Wpływ brexitu na kurs funta

23 czerwca 2016 roku, w Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzone referendum, które rozpoczęło niemal trzyletni proces opuszczania przez ten kraj szeregów Unii Europejskiej. Ta decyzja uruchomiła wiele spekulacji. Jedną z nich jest tematyka dotycząca funta szterlinga. Czy brytyjska waluta ucierpi przez brexit?

Niepewna sytuacja funta po zakończonym referendum

W ciągu niespełna trzech lat od dnia pamiętnego referendum, kurs funta szterlinga ulegał dużym wahaniom. Niemal z miesiąca na miesiąc waluta notowała powolny spadek (z małymi wyjątkami) i w chwili obecnej znacznie osłabiła się względem innych jednostek monetarnych. W czerwcu 2016 r. funt brytyjski miał średni kurs na poziomie 5,69 zł, euro kosztowało 4,39 zł, a dolar amerykański 3,94 zł. Obecna sytuacja (na dzień 1 kwietnia 2019 r.) dla GBP prezentuje się zdecydowanie mniej korzystnie, albowiem jest on wyceniany na 5,00 zł, średni kurs EUR to 4,30 zł, natomiast uśredniona cena USD wynosi 3,83 zł (wszystkie dane pochodzą z tabeli kursów średnich Narodowego Banku Polskiego przypisanych do odpowiedniego okresu). Powyższe wartości ukazują, że brytyjska waluta przez ten czas straciła zdecydowanie najwięcej.

Brexit może mieć duży wpływ na politykę pieniężną prowadzoną przez Bank Anglii. Jeśli UK opuści Unię bez porozumienia, to może dojść do komplikacji relacji gospodarczych oraz braku możliwości podnoszenia stóp procentowych przez pewien czas, co będzie niekorzystne dla funta brytyjskiego.

funt brytyjski

Przeciągająca się decyzja w sprawie porozumienia z Unią Europejską

Od początku roku 2019 sprawa dotycząca brexitu nabrała tempa, ponieważ zgodnie z założeniami z marca 2017 roku, Wielka Brytania miała oficjalnie opuścić Unię Europejską dnia 29 marca 2019 roku. Jednak umowa zawierająca ustalenia dotyczące wyjścia UK z Unii została po raz trzeci odrzucona przez Brytyjski parlament. Pierwszy raz miało to miejsce 15 stycznia bieżącego roku, a drugi raz została przegłosowana 12 marca. Taki bieg wydarzeń sprawia, że Wielką Brytanię czeka najprawdopodobniej twardy brexit, który zaplanowany jest na dzień 12 kwietnia o godzinie 23:00. Istnieje jeszcze nikłe prawdopodobieństwo, że Izba Gmin zagłosuje po raz czwarty nad tą samą umową. Jeśli jednak wynik głosowania po raz kolejny będzie taki sam, to UK opuści wspólnotę bez jakichkolwiek warunków i wtedy dowiemy się ostatecznie, jaki wpływ będzie miało to wydarzenia na GBP.

Brytyjska waluta zawsze wartościowa – wycofane z obiegu funty

Funt szterling jest jedną z najstarszych istniejących jednostek monetarnych, która oprócz amerykańskiego dolara oraz euro ma największe znaczenie w światowej gospodarce. Podobnie jak w przypadku USD, funty brytyjskie nie będące już w obiegu posiadają wartość kolekcjonerską. Te jednostki emitowane niegdyś przez Bank of England nie są już oficjalną metodą płatności w Wielkiej Brytanii, ale można dokonać ich wymiany w Staragotowka.pl. Na tej stronie prowadzony jest m. in. skup walut wycofanych z obiegu. Za pomocą kalkulatora można łatwo obliczyć, jaka jest wartość posiadanej przez nas jednostki pieniężnej. Jeśli ktoś posiada stare papierowe pieniądze, to również powinien zajrzeć na tę stronę, ponieważ znajduje się tam skup wycofanych banknotów.

Na platformie https://staragotowka.pl/funt-brytyjski/ można znaleźć wiele wartościowych informacji dotyczących zarówno funtów brytyjskich, jak i innych walut. Nasza filia prowadzi również skup banknotów wycofanych z obiegu pochodzących z wielu Państw Starego Kontynentu.

HM Treasury także emitowało banknoty. Miało to miejsce w latach 1914-1928. Oferujemy skup wycofanych funtów, które były wprowadzone do obiegu przez skarbiec brytyjski w tamtym okresie.

Brexit na pewno odciśnie swoje piętno na funcie szterlingu. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy waluta będzie tracić na wartości, czy może jednak jej kurs będzie wzrastał po ostatecznym opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Natomiast niemal pewnym jest fakt, że wymiana wycofanych funtów brytyjskich na pewno będzie możliwa, a pieniądze te wciąż będą zachowywały swoją, wysoką wartość.