Światowa inflacja w stosunku do kursu złota na przestrzeni ostatnich lat

Zjawisko inflacji jest procesem bardzo dobrze znanym większości ludzi. Spadek siły nabywczej pieniądza wiąże się z jednoczesnym wzrostem cen produktów, czego efektem jest płacenie za te same dobra większą ilością gotówki na przestrzeni lat. Jak na tle inflacji prezentuje się wartość złota? Czy ten kruszec jest odporny na nieustanne postępowanie tego procesu?

Złoto polisą ubezpieczeniową w czasie inflacji

„Żółty” kruszec ma ogromne znaczenie w światowej gospodarce. Jego celem jest m. in. ochrona kapitału na wypadek globalnego kryzysu finansowego. Czy jednak złoto jest w stanie uchronić wartość pieniądza w trakcie postępującej inflacji? Odpowiedzieć na to pytanie można w dwojaki sposób. Wszystko zależne jest od tego, jak długi okres zostanie wzięty pod uwagę. Uwzględniając tylko parę lat, wszystko będzie zależne od kursu kruszcu, jeśli tendencja jest wzrostowa, to ulokowany w złocie kapitał jest w stanie bez trudu oprzeć się skutkom inflacji, jeśli jednak cena Au będzie w danym okresie spadać, to również najbardziej znany na świecie kruszec nie będzie w stanie walczyć z procesem postępującej inflacji.

sprzedaż złota

Inflacja na świecie i w Polsce

Pod koniec zeszłego roku inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od 7 lat. Ceny produktów i usług wzrosły o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego. Przy rekordowo niskich stopach procentowych taki poziom inflacji oznaczał utratę pieniędzy dla osób przechowujących swoje oszczędności na lokatach terminowych. Od roku 2000 do dziś w Niemczech postępuje inflacja (deflację odnotowano w latach 2009 i 2015). Podobnie wygląda sytuacja Wielkiej Brytanii w tym samym okresie. Jednak po referendum przeprowadzonym w czerwcu 2016 roku w związku z opuszczeniem przez ten kraj szeregów UE, inflacja zaczęła dynamicznie wzrastać i z niemal „zerowego” w tamtym okresie pułapu, osiągnęła w roku 2017 ponad 3%. Stany Zjednoczone, podobnie jak Chiny, na przestrzeni ostatnich kilku lat mogą „się pochwalić” inflacją na poziomie ok. 2-3% z pewnymi wahaniami w jedną i drugą stronę. Natomiast w Polsce na początku XXI wieku inflacja wynosiła ponad 10% i zaczęła stopniowo spadać. Obecny jej poziom to 2,2%.

Porównując inflację do kursu złota z ostatnich dwudziestu lat można śmiało stwierdzić, że kruszec w pełni odparł działanie tego szkodliwego procesu i gwarantował pełne bezpieczeństwo inwestorom lokującym w nim swój kapitał. Od początku tego wieku Au notuje niemal nieprzerwanie dynamiczny wzrost wartości. W stosunku do roku 2000, cena jednej uncji złota jest obecnie niemal pięciokrotnie wyższa (264 $ do 1284 $).

Złoto inwestycyjne – długoterminowa lokata kapitału

Metale szlachetne są obecnie jednymi z najpewniejszych materiałów inwestycyjnych. W szczególności złoto, którego rezerwy z roku na rok starają się powiększać największe światowe mocarstwa. Ten kruszec jest instrumentem długotrwałej ochrony nagromadzonego majątku i stanowi solidne zabezpieczenie wartości pieniądza w czasie. Osoby decydujące się na zakup tego kruszcu mają do wyboru jego dwie formy fizyczne – sztabki oraz monety inwestycyjne. Każda z nich jest odpowiednia, jednak wybór drugiego wariantu może w przyszłości wygenerować jeszcze większe zyski dla inwestora.

złote monety

Złote monety to nie tylko kruszec

Inwestorzy planujący ulokowanie swojego kapitału w złocie, srebrze, platynie czy palladzie powinni poważnie rozważyć zakup monet inwestycyjnych. Takie działanie pozwoli nie tylko posiadać poczucie bezpieczeństwa z powodu dobrze zabezpieczonego majątku, ale również da radość z posiadania okazów, które bardzo dobrze prezentują się wizualnie, co także będzie mogło stanowić bardzo ważny atut w przyszłości. Najkorzystniejszą lokatą dla własnych pieniędzy są wybrane zbiory monet, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów ze wszystkich stron świata. Do takich egzemplarzy można zaliczyć monetę Philharmoniker 1 oz, która jest określana mianem arcydzieła sztuki numizmatycznej. Zawartość 24-karatowego złota oraz świadomość, że jest to pierwsza moneta lokacyjna wybijana w Europie, dają niemal pewność, że będzie to produkt pożądany w przyszłości. Dodatkowym jej atutem jest miejsce produkcji, którym jest Münze Österreich – Mennica Austriacka prosperująca już od ponad 800 lat. Kanadyjski Maple Leaf uchodzi z kolei za jedną z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród światowych inwestorów. Podobnie jak Philharmoniker, jest ona wybijana ze złota najwyższej próby 999,9. Najbardziej rozpoznawalnym egzemplarzem wśród monet inwestycyjnych jest wytwarzany w RPA od ponad pięćdziesięciu lat Krugerrand. Ten okaz, w odróżnieniu do pozostałych dwóch monet, jest wytwarzany z Au o próbie 916 (22 karaty), resztę stopu stanowi miedź, która nadaje mu charakterystycznego koloru. Taka konfiguracja sprawia ponadto, że moneta ta jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne czy zadrapania. Ważnym elementem łączącym te wyroby jest ich dostępność w zróżnicowanych wagach – 1 oz, ½ oz, ¼ oz oraz 1/10 oz, co z kolei sprawia, że ich zakup można dostosować do swoich aktualnych możliwości finansowych.

złoto inwestycyjne

Osoby nie posiadające zbyt dużego kapitału początkowego, ale również myślące bardzo poważnie o inwestowaniu, powinny rozważyć drugi pod względem popularności metal szlachetny – srebro. Srebrne monety dają możliwość niskiego progu wejścia, za sprawą znacznie niższej ceny, co sprawia, że są idealnym wyborem dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym. Co bardzo ważne, nabyć można dokładne odpowiedniki złotych egzemplarzy, ponieważ są one wybijane w tych samych renomowanych mennicach, a to z kolei stanowi o ich unikalnej wartości dla inwestorów.

Sprzedaż złota – kiedy jest najodpowiedniejszy czas na ten ruch?

Będąc w posiadaniu metali szlachetnych należy się zastanowić nad dalszymi krokami prowadzącymi do sukcesu inwestycyjnego. Najważniejszym elementem prowadzącym do najwyższego zysku jest zakup kruszców w trakcie bessy, gdzie ich ceny są zdecydowanie najniższe oraz ich sprzedaż w momencie, gdy wartość metali osiągnie najwyższy pułap. Aby cały proces przebiegał świadomie i w pełni odpowiedzialnie, koniecznym jest śledzenie aktualnych kursów kruszców, a także zapoznanie się z ich cenami na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Ponadto należy zagłębić się w analizy rynku przeprowadzane przez specjalistów z branży finansowej, którzy zajmują się również prognozowaniem cen metali szlachetnych w przyszłości. Mając na uwadze te aspekty, można ze spokojem zaplanować sprzedaż złota oraz innych kruszców w interesującym nas okresie.