Nietypowe środki płatnicze, które możemy spotkać w obiegu

Monety i banknoty, którymi dokonuje się płatności na terenie danego kraju nazywa się środkami płatniczymi. Występują one w określonej walucie, a ich emitentami są banki centralne poszczególnych państw. Mimo, że są to najbardziej znane instrumenty, którymi płacimy za produkty i usługi, to nie są jedynymi środkami akceptowanymi przy dokonywaniu wszelakich transakcji.

Dokumenty, które również pełnią funkcję środka płatniczego

Dobrze znanymi, choć niemal niszowymi środkami płatniczymi w Polsce są czeki. Te dokumenty wydają banki w formie książeczki. Na pojedynczym blankiecie znajduje się numer właściwego rachunku bankowego, polecenie wypłaty określonej kwoty osobie na nim wskazanej, a także miejsce na podpis wystawcy dokumentu. Z uwagi na łatwość dokonywania fałszerstw, znakomita większość polskich banków zrezygnowała z wydawania książeczek czekowych do rachunków klienckich.

Weksel jest papierem wartościowym, który zobowiązuje wystawcę do zapłacenia określonej sumy pieniędzy remitentowi w określonym miejscu oraz czasie. Przyrzeczenie oraz polecenie zapłaty są za każdym razem bezwarunkowe.

dolar amerykański

Monety z wizerunkiem postaci z filmów Disneya

Jedną z najciekawszych światowych mennic jest z pewnością New Zealand Mint, która wybija jedyne w swoim rodzaju monety, których rewers przedstawia m. in. najsłynniejsze postaci z filmów animowanych wytwórni Walta Disneya oraz ze słynnej sagi filmowej – Gwiezdne Wojny. Na awersie każdej z monet widnieje wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II. Takimi walorami można dokonywać płatności na nowozelandzkiej wyspie Niue. Ponadto można tam znaleźć egzemplarze wybite przez Mennicę Polską, która w porozumieniu z tamtejszą wyspą oraz władzami Łodzi stworzyła monetę przedstawiającą Misia Uszatka oraz jego przyjaciół. Jest to moneta jednodolarowa, której nakład wynosi 8 tysięcy sztuk.

Lokalne waluty stanowiące alternatywę dla tradycyjnych instrumentów

W wielu państwach powstają lokalne środki płatnicze, którymi można płacić tylko w wybranych regionach. Lizbońska gmina Campolide, wprowadziła do obiegu walutę o nazwie lixo (śmieci). Są to zielone banknoty o nominale 1 lixo (równowartość 1 euro) otrzymywane po dostarczeniu do skupu jednego kilograma odpadów nadających się do recyklingu. Z kolei waluta BerkShares powstała w stanie Massachusetts i jest powiązana ściśle z kursem dolara amerykańskiego – 1 BerkShares = 0,9 $. Tę walutę można wymienić w kilkunastu bankach i jest ona akceptowana przez wiele tamtejszych przedsiębiorstw jako zapłata za usługi i towary.

Do nietypowych, ale mających globalny zasięg, środków płatniczych można z pewnością zaliczyć kryptowaluty. Najpopularniejsza z nich jest Bitcoin. Ta wirtualna waluta została stworzona w 2009 roku i od pewnego czasu zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością na świecie. Coraz więcej restauracji, sklepów i punktów usługowych przyjmuje płatności w postaci cyfrowych pieniędzy.

Niektóre banknoty wycofane z obiegu również są legalnymi środkami płatniczymi

W Stanach Zjednoczonych w codziennym użyciu są dolary amerykańskie o nominałach 1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ oraz 100$. Jednak do 14 lipca 1969 roku były w obiegu banknoty o wartościach: 500$, 1000$, 5000$ i 10000$. Jeśli obecnie ktoś jest szczęśliwym posiadaczem któregoś z tych czterech banknotów, to będąc w USA może nimi legalnie dokonać płatności w każdym zakątku tego kraju, ponieważ w dalszym ciągu są one prawnym środkiem płatniczym. Co więcej, taką samą moc mają pierwsze wyemitowane dolary pochodzące jeszcze z XVIII wieku.

Polacy będący w posiadaniu starych dolarów, mogą dokonać ich wymiany na złotówki lub euro również w Polsce. W tym celu należy się zwrócić do instytucji, która ma w swojej ofercie skup dolarów amerykańskich. Na stronie https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/ znajdują się wszystkie niezbędne informacje, mówiące o tym, jak można dokonać takiej wymiany. Osoby, które mają zachowane uszkodzone banknoty nie powinny ich wyrzucać, ponieważ one też mają swoją wartość, którą należy poznać. Staragotowka.pl prowadzi również skup banknotów wycofanych z obiegu oraz skup walut wycofanych z obiegu. Oszacować wartość posiadanych przez siebie numizmatów można poprzez kalkulator znajdujący się na stronie firmy.