Wiedeńscy Filharmonicy – narodowa moneta bulionowa Austrii

Popularność pierwszych monet bulionowych – dominujących do dziś Krugerrandów, których produkcja rozpoczęła się w 1967 roku – zachęciła inne mennice narodowe do produkcji własnych monet pomyślanych jako forma lokowania środków. Wśród nich sporym uznaniem cieszy się dziś moneta Philharmoniker 1 oz, czyli moneta Filharmoników Wiedeńskich. Czym się charakteryzuje? Czy warto w nią inwestować?

Muzyczna wizytówka Austrii

Mennice emitujące własne odmiany monet bulionowych stawiają przede wszystkim na ich narodowy charakter, a co za tym idzie rozpoznawalność danej monety na całym świecie. Stąd m.in. Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Zimorodek (choć obecnie częściej na monecie zobaczymy podobiznę kangura), Chińska Panda czy polski Orzeł Bielik. Nie inaczej jest z monetami inwestycyjnymi, które produkuje się w Austrii.

wiedeńscy filharmonicy

Austriacka moneta bulionowa została poświęcona filharmonikom wiedeńskim. Wybór ten nie dziwi. Orkiestrę tutejszej filharmonii od dziesięcioleci wymienia się jednym tchem wśród najlepszych zespołów muzycznych świata, zestawiając ją np. z orkiestrą londyńską, berlińską czy chicagowską.Warto jeszcze wspomnieć, że historia samej Filharmonii sięga 1842 roku, a spośród innych wyróżnia ją to, że nie ma ona swojego stałego dyrygenta – co roku stanowisko to obejmuje jeden z wybitnych światowych muzyków.

Muzyka to również jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o stolicy Austrii, Wiedniu. Opanowanie walca wiedeńskiego należało niegdyś do podstaw savoir-vivre’u. Wiele osób przynajmniej raz w życiu wysłuchało też słynnego koncertu noworocznego właśnie z Filharmonii Wiedeńskiej, ze „Złotej” Sali wiedeńskiej Musikverein. Organizowany nieprzerwanie od 1939 roku i upamiętniający najsłynniejszych kompozytorów austriackich pochodzących z rodziny Straussów stał się wizytówką całego kraju – rokrocznie transmitowany jest do dziesiątków krajów całego świata za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu (w 2019 roku transmisję nadawano do ponad 90 krajów globu). Obowiązkowym punktem programu koncertu noworocznego jest wykonanie słynnego walca „Nad pięknym modrym Dunajem” skomponowanego przez Johanna Straussa (syna) w 1887 roku.

Historia monety

Produkcja złotej monety bulionowej Philharmoniker 1 oz została zapoczątkowana w 1989 roku. Właśnie wtedy Mennica Austriacka została przekształcona w spółkę akcyjną. Jej 100% udziałowcem został Narodowy Bank Austrii. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Mennica Austriacka jest jedną z najstarszych funkcjonujących w Europie. Jej tradycje sięgają XII wieku, a jej historia jest niezwykle burzliwa. Od 1715 roku uznawana była za główną mennicę Imperium Habsburgów, co pozwoliło na jej dalszy rozwój i wprowadzanie coraz doskonalszych technologii. Już w XIX wieku wprowadzała ona rozwiązania prowadzące do całkowitej mechanizacji produkcji. Emisja monet złotych do celów inwestycyjnych otworzyła więc nowy rozdział w historii mennicy. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zniesienie zakazu inwestowania w złoto na użytek prywatny. Zbiegło się to w czasie z innym, istotnym wydarzeniem, które miało wpływ na kształt dzisiejszej Europy. W listopadzie 1989 roku upadł Mur Berliński.

Philharmoniker 1 oz szybko stał się obiektem pożądania inwestorów – już w roku następnym (1990) była to najchętniej sprzedawanazłotamoneta w Europie (i drugą na świecie). W sprzedaży już od samego początku dostępna była również moneta Philharmoniker ¼ oz. W kolejnych latach austriackie złote monety bulionowe osiągały rekordy sprzedaży. W latach 1992, 1995, 1996 i 2000 znalazła się na czele rankingu najczęściej nabywanych monet na rynku złota inwestycyjnego, za którego przygotowanie odpowiada Światowa Rada Złota (World Gold Council). W przeciwieństwie do innych złotych monet bulionowych, np. Krugerrandów, na Monecie Wiedeńskich Filharmoników został określony nominał o wartości 2000 szylingów austriackich. Po zmianie waluty – w 2002 roku ustalono nominał 1 uncjowej złotej monety na 100 euro. Złote Philharmonikery są bowiem respektowanym środkiem płatniczym w Austrii.

wykres wartości Philharmonikera

Warto również prześledzić sprzedaż najpopularniejszego wariantu, czyli monety Philharmoniker 1 oz na przestrzeni lat. Możemy łatwo zauważyć, że najlepsze lata dla austriackich złotych monet bulionowych to rok 2008 i 2009, czyli w czas, gdy ceny złota inwestycyjnego zaczęły rosnąć w bardzo szybkim tempie. Inwestorzy, którzy wtedy nabyli złote monety, mogli sprzedać je ze sporym zyskiem już po 2-3 latach (jak dotąd najwyższe rynkowe ceny sprzedaży złota przypadły na lata 2011-2012). Pokazuje to również znaczenie złotych Philharmonikerów na rynku produktów inwestycyjnych. Do końca roku 2017 sprzedano łącznie ponad 17 milionów austriackich złotych monet (z czego blisko 11 milionów to Philharmonikery jednouncjowe), a we wskazanych latach (2008-2009) udało się sprzedać niespełna 1,7 mln egzemplarzy, czyli ok 10% wszystkich Philharmonikerów od początku ich produkcji w 1989 roku.

Charakterystyka austriackiej złotej monety

philharmoniker 1 oz - awers

Z pewnością jednym z czynników, który przyczynia się do popularności austriackiej monety bulionowej, jest jej oryginalny design. Zarówno awers, jak i rewers monety nawiązuje do Filharmonii Wiedeńskiej i jej muzyków. Za wzornictwo odpowiada Thomas Pesendorfer. Kompozycja z ważnych instrumentów orkiestrowych zdobi awers monety. Centralne miejsce zajmuje wiolonczela otoczona przez czworo skrzypiec (para z każdej strony). Za nimi z prawej strony widnieje harfa, z lewej natomiast róg wiedeński i fagot. Kompozycję zamyka ciekawie zaprojektowany typograficznie napis „Weiner Philharmoniker”.

[zdjęcie 3]

Rewers natomiast został zaprojektowany tak, by zamieścić na nim kluczowe informacje o monecie. W centrum widzimy charakterystyczne organy z głównej sali koncertowej wiedeńskiej filharmonii, z pewnością kojarzone przez wszystkich melomanów świata. Te oryginalne zostały zbudowane w 1872 przez FriedrichaLadegasta. Oczywiście instrument poddawany był licznym renowacjom, tak aby dostosować wszelkie technologie do tych, jakie znamy dzisiaj. Nad organami widnieje napis Republik Osterreich, natomiast pod balustradą znajdują się informacje tj. waga, próba złota, rok emisji danej monety czy wartość (od 2002 roku wyrażona w euro). Wszelkie informacje wybito, używając identycznego liternictwa jak na rewersie. Wybór Filharmonii Wiedeńskiej i jej muzyków jako eksportowej wizytówki kraju, a także udany projekt graficzny ułatwiły w znacznym stopniu działania marketingowe – Mennica Austriacka postanowiła zjednać sobie rzeszę inwestorów, odwołując się do języka uniwersalnego, języka muzyki.

Warianty złotych monet

Podobnie jak w przypadku innych złotych monet, przyjęło się emitować serie o różnej wadze wyrażanej w uncjach trojańskich. Podobnie rzecz się przedstawia, jeśli chodzi o złote monety bulionowe produkowane przez narodową mennicę Austrii. Jak zostało wspomniane, już w dniu premiery austriackie złote monety można było nabyć w odmianie jedno- lub ćwierćuncjowej. Obecnie na rynku znajdziemy następujące warianty:

-złoty Philharmoniker 1 oz o nominale 100 euro,

-złoty Philharmoniker ½ oz o nominale 50 euro,

-złoty Philharmoniker ¼ oz o nominale 25 euro,

-złoty Philharmoniker 1/10 oz o nominale 10 euro.

Wszystkie monety inwestycyjne zostały wyprodukowane ze złota najwyższej próby, oznaczonej na monecie jako 999.9. Philharmonikery ceni się na rynku złota inwestycyjnego właśnie ze względu na najwyższą zawartość złota w stopie, czego nie można powiedzieć np. o najpopularniejszych Krugerrandach.

Warto również wspomnieć o specjalnej edycji monety, która przez pewien czas ustanowiła wyjątkowy rekord. Chodzi tu o produkcję 15 egzemplarzy monety o wadze 31,1 kg, czyli 1000 uncji i nominale 100 tys. euro. Był to sposób na uczczenie 15-lecia pierwszej emisji złotych monet Filharmoników Wiedeńskich. Wśród znawców tematu te Philharmonikery szybko doczekały się swojej specjalnej nazwy – „Big Phil”. Były to pierwsze przykłady monet inwestycyjnych o takiej wadze. Nie sposób tu nie wspomnieć o późniejszych dokonaniach innych mennic – w 2007 roku mennica kanadyjska wyemitowała Złoty Liść Klonowy o wadze 100 kg, a zupełnym rekordzistą pozostaje do dziś wyprodukowana przez PerthMint moneta bulionowa Złoty Kangur o wadze… 1 tony!(oczywiście egzemplarz ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa).

20 i 25 rocznica emisji monety Filharmoników Wiedeńskich również doczekały stosownego uhonorowania. W 2009 roku na rynek trafiły monety 20-uncjowe o nominale 2000 euro, a 5 lat później – znacznie mniejsze: ćwierćwiecze pierwszej produkcji uczczono złotymi monetami o wadze wynoszącej ćwierć uncji. Monety Philharmoniker 1/25 oz o nominale 4 euro produkowano również w 2015 roku i do dziś możemy nabyć je w sklepie ze złotem inwestycyjnym.

Nie tylko ze złota

Oczywiście nie sposób pominąć tutaj sióstr złotej monety Filharmoników Wiedeńskich, czyli jej odmiany wykonanej ze srebra oraz z platyny. Pierwsza z nich zadebiutowała w lutym 2008 roku i od razu zanotowała znaczący sukces – do końca roku sprzedało się bowiem prawie 8 milionów srebrnych Philharmonikerów. Do takiej popularności przyczyniła się zapewne oryginalność srebrnych monet bulionowych, ponieważ wykonano je (i tak jest do dziś) ze stopu właściwie czystego srebra, oznaczonego próbą 999. Na rynku europejskim w tamtym czasie nie było srebrnych monet bulionowych o takiej charakterystyce.

philharmoniker 1 oz - rewers

Do dziś srebrny Philharmoniker możemy kupić jedynie w wersji takiej jak przy pierwszej emisji, czyli jako monetę jednouncjowąo nominale 1,50 euro. Warto wspomnieć tutaj, że srebrnymi monetami bulionowymi Mennica Austriacka nawiązuje do swojej tradycji. W XVIII wieku słynęła bowiem z produkcji monet wykonanych z tego kruszcu. W 1780 roku, po śmierci ostatniej cesarzowej z Habsburgów, Marii Teresy, mennica zaczęła bić talary upamiętniające ostatnią przedstawicielkę dynastii. Talary Marii Teresy do dziś uznawane są za najpopularniejszą srebrną monetę w dziejach ludzkości. Srebrnym Philharmonikerom nie udało się powtórzyć ich popularności. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że wśród osób inwestujących w srebro cieszą się od lat sporym uznaniem. Ich największą sprzedaż odnotowano w roku 2011 i wyniosła ona wtedy prawie 18 milionów egzemplarzy.

Zupełną nowością są natomiast produkowane od 2016 roku monety wykonane z platyny. To wydarzenie historyczne w dziejach austriackiego mennictwa – platynowa moneta Filharmoników Wiedeńskich to pierwszy produkt wykonany z tego kruszcu w dziejachMünzeÖsterreich. Stop wykorzystany przy produkcji platynowych krążków (podobnie jak w przypadku złotych i srebrnych odpowiedników) charakteryzuje się niezwykłą czystością – zawartość kruszcu w stopie została oznaczona jako 999,5. Inwestorzy mogą spotkać się z dwoma wariantami platynowych Philharmonikerów:

-platynowy Philharmoniker 1 oz o nominale 100 euro

-platynowy Philharmoniker 1/25 oz o nominale 4 euro.

Jeśli chodzi o wzornictwo, zarówno srebrne, jak i platynowe monety wykorzystują projekt ThomasaPesendorfera: awers zdobi kompozycja z instrumentów symfonicznych, rewers organy ze „Złotej” Sali Wiedeńskiej Musikverein.

Czy warto zainwestować?

Jak wskazują specjaliści i analitycy rynku złota inwestycyjnego, kiedy decydujemy się na lokowanie własnych środków w metalach szlachetnych, powinniśmy brać pod uwagę płynność danych produktów inwestycyjnych. Złote Philharmonikery to bardzo dobry wybór z dwóch względów. Po pierwsze moneta ta od dziesięcioleci zajmuje bardzo ważne miejsce wśród wszystkich monet bulionowych dostępnych na rynku. W wielu rankingach znajduje się w pierwszej piątce monet najbardziej rozpoznawalnych. Sprawia to, że w przyszłości nie będziemy mieć najmniejszych problemów ze sprzedażą poszczególnych egzemplarzy. Drugi aspekt, który również warto wziąć pod uwagę, to jakość wykonania i wysoka estetyka austriackich monet bulionowych. Podnosi ona znacząco wartość numizmatyczną złotych i srebrnych Philharmonikerów i czyni z nich również cenny przedmiot kolekcjonerski.

Każdy sklep ze złotem inwestycyjnym będzie w stanie zaoferować nam najpopularniejsze warianty tj. Philharmoniker 1 oz, Philharmoniker 1/2 oz,Philharmoniker 1/4 oz,Philharmoniker 1/10 oz. Bez trudu znajdziemy też monety ze srebra i platyny. Warto jednak pamiętać, by nabywać złoto i srebro inwestycyjne tylko w sprawdzonych miejscach, najlepiej tam, gdzie transakcję potwierdza się certyfikatem. Philharmoniker to moneta, w którą warto zainwestować. Przede wszystkim ze względu na jej popularność. Jak chwali się Mennica Austriacka: gdyby ułożyć wszystkie sprzedane Monety Filharmoników Wiedeńskich jedna na drugiej powstałaby wieża przekraczająca wysokość 15 000 metrów, a więc znacznie wyższa niż Mount Everest.

Na podstawie:

https://www.muenzeoesterreich.at/eng/produkte/1-ounce-fine-gold-999.9

https://www.musikverein.at/en/organ

https://goldbarsworldwide.com/PDF/BC_4_Vienna_Philharmonic_GoldBullionCoins.pdf

http://www.goldcoin.net/worlds-ten-most-popular-gold-coins/