10 x Krugerrand 1 oz - lata losowe

Powiększ

Krugerrand jest bezsprzecznie najpopularniejszą monetą inwestycyjną w Europie i w Polsce, bitą w RPA od 3 lipca 1967 roku.

Więcej szczegółów

70 814,00 zł

Nazwa Krugerrand składa się z dwóch członów – Kruger oraz rand. Pierwszym uhonorowano nazwisko prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu – Paula Krugera, za którego panowania pod koniec XIX wieku odkryto w RPA duże pokłady złota. Natomiast „rand” jest nazwą południowoafrykańskiej waluty i tak też czasem określa się monetę.

W odróżnieniu od innych monet bulionowych, krugerrand nie jest wykonany z czystego złota, ale ze złota próby 916. Resztę stopu stanowi miedź, która nadaje monecie charakterystyczny kolor. Monety są odpowiednio cięższe gdyż zawierają uncję (lub część uncji dla mniejszych monet) złota. Przykładowo moneta uncjowa waży 33,930 gramów, z czego 31,1035 gram (czyli jedna uncja) stanowi złoto. Dzięki temu jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż czyste złoto.

Krugerrand został zaprojektowany przez pochodzącego z Afryki Południowej rzeźbiarza, Coerta Steynberga. Awers monety zdobi portret Paula Krugera oraz słowa „Afryka Południowa” w językach afrykanerskim i angielskim. Na rewersie monety widnieje antylopa springbok, która potrafi biegać z prędkością 80 km/h i skakać na odległość 10 metrów, będąca jednym z narodowych symboli RPA. Po jej obu stronach znajdują się liczby reprezentujące rok wybicia. Pod spodem widnieje napis „Fyngoud 1oz fine gold”, wskazujący zawartość czystego złota.

Posiadanie złotego Krugerranda jest sprawą honoru każdego inwestora lub kolekcjonera monet ze szlachetnych metali. Szacuje się, że dotychczas na wyprodukowanie Krugerrandów zużyto niespełna50 milionów uncji złota. Jej sukces stał się wyzwaniem dla innych krajów, które wzorem RPA rozpoczęły produkcję własnych monet bulionowych, np. Amerykański OrzełKanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, czy Chińska Panda.

Moneta jest bardzo popularna i posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Association), czyli gwarancję, że zostanie bez problemu odkupiona w każdym kraju na świecie.

Zestaw 10 monet złotych Krugerrand 1 oz. Wyprodukowane w RPA. Dostawa realizowana w ciągu około 10 dni roboczych.

Napisz swoją opinię

10 x Krugerrand 1 oz - lata losowe

10 x Krugerrand 1 oz - lata losowe

Krugerrand jest bezsprzecznie najpopularniejszą monetą inwestycyjną w Europie i w Polsce, bitą w RPA od 3 lipca 1967 roku.