Inwestycje, które przyniosły największe zyski podczas pandemii

Gdy w marcu 2020 roku WHO ogłosiło pandemię nowego koronawirusa, informacja ta wprowadziła ogromne zamieszanie w świecie rynków inwestycyjnych. Choć globalna gospodarka mierzyła się już wcześniej z niejednym kryzysem (jak np. krach na amerykańskiej giełdzie w 2008 roku), widmo, a później faktyczne wprowadzanie kolejnych lockdownów, wywołało spory niepokój wśród inwestorów – obawiali się kosztów walki z wirusem i nadejścia globalnej recesji.

Rok w pandemii

Obecnie, gdy pandemia trwa już ponad rok, eksperci i ekonomiści zebrali się, by podsumować ten rok z perspektywy zysków i strat różnych sektorów. I tak do jednych z największych przegranych należy m.in. branża nieruchomości, w szczególności nieruchomości komercyjnych i biurowych. Bardzo trudna sytuacja panuje ponadto w branży turystycznej, hotelarskiej i restauracyjnej.

Jak się jednak okazuje, istnieją branże, których biznesy zaczęły się dodatkowo rozwijać na skutek pandemii COVID-19. 

Oto lista sektorów na światowych rynkach inwestycyjnych, które wygenerowały największe zyski w trakcie trwania pandemii. 

Branża technologiczna & branża e-commerce

Branża technologiczna, a w szczególności te spółki, które umożliwiły przejście na pracę zdalną, migrację treści do chmury itd. ustanowiły nowe historyczne rekordy giełdowych wycen w 2020 roku.

Akcje Zoom, firmy specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania do wideokonferencji, przez rok zyskały aż 470%. Ceny akcji Tesli, spółki Elona Muska, wzrosły od stycznia do świąt Bożego Narodzenia o 669%.

W każdej minucie pierwszych trzech miesięcy 2021 roku Apple, Google Alphabet, Amazon, Facebook i Microsoft sprzedali produkty i usługi o łącznej wartości około 2,5 mln dolarów. Zyski przed opodatkowaniem za ten okres wyniosły 88 mld dolarów – ponad 1 mld dolarów zysku na każdy dzień roboczy.

Gdy w połowie grudnia 2020 na jeden dzień przestały działać usługi dostępne w ramach chmury Google, na której oparte są rozmaite usługi i przedsiębiorstwa, cały świat wręcz stanął w miejscu – nie działała poczta służbowa, dokumenty na dyskach wirtualnych były niedostępne i nie można było obejrzeć na YouTube żadnego filmu. Ta „usterka” pokazała wyraźnie, jak istotne są technologie cyfrowe dla codziennego funkcjonowania.

znak wall street

Branża metali szlachetnych – złoto, srebro i pallad na podium

Królewski kruszec od wieków jest uważany za bezpieczną przystań inwestycyjną w okresie zawirowań gospodarczych. I tym razem, w obliczu wybuchu pandemii, inwestorzy zwrócili się w stronę złota. W krótkim czasie popyt na metal szlachetny skoczył gwałtownie i znacząco przewyższył podaż, co poskutkowało osiągnięciem najwyższej ceny za uncję złota – 7 sierpnia 2020 roku kurs wyniósł 2 067,15 dolarów. Kto kupił złoto na początku roku, mógł liczyć na ponad 32% zysku. Inne metale szlachetne również nie rozczarowały inwestorów – ceny srebra i palladu wzrosły o 44%.  Popularność srebra ma związek z wieloma jego zastosowaniami w przemyśle – wykorzystywane jest m.in. w rozwijającej się fotowoltaice. Platyna i pallad również są uznawane za surowce przemysłowe – znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji katalizatorów. 

Najpopularniejszą formą inwestowania w złoto jest zakup monet kolekcjonerskich, monet bulionowych (takich jak Krugerrand czy Philharmoniker) i sztabek złota.

Sprzedażą metali inwestycyjnych, w tym złota, srebra, palladu i platyny, zajmuje się internetowa firma 79element, działająca w branży od 2013 roku.

Branża kryptowalut

Sektor kryptowalut przeżywa hossę – w 2020 roku Bitcoin zyskał na wartości blisko sześciokrotnie, ustanawiając nowe rekordy wszech czasów. W tym samym roku w Stanach Zjednoczonych rynek potencjalnych inwestorów Bitcoina wzrósł do 32 mln osób w, czyli o 52% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Po tym, jak Tesla kupiła w zeszłym miesiącu 1,5 miliarda dolarów kryptowaluty, Bitcoin wzrósł do poziomu 58 085 dolarów. Wielu ekspertów przewiduje, że jeszcze w tym roku Bitcoin osiągnie kurs 100 000 dolarów, wśród największych entuzjastów kryptowaluty padają nawet prognozy tak zawrotnych sum jak milion dolarów. 

Branża medyczna

Na początku pandemii swoje 5 minut miały spółki medyczne. Sektor ten był prawdopodobnie najważniejszym z 11 sektorów dla globalnego dobrobytu w obliczu światowego kryzysu zdrowia. Akcje spółek związanych bezpośrednio z walką z wirusem, poprzez tworzenie szczepionki, wzrosły wielokrotnie, gdy opublikowano informacje o skuteczności wyprodukowanych szczepionek. Ceny akcji niemieckiej spółki BioTech, która ściśle współpracowała z firmą Pfizer Inc., wzrosły o 152%, akcje Moderny skoczyły o 542%.

Eksperci inwestycyjni zakładają, że te spektakularne wzrosty na cenach akcji należy traktować jako gwiazdy jednego sezonu, przy założeniu, że zastosowanie szczepionek silnie ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa i świat niedługo podniesie się ze skutków pandemii.

dolary

Portfel inwestycyjny – dywersyfikacja aktywów najlepsza na czas finansowych zawirowań

W dzisiejszych czasach pojęcie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego pojawia się bardzo często. Zdaniem najsłynniejszego inwestora świata, Warrena Buffet’a, „dywersyfikacja jest ochroną przed ignorancją. Ma ona niewielki sens dla tych, co nie wiedzą, co czynią”. Jednak w obliczu kryzysu gospodarczego dywersyfikacja zwiększa efektywność inwestycji, z nadzieją, że ewentualne spadki wartości niektórych z nich zostaną zrekompensowane wzrostami wartości innych. Inwestorzy, którzy chcą uniknąć ryzyka strat finansowych, powinni dążyć do inwestowania w aktywa o jak najniższej korelacji z tradycyjnymi instrumentami finansowymi.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny