Czym jest premium i dlaczego niektóre srebrne monety kosztują dużo więcej?

Wchodząc w świat inwestycji w metale szlachetne, szybko można się zorientować, że koszt nabycia jednouncjowych złotych i srebrnych monet bulionowych różni się od ich ceny spot. W przypadku monet złotych, koszt premium będzie wynosił około 6-10% powyżej ceny spot, zaś przy monetach srebrnych, koszt ten już będzie relatywnie wyższy, biorąc pod uwagę cenę spot białego metalu. Dlaczego tak jest? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Co ma wpływ na cenę srebra inwestycyjnego?

Na koszt srebra ma wpływ kilka czynników – cena premium, podatek VAT oraz marża producenta, dystrybutora i sprzedawcy.

 

Cena spot i cena premium

Na początek wyjaśnijmy, czym jest cena spot i cena premium. Za cenę spot przyjmuje się aktualną cenę danego kruszcu na giełdzie w Nowym Jorku, wyrażaną w dolarach za 1 uncję trojańską (1oz – 31,1 g). Cena spot poszczególnych metali szlachetnych uzależniona jest między innymi od sytuacji na rynku finansowym, zasobów naturalnych danego kruszcu oraz kosztów jego wydobycia, jak i również wartości samego dolara.

Cena premium jest różnicą pomiędzy ceną spot a ceną sprzedaży danego towaru u dealera metali szlachetnych. Zawiera się w niej właśnie „premia” dla sprzedawców i pośredników. Jeśli więc złoto kosztuje $1800 za uncję, a np. Wiedeńskiego Filharmonika u dealera możesz kupić za $1908, oznacza to, że premium wynosi 6%

Podatek VAT dotyczący srebra

Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem VAT, srebro podlega 23% opodatkowaniu od towarów i usług, podczas gdy złoto jest z niego zwolnione.

Dlaczego istnieje odmienne podejście do złota i srebra?

Otóż srebro inwestycyjne uznane jest według polskiego prawa jako tzw. „przedmiot kolekcjonerski”, a złoto inwestycyjne traktowane jest nie jako surowiec, lecz waluta i środek inwestycyjny, dzięki czemu złote monety i sztabki o odpowiedniej czystości zwolnione są z podatku VAT. 

Ustawy, regulujące przepisy podatkowe dotyczące srebra i złota, skorelowane są z przepisami unijnymi. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów: „Polska, tak jak inne Państwa Członkowskie UE, zobowiązana jest do przestrzegania zgodności regulacji przyjętych w ustawie o VAT z przepisami dyrektywy 2006/112/WE. Dyrektywa ta nie przewiduje możliwości stosowania obniżonych stawek podatku VAT do dostaw metali i wyrobów z metali, a więc również srebra. Dostawa kolekcji oraz przedmiotów kolekcjonerskich o wartości (…) numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi – monet ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknotów, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną, uprzednio nabytych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży, może być objęta procedurą VAT marży (art. 120 ustawy o VAT – szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków). Dostawa tych towarów może być objęta procedurą marży, m.in. pod warunkiem, że podatnik nabył je od osób określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Podatnik może również stosować zasady ogólne opodatkowania (art. 120 ust. 14 ustawy o VAT). Zatem to sam podatnik decyduje, czy zastosuje procedurę marży czy też zasady ogólne”.

Większość dilerów na polskim rynku istotnie sprzedaje srebrne monety inwestycyjne, posługując się procedurą VAT-marży (VAT naliczany jest tylko od marży), interpretując indywidualnie powyższy przypis do dyrektywy. Procedura VAT-marży nie dotyczy jednak sztabek srebra inwestycyjnego, za które otrzymasz fakturę VAT ze stawką 23%.

Estonia i Niemcy

Są jednak miejsca, w których można nabyć srebro po mniejszych kosztach – np. w Estonii kruszec inwestycyjny (srebrne sztabki i monet) sprzedawany jest bez VAT. Choć brzmi to bardzo zachęcająco, trzeba mieć na uwadze ważną kwestię – warunkiem koniecznym do nabycia srebra w Estonii jest fizyczna obecność w kraju. To wiąże się z dodatkowymi kosztami podróży i zaangażowaniem czasowym, co może zniwelować ostatecznie niższy koszt nabycia samego srebra. Transakcja zakupu białego metalu w Estonii ma sens dopiero wówczas, gdy decydujemy się na nabycie dużej ilości monet lub sztabek; cena jednostkowa towaru istotnie będzie niższa i bardziej opłacalna. 

W przypadku naszych zachodnich sąsiadów, niemiecki system podatkowy różni się od systemów podatkowych w innych krajach Unii Europejskiej. Od 2015 roku bulion srebrny jest opodatkowany podatkiem w wysokości 7%.  Stosowanie niższego podatku VAT umożliwia ustawowy zapis, dający prawo do zniżki w trzech przypadkach: 

– bulion srebrny zakupiony został poza terenem Unii Europejskiej;

– kupowany był od/przez klienta prywatnego;

– bulion srebrny został zakupiony ze zróżnicowaną stawką opodatkowania VAT.

Od czasu wprowadzenia niższego podatku VAT, obroty dot. srebrnych monet na niemieckim rynku metali szlachetnych są niezwykle wysokie. Korzystna sytuacja podatkowa pozwala na stosowanie coraz niższych cen, czyniąc rynek naszych sąsiadów bardzo konkurencyjnym. To sprawia, że monety srebrne są na rynku niemieckim najtańsze w Europie, a niekiedy nawet najtańsze na świecie.

 

Marża 

Ostatnim czynnikiem, wpływającym na ceny srebra jest marża. Od momentu wydobycia rudy srebra z kopalni do czasu dostarczenia gotowych monet i sztabek do dealera metali inwestycyjnych, srebro przechodzi szereg procesów produkcyjnych. Każdy etap wiąże się z kosztami, które wliczane są przez emitentów produkcji w cenę monet i sztabek. Następnie wliczane są koszty transportu oraz wreszcie marża ostatecznego dystrybutora, czyli dilera metali szlachetnych. Cena w ofercie danego sprzedawcy jest ceną końcową, w której zawierają się koszty wszystkich etapów. 

Firma 79 Element, która od ponad 10 lat zajmuje się sprzedażą srebra, złota i innych metali szlachetnych, może pochwalić się silną pozycją na rynku. Firma znana ze swojej profesjonalnej obsługi i wyjątkowo atrakcyjnych cen oferowanych towarów inwestycyjnych.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny