Najcenniejsze waluty wycofane z obiegu

Państwa wstępujące do Unii Europejskiej bardzo często rezygnują z rodzimej waluty na rzecz euro. Jednak nie jest to równoznaczne z całkowitą utratą wartości będących niegdyś w obiegu monet oraz banknotów danego kraju. Każdy z tych walorów ma swoją cenę, a posiadacze najcenniejszych walut wciąż mogą liczyć na duży zysk z ich sprzedaży.

Które wycofane z obiegu waluty mają dużą wartość?

W Europie istniało dużo walut, których ówczesny kurs był wysoki. Co ciekawe, nawet teraz po wycofaniu ich z codziennego obiegu mogą one dać właścicielom duży zarobek. Do najcenniejszych walut (częściowo lub całkowicie wycofanych z obiegu) zaliczane są:

  • Funt brytyjski (GBP)
  • Funt szkocki (SCP)
  • Funt irlandzki (IEP)
  • Funt Jersey (JEP)
  • Łat łotewski (LAT)
  • Marka niemiecka (DEM)
  • Dolar amerykański (USD)
  • Dolar kanadyjski (CAD)
  • Dolar australijski (AUD)

Na zysk ze sprzedaży starych banknotów mogą również liczyć osoby, które są w posiadaniu większych ilości escudo portugalskiego, forinta węgierskiego, franka belgijskiego oraz luksemburskiego, a także korony estońskiej i korony słowackiej.

Osoby mające na zbyciu stare pieniądze i niebędące pewnymi co do ich obecnej wartości powinny poszukać strony, która prowadzi skup wycofanych banknotów oraz skup walut wycofanych z obiegu, w celu dokonania ich rzetelnej wyceny. Profesjonalną obsługę w tej dziedzinie świadczy Staragotówka, na której stronie znajdują się informacje o kursach walut a także możliwościach sprzedażowych.

skup dolarów amerykańskich

Dolar amerykański cały czas w cenie

Jeśli ktoś miałby wymienić najwartościowsze i najbardziej znane waluty świata, to jedną z pierwszych, która przyjdzie na myśl z pewnością będzie dolar amerykański. Jest to jeden z bardzo nielicznych środków płatniczych, którego nominałami wycofanymi z obiegu można wciąż płacić w kraju, w którym kiedyś występowały na co dzień (w tym przypadku USA). Od pięćdziesięciu lat w obrocie nie ma już banknotów o wartości wyższej niż 100$, ale za ich pośrednictwem można normalnie dokonywać transakcji gotówkowych (dotyczy to środków pieniężnych w wysokości 500$-10 000$) w każdym miejscu leżącym na terenie Stanów Zjednoczonych.

Stare banknoty są wartościowe

Często zdarza się, że robiąc porządki na strychu lub w innych zakamarkach domu znajduje się pieniądze, o których mieszkańcy domu już dawno zapomnieli. Jeśli posiadają one w dalszym ciągu siłę nabywczą, to istnieje możliwość ich wymiany na współczesną walutę. Tę sposobność traci się, gdy bank centralny, niegdyś emitujący odnalezione waluty zakończył proces ich zamiany na aktualnie obowiązujące nominały. W takim przypadku posiadają one jednak wartość kolekcjonerską, którą można poznać przeglądając katalogi starych banknotów oraz profesjonalne strony poświęcone numizmatom.

Polskie złotówki pochodzące sprzed dewaluacji, jak również pieniądze z innych państw świata można wycenić z każdego miejsca w Polsce. Na stronie https://staragotowka.pl/ prowadzony jest skup starych banknotów. Cenę każdej waluty można poznać bez wychodzenia z domu. Firma udostępna kalkulator mający w bazie aż 30 walut, dzięki czemu można w bardzo szybki i przystępny sposób oszacować wartość posiadanych dóbr. Dotyczy to zarówno papierowej formy pieniędzy jak i samych monet.

skup walut wycofanych z obiegu

Zniszczone banknoty najpierw należy sprawdzić

Jeśli w niefortunny sposób uszkodziliśmy stary nominał mechanicznie bądź go poplamiliśmy, to nie powinniśmy się go od razu pozbywać. Defekty mogą wpływać na wartość banknotu (w zależności od stopnia uszkodzenia), ale nie są równoznaczne z całkowitą jej utratą. Wymiana zniszczonych pieniędzy to również jeden za zakresów usług prowadzonych przez instytucję Staragotówka. Osoby niemające pewności czy ich pieniądze dalej mogą przynieść im zysk, powinny w pierwszej kolejności zgłosić się do specjalistów, którzy ocenią stan faktyczny danego nominału i podpowiedzą, jakie kroki należy następnie podjąć.

Posiadacze banknotów oraz monet wycofanych z obiegu mogą w każdej chwili je sprzedać lub wymienić. Dlatego nie należy podejmować pochopnej decyzji, jaką na pewno jest wyrzucenie numizmatów. Ponieważ nawet te, które posiadają plamy i uszkodzenia mają swoją wartość.