Krugerrand – wszystko co powinieneś wiedzieć o królu monet bulionowych

Rand Refinery do dzisiaj cieszy się niemałym zaufaniem LBMA (London Bullion Market Association), czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców i wraz z innymi organizacjami kontroluje przestrzeganie standardów w przetwarzaniu rudy złota przez innych dostawców. Sama rafineria oferuje zaś lokacyjne metale szlachetne, a w tym również monety bulionowe, złoto inwestycyjne, a także półprodukty jubilerskie oraz usługi rafinacji dla firm zewnętrznych i przechowywania kruszców. W 2011 roku Rand Refinery zdecydowała się na wprowadzenie istotnej zmiany wizerunkowej i od tej pory w logo znajduje się już nie antylopa, a tygiel, z którego wypływa roztopione złoto. Nie wpłynęło to jednak na jakość wyrobów rafinerii, które są niezmiennie pożądanymi i cieszącymi się dużym uznaniem na rynku produktami. Najbardziej popularnym z nich jest oczywiście Krugerrand.

Złote Krugerrandy – charakterystyka

Na nazwę tej najbardziej popularnej monety w świecie inwestorów i kolekcjonerów składają się dwa człony – „Kruger” oraz wspomniany już „rand”. W ten sposób uhonorowano prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu – Paula Krugera. To właśnie za czasów jego prezydentury pod koniec XIX wieku odkryto w Republice Południowej Afryki duże pokłady złota. Wizerunek Krugera znajduje się ponadto na awersie monety, wokół którego umieszczono nazwę kraju emitenta. Na odwrocie zaś widnieje gazela spring bok wraz z datą emisji, nazwą monety i zawartością złota. Złote Krugerrandy wykonywane są z 22-karatowego złota, co opowiada próbie 916. Domieszka miedzi sprawia, że moneta jest twardsza, a przy tym bardziej odporna na ścieranie i inne uszkodzenia, niż czyste złoto. Początkowo w Rand Refinery powstawał złoty Krugerrand 1 oz, ale od 1980 roku do obiegu weszły też monety o zawartości złota 1/2, ¼ i 1/10 uncji. Warto przy tym zaznaczyć, że Krugerrand 1 oz zawiera jedną uncję 24-karatowego złota, dlatego jego całkowita waga wynosi 1,09 uncji, czyli 33.93 g. Te złote monety bulionowe są prawnym środkiem płatniczym w RPA, chociaż nie mają nominału, co wiąże się z ich historią. Wartość nominalną Krugerrandów określa się więc na podstawie zawartości złota.

Historia Krugerranda

Złote Krugerrand bite są od 3 lipca 1967 roku. Przed ich pojawieniem się złoto inwestycyjne w celu zabezpieczenia majątku można było nabywać w postaci monet historycznych lub sztabek ze złota. W Stanach Zjednoczonych obowiązywał wówczas zakaz handlu i posiadania złota przez osoby prywatne, nie licząc biżuterii oraz monet funkcjonujących jako środek płatniczy. Właśnie z tych powodów Krugerrand 1 oz pełnił tę rolę, stąd można było traktować go jako walutę. Jednocześnie na monecie nie ma wartości nominalnej, co podkreślało fakt, że jej wartość zależała od ceny złota, a nie od wartości randa będącego walutą RPA. Przez pierwsze dwa lata emisji produkowano poniżej 50 tys. sztuk Krugerrandów rocznie. Ponieważ jednak te monety inwestycyjne zyskały dużą popularność, wraz z początkiem lat 70. zwiększono emisję do 500 tys. sztuk rocznie. Przełom nastąpił zaś w roku 1974, kiedy w Stanach Zjednoczonych zniesiono trwający 40 lat zakaz posiadania złota i handlu tym kruszcem obejmujący osoby prywatne – sprzedano wówczas aż 3 mln. egzemplarzy Krugerrandów. Ponieważ po wojnie zachodnie społeczeństwa stawały się bogatsze, w połączeniu ze skutecznym marketingiem i zniesieniem wspomnianego zakazu w USA zaowocowało to ogromną popularnością Krugerrandów – w 1978 roku wyemitowano ponad 6 mln. egzemplarzy tej monety, a na początku lat 80. obrót nią wynosił aż 80% całego rynku tego typu produktów inwestycyjnych. Ogromny sukces Krugerranda sprawił, że również inne mennice zdecydowały się na emisję monet bulionowych i tak kolejno na rynek wypuszczono Kanadyjski Liść Klonowy, Chińską Pandę, Amerykańskiego Złotego Orła, Australijskiego Złotego Kangura oraz Austriackich Filharmoników.

W połowie lat 80. liczba sprzedawanych Krugerrandów drastycznie spadła, a wpływ na taki stan rzeczy miały dwa czynniki – bojkot Południowej Republiki Afryki oraz zatrzymanie wzrostu ceny złota. Ze względu na politykę wielu państw aż do 1986 roku trwał zakaz importu Krugerrandów do większości europejskich krajów oraz USA. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w 1984 roku, chociaż narastała presja przeciwko RPA, do Krugerranda należało ok. 2/3 rynku złotych monet. Dwa lata później na pierwszym miejscu znajdował się już Kanadyjski Złoty Liść. W drugiej połowie lat 80. złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych sprzedawało się znacznie gorzej, a na zmniejszenie popytu wpłynęły niska cena złota, a także większa opłacalność innych form lokowania kapitału. Mennice emitujące monety inwestycyjne zdecydowały się więc większy nacisk położyć na egzemplarze kolekcjonerskie, a więc z lepszą jakością bicia, numerami seryjnymi, ograniczonym nakładem bądź też coroczną zmianą umieszczanego na monecie wizerunku. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 2005-2012, kiedy to cena złota znacznie wzrosła, a tym samym zwiększyło się zainteresowanie inwestorów metalami szlachetnymi i samymi monetami bulionowymi trwające do dzisiaj. Mówiąc o złotych monetach bulionowych nie sposób zapomnieć, że pod względem produkcji od początku emisji tego typu produktów niekwestionowanym królem pozostaje złoty Krugerrand z udziałem w rynku na poziomie 47%. Dla porównania znajdujący się na drugim miejscu Kanadyjski Liść Klonowy zajmuje 21% rynku monet bulionowych

Dla inwestorów i dla kolekcjonerów

Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory wyemitowano ponad 50 milionów złotych Krugerrandów, a jego historia liczy już ponad 50 lat, tej monety nie może zabraknąć w kolekcji każdego szanującego się inwestora bądź kolekcjonera. Jednouncjowe Krugerrandy to oczywiście nie jedyny wybór – jak już zostało wspomniane, na początku lat 80. pojawił się złoty Krugerrand 1/2 oz, złoty Krugerrand 1/4 oz oraz złoty Krugerrand 1/10 oz. Zawartość złota w tym przypadku decyduje o wartości konkretnego egzemplarza. Z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia emisji tej znanej i cieszącej się niezmiennie dużym zainteresowaniem monety powstał również srebrny Krugerrand – można go kupić wraz z okolicznościowym certyfikatem. Warto zaznaczyć, że srebro inwestycyjne także ma sporą popularność, m. in. wśród osób dopiero rozpoczynających przygodę z lokowaniem kapitału w metale szlachetne, stąd srebrne Krugerrandy mogą stać się nie tylko ciekawym uzupełnieniem całej kolekcji numizmatycznej, ale też dobrą inwestycją.

Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

Monety złote, czy wykonane ze srebra w ostatnim czasie mogą zyskiwać na znaczeniu ze względu na niskie stopy procentowe, przez co złoto inwestycyjne jest bardziej korzystnym rozwiązaniem niż np. założenie nisko oprocentowanej lokaty w banku. Jednocześnie warto zauważyć, że złoto już od wielu lat cieszy się opinią bezpiecznej inwestycji odpornej na wahania giełdowe, a wartość tego kruszcu pozostaje na wysokim poziomie. Moneta Krugerrand 1 oz bądź egzemplarze o niższej zawartości złota mogą więc stanowić dobry sposób na urozmaicenie portfela inwestycyjnego. Według specjalistów najbezpieczniejszym wyborem, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne i monety bulionowe, są najbardziej popularne egzemplarze, rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Krugerrand 1/4 oz lub oz to wyroby w przystępnej cenie, dzięki czemu są one w zasięgu nawet tych inwestorów, którzy na początek nie chcą lokować w monetach zbyt wiele. Krugerrand 1/2 oz kosztuje obecnie nieco mniej niż 2500 zł. Jednocześnie warto zauważyć, że złote monety bulionowe cieszące się największą popularnością łatwiej jest w razie potrzeby upłynnić i nawet jeśli nie znajdzie się na nie chętny kupiec, można takiej transakcji dokonać u dilera oferującego nie tylko sprzedaż srebra i złota, ale również skup metali szlachetnych. Monety złote i ze srebra mogą też okazać się korzystniejszym rozwiązaniem, niż np. droższa platyna, którą być może trudniej będzie sprzedać.

Złote monety jako atrakcyjna alternatywa dla sztabek?

Złoto inwestycyjne kojarzy się przede wszystkim ze sztabkami, jednak osoby decydujące się na zakup kruszców mają do wyboru nieco więcej możliwości. Niemałym zainteresowaniem cieszą się także złote i srebrne monety bulionowe, których wartość zależy przede wszystkim od zawartości metalu szlachetnego. Oczywiście w takiej formie dostępne są nie tylko złoto i srebro, ale też nieco mniej popularna platyna. Złote monety tego typu traktowane są głównie jako sposób na ulokowanie posiadanych środków, jednak inwestorzy nierzadko decydują się na transakcję ze względu na atrakcyjne wzornictwo, czy popularność określonych egzemplarzy, czego przykładem jest właśnie Krugerrand. Zdarza się też, że osoby lokujące kapitał w złotych monetach z czasem nabywają kolejne egzemplarze, które pozwalają stworzyć spójną kolekcję, a więc np. kupują monety należące do konkretnej serii bądź też wybierają wyroby o różnej zawartości złota – moneta Krugerrand ¼ oz ze złota lub wydana z okazji 50-lecia istnienia Krugerrandów srebrna wersja będą więc nie tylko sposobem na zainwestowanie pieniędzy, ale też uzupełnieniem posiadanej kolekcji

Dlaczego złota moneta bulionowa będzie korzystniejsza od numizmatu?

Monety bulionowe to zdecydowanie produkty inwestycyjne, które dodatkowo mogą mieć znaczenie kolekcjonerskie, a ich wartość zależy od jakości kruszcu, z jakiego zostały wykonane. Wystarczy więc wybrać rzetelny sklep ze złotem inwestycyjnym, aby nabyć kruszec w postaci złotej monety, którego jakość potwierdzą odpowiednie certyfikaty. Numizmaty to z kolei monety, których wartość zależy od walorów kolekcjonerskich – mogą to być więc monety o znacznej wartości historycznej. Aby w nie inwestować niezbędna jest więc fachowa wiedza pozwalająca jednoznacznie ocenić, czy konkretny egzemplarz rzeczywiście przedstawia określoną wartość. Dla laików zdecydowanie bezpieczniejszą formą lokowania kapitału będą złote lub srebrne monety bulionowe cieszące się dużą popularnością, jak opisany wyżej Krugerrand. Można go kupić z odpowiednim certyfikatem, a ze sprzedażą w razie potrzeby również nie będzie większych problemów.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny