobieństwa

Od początku historii monet bulionowych, czyli do wspomnianych krugerrandów, na rynku złota inwestycyjnego znajdziemy już przynajmniej 40 odmian monet bulionowych. Wiele narodowych mennic, idąc za wzorem RPA, wyemitowało własne złote monety (ale występują i srebrne, platynowe czy palladowe). Na liście emitowanej corocznie przez Komisję Europejską znajduje się obecnie 21 wzorów złotych monet, które muszą być przez wszystkie zrzeszone kraje traktowane jako sposób lokowania środków.

Już pierwsze krugerrandy emitowane były w wersji do dziś najpopularniejszej, czyli jednouncjowej (Krugerrand 1 oz), zawierające dokładnie 31,1035 g czystego złota. W następnych latach (od 1980 r.) do produkcji trafiły również mniej wartościowe warianty. Bito monety o wadze 1/2, 2/4 i 1/10 uncji. Stało się to wzorem dla innych mennic, które również emitują monety bulionowe o mniejszej wadze (a przez to tańsze). Nie ulega jednak wątpliwości, że najpopularniejsze są właśnie monety jednouncjowe, dzięki czemu znacznie łatwiej o sprzedaż złota właśnie w takiej postaci. A jak rozpoznać najpopularniejsze monety bulionowe?

Krugerrand 1 oz

Nie sposób nie powrócić do pierwowzoru. Czym charakteryzują się popularne krugerrandy? Na awersie monety widnieje podobizna Paula Krugera, prezydenta Transwalu, a na rewersie zobaczymy kojarzoną z RPA gazelę. Od nazwiska prezydenta (Kruger) pochodzi również nazwa monety, do której przyłączono nazwę obowiązującej w kraju waluty – rand. Jeśli chodzi o to, co szczególnie wyróżnia krugerrandy na tle pozostałych monet, trzeba wskazać tutaj na odmienną kolorystykę. Są one nieco ciemniejsze, a to ze względu na zawartość stopu. Krugerrandy są oficjalnym środkiem płatniczym w RPA i aby ochronić monetę przez zarysowaniami, do stopu złota dodano nieznaczną ilość miedzi. Monety są dzięki temu bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Inwestycja w te monety bulionowe może się opłacić – są one niezwykle popularne, a przez to najłatwiej znaleźć na nie nabywców.

Maple Leaf 1 oz

Kanadyjski Liść Klonowy produkowany jest od 1979 roku przez Kanadyjską Mennicę Królewską. To, co dla niej charakterystyczne, to próba złota – 999,9. W stopie nie ma właściwie żadnych innych metali. Projekt monety opracował Walter Otto. Awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II (od 2005 roku jest to portret 79-letniej monarchini, wcześniej widniała tam podobizna 64-latki), a na rewersie widzimy narodowy symbol Kanady – liść klonu. To, co jest charakterystyczne dla tej monety, to również bardzo wysoki poziom zabezpieczeń przed fałszerstwami. W 2013 roku nad liściem klonowym umieszczono mały szlif, który wyróżnia poszczególne emisje. Od 2015 roku na monecie pojawiły się również niewielkie, promieniste linie, którymi pokryto całą powierzchnię monety.

Philharmoniker 1 oz

To kolejna z popularnych monet bulionowych. Jej produkcja rozpoczęła się w 1989 roku w Mennicy Austryjackiej. Jak wskazuje nazwa, jest to moneta poświęcona Filharmonii Wiedeńskiej. Za projekt monety odpowiada Thomas Pesendorfer. Na awersie monety zobaczymy organy wiedeńskiej hali koncertowej – Golden Hall, a na rewersie widnieje kompozycja złożona z instrumentów muzycznych. Moneta ta była szczególnie popularna w latach 90, ale i dziś jest chętnie wybierana przez inwestorów (zwłaszcza w Europie).

American Eagle 1 oz

To również jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych świata. Jej produkcję Amerykańska Mennica Stanowa zapoczątkowała w 1986 roku. Do restrykcyjnie przestrzeganych norm należy ta, że przy produkcji Amerykańskiego złotego orła można użyć jedynie kruszców pochodzących ze źródeł znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych. Inaczej niż w przypadku wymienionych wcześniej monet, American Eagle powstaje ze stopu 22-karatowego. Aby wzmocnić monetę, w jej stopie zastosowano domieszkę srebra i miedzi. Awers przedstawia antropomorfizację wolności (Liberty), wyobrażoną jako kobietę z rozwianymi włosami z pochodnią w prawej i gałązką oliwną w lewej ręce. Rewers natomiast przedstawia orła unoszącego się nad gniazdem, w którym samica opiekuje się pisklętami. Warto również wspomnieć, że moneta bulionowa stanowi oficjalny środek płatniczy o nominale 50 USD.

Libertad 1 oz

Wiele ze złotych monet bulionowych posiada również swoje srebrne odpowiedniki. Nieco inaczej jest w przypadku meksykańskich libertadów, które zdecydowanie częściej spotkamy właśnie jako monety srebrne. Mennica meksykańska Casa de Moneda de Mexico emituje srebrne libertady od 1982 roku. Do produkcji wykorzystano srebro próby 999. Ciekawy jest projekt graficzny monety. Na awersie widnieje herb Meksyku przedstawiający orła walczącego z wężem otoczony przez poprzednie wersje herbu. Rewers wyobraża natomiast Pomnik Niepodległości (znany też jako Anioł Wolności) na tle dwóch wulkanów. Oczywiście na rynku znajdziemy też złote monety bulionowe Libertad 1 oz, ale nie są one aż tak popularne jak ich srebrne odpowiedniki.

Gold nugget 1 oz

Również Australijczycy pozazdrościli innym krajom posiadanie monet bulionowych w narodowej odmianie. Australijski złoty samorodek produkowany jest w mennicy Perth Mint ze złota najczystszej próby. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę monetę, ponieważ… nie ma ona jednego określonego wzoru. Każdego roku wygląd monety może ulec zmianie. Dotychczasowe emisje na rewersie wykorzystywały m.in. samorodka, od którego wzięła się nazwa monety, ale obecnie częściej pojawiają się najróżniejsze wyobrażenia kangura. Na awersie natomiast widnieje wizerunek królowej Elżbiety II. Takie podejście podnosi również wartość kolekcjonerską emitowanych przez Australijczyków monet.

Jak widzimy z przeglądu tych kilku najbardziej rozpoznawalnych na świecie monet bulionowych, mają one swoją historię i swój niepowtarzalny charakter. Trudno je ze sobą pomylić, a dzięki przezorności projektantów, nie sposób ich również podrobić. Dzięki temu złote i srebrne monety mogą być doskonałym sposobem na lokowanie własnych oszczędności.