Kip Laotański, oficjalna waluta turystycznego raju na Ziemi

Laos, czyli Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna to jedno z miejsc na świecie, które powszechnie uważane jest za turystyczny raj na Ziemi. Kraj pokryty jest niemal w całości lasem. Ogromne połacie zieleni i bujna tropikalna roślinność są niezwykłym, kojącym nerwy doznaniem dla zachodnich turystów, przyzwyczajonych do miejskich aglomeracji, tożsamych z betonem i stalą.

Pora deszczowa czy sucha?

Wybierając się do Laosu bądź planując dopiero wycieczkę, trzeba mieć szczególnie na uwadze porę roku, gdyż w tej zielonej krainie panuje klimat monsunowy, który oznacza, że mniej więcej od końca maja do końca października przez Laos przechodzą gwałtowne deszcze tropikalne, zaś od grudnia do kwietnia, w tzw. porze suchej, temperatury sięgają ponad 40 stopni w skali Celsjusza. Krótka wiosna i jesień wypełniają czas pomiędzy tymi dwiema porami. Także, zaplanuj swoją podróż w okresie, który Ci najbardziej odpowiada. 

O walucie Laosu

Niezbędnym elementem wyjazdu do Laosu jest zaopatrzenie się w narodową walutę, którą jest Kip Laotański (LAK). Walutę tę możesz nabyć jednak tylko na miejscu, ponieważ Kip laotański to jedną z niewielu na świecie walut niewymienialnych. Najlepiej przed wyjazdem jest zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które również są akceptowalnym środkiem płatniczym w Laosie, by po przyjeździe, w miejscowym kantorze wymienić dolary na kip. 

Kip został wprowadzony w Laosie aż dwukrotnie – w latach 1945-1946 i ponownie w 1952 roku, gdy Laos ogłosił niepodległość od Francji – wówczas oficjalnie zastąpił francuskiego piastra indochińskiego. 

Bank of the Lao P.D.R., centralny bank kraju, jest odpowiedzialny za politykę gospodarczą i monetarną państwa, a także za utrzymanie wartości i podaży kipów. Banknoty pierwotnie drukowano we Francji, ale pod koniec lat 70. XX wieku produkcję przeniesiono do Chin.

Wartość kipów waha się od 1 do 100 000, przy czym banknoty o nominale poniżej 1000 kipów nie są już używane. Jeden kip dzieli się na 100 att monet, które obecnie są bezwartościowe z powodu wysokiej inflacji. Banknoty w obiegu są w następujących nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 kipów.

Kip ma swobodę poruszania się w stosunku do innych walut i nie jest powiązany z żadną inną walutą. Chociaż kraj działa w oparciu o gospodarkę gotówkową, podróżni mogą używać kart kredytowych w dużych miastach w dużych placówkach, takich jak hotele i restauracje. Mogą również korzystać z dolara amerykańskiego, który jest powszechnie używany w transakcjach gotówkowych. Jeśli podróżujesz do Laosu, możesz wwieźć do kraju do 2 000 USD w walucie amerykańskiej bez składania deklaracji celnej, ale nie możesz importować kipów laotańskich. Podróżni, którzy wwożą więcej niż 2 000 USD w walucie amerykańskiej, muszą ją zadeklarować w urzędzie celnym przed i po przybyciu do Laosu.

Kip laotański jest walutą niewymienialną

Jak zostało wspomniane wyżej, kip laotański jest walutą niewymienialną, więc jeśli wywieziesz go z kraju, nie będziesz mógł wymienić go na inne waluty w kantorze. Skorzystasz z reszty laotańskiej gotówki, gdy ponownie odwiedzisz kraj w przyszłości. Miej jednak na uwadze, że jeśli posiadasz w domu inne waluty, pozostałe po zagranicznych wyjazdach, z łatwością wymienisz je w skupie starych banknotów i walut wycofanych z obiegu, takich jak https://staragotowka.pl/.

Więcej informacji o Laosie

Laos znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i graniczy z Chinami, Wietnamem, Kambodżą, Tajlandią i Myanmarem. Jako jedyny kraj w tym położeniu nie ma dostępu do morza. W 1893 r. został skolonizowany przez Francję, ale w 1954 r. uzyskał niepodległość jako monarchia. Językiem urzędowym kraju jest język laotański. Jednakże kraj ten jest domem dla dużej populacji ludzi, którzy mówią po francusku, angielsku i wietnamsku. Jak wspomniano powyżej, kraj ten funkcjonuje w dużej mierze w oparciu o gospodarkę pieniężną. Mieszkańcy obszarów wiejskich żyją jednak bez gotówki i posługują się systemem barterowym. Mają również tendencję do utrzymywania swojego bogactwa w innych zasobach, takich jak ziemia i złoto.

Laos zaczął rozwijać swoją gospodarkę poprzez otwarcie kraju na turystykę po tym, jak upadek Związku Radzieckiego zapoczątkował reformy gospodarcze. Branża ta ma kluczowe znaczenie dla rządu, ponieważ pomaga zredukować dług publiczny i zmniejsza zależność od pomocy zagranicznej. W rzeczywistości branża turystyczna odpowiadała za około 14% produktu krajowego brutto (PKB) kraju w 2017 roku.

Głównymi partnerami handlowymi kraju są Chiny, Tajlandia, Wietnam, Indie i Japonia. Główne towary eksportowe obejmują miedź i katody miedziane, banany, magnesy do nagrywania wideo i napoje bezalkoholowe. Kraj ma obfitość zasobów naturalnych, takich jak minerały, ropa naftowa i gaz, a także woda, co pozwala mu eksportować energię hydroelektryczną.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny