Złoto było używane jako forma waluty od czasów starożytnych, co doprowadziło do ustanowienia tzw. standardu złota, stosowanego powszechnie pod koniec XIX wieku i w XX wieku. Parytet złota był pierwszym międzynarodowym systemem waluty złotej, dzięki któremu stosujące go kraje zapewniały wartość swoich papierowych pieniędzy i monet poprzez przechowywanie równoważnych wartości waluty w fizycznym złocie. I choć standard złota został ostatecznie zniesiony w latach .70 XX wieku, wiele narodów nadal posiada znaczne rezerwy żółtego metalu. Poniżej wyjaśniamy czym są rezerwy złota, dlaczego banki je nabywają i kto ma ich najwięcej.
Czym są rezerwy złota?
Złoto, które jest z natury rzadkim surowcem, zdołało zachować swoją wartość wewnętrzną i sentymentalną od przeszło 6 tys. lat. Ten cenny surowiec przez wieki służył do zabezpieczania i przechowywania wartości, a w czasach współczesnych wykorzystywany jest do zagwarantowania wartości pieniądza fiducjarnego waluty danego kraju. Przez rezerwy złota rozumiemy zatem „fundusz złota” w postaci złotych sztabek lub/i monet bulionowych, przechowywany przez rząd lub bank, w odróżnieniu od prywatnych zasobów złota, przechowywanych przez osoby fizyczne lub instytucje niefinansowe.
Dlaczego banki centralne kupują złoto?
- Kupują złoto, by zarządzać ryzykiem i promować stabilność
Jednym z takich środków zapobiegawczych „rozsypce” kraju, gdy rynki się rozregulowują jest dywersyfikacja, czyli taktyka ograniczania ryzyka, która polega na budowaniu portfela inwestycyjnego składającego się ze zdrowej mieszanki aktywów, które poruszają się w różny sposób. W przypadku osłabienia jednego z aktywów, pozostałe mogą pozostać silne i odwrotnie. Dywersyfikując swoje rezerwy za pomocą złota i metali lokacyjnych, banki centralne mogą być lepiej przygotowane do wspierania instytucji gospodarczych swojego kraju w burzliwych czasach.
- Kupują złoto, by zabezpieczyć się przed słabnącym dolarem
Banki centralne kupują złoto również po to, by zdywersyfikować się od dolara amerykańskiego i aktywów denominowanych w dolarach, ponieważ złoto historycznie ma negatywną korelację z dolarem.
- Kupują złoto jako zabezpieczenie przed inflacją
Banki centralne są zaangażowane w pewną równowagę. Z jednej strony mogą stymulować gospodarkę, by zachęcać do wzrostu. Z drugiej strony, mogą nadmiernie stymulować gospodarkę i wywołać gwałtowną inflację.
- Kupują złoto, bo są niepewne siebie nawzajem
Gdyby banki centralne naprawdę miały zaufanie do siebie, czyli do papierowego pieniądza, pozbyłyby się całego złota w swoich skarbcach, sprzedałyby je po wysokich cenach, a uzyskane w ten sposób środki zamieniłyby na dolary, euro, jeny czy inne waluty. Zamiast tego trzymają się złota jako czegoś, co jest bezpieczne i godne zaufania.
Rezerwy złota – jaką spełniają funkcję?
Jak wspomnieliśmy wyżej, rezerwy złota to złoto przechowywane przez bank centralny danego kraju w celu wsparcia wartości jego waluty państwowej, a w czasach standardu złota były wykorzystywane jako gwarancja wykupu obietnic zapłaty depozytariuszom, posiadaczom banknotów i współpracownikom handlowym. Najoczywistszą zatem funkcją złota jest zabezpieczenie gospodarki kraju; zabezpieczenie przed rosnącymi kosztami życia, spowodowanymi inflacją oraz zabezpieczeniem wartość swojej waluty w czasach kryzysu.
Boom na zakup złota przez banki centralne
W 2010 roku światowe banki centralne zmieniły pozycję ze sprzedających netto złoto na kupujących netto, gromadząc ponad 30 000 MT żółtego metalu. Światowe banki centralne posiadają w swoich rezerwach ponad 35 500 ton metrycznych (MT) złota. Większość z tych zapasów została zgromadzona od 2010 roku, kiedy to banki centralne rozpoczęły szał kupowania złota. Wcześniej banki centralne sprzedawały złoto netto – w latach 2000-2009 sprzedały około 4 426 ton złota. Ale od ponad dekady są nabywcami netto, a w 2022 roku rezerwy złota banków centralnych są na najwyższym poziomie od 1990 roku, według danych dostarczonych przez Światową Radę Złota (WGC). W 2018 roku krajowe instytucje finansowe ustanowiły 50-letni rekord zakupów złota, skupując 656 MT żółtego metalu. W 2019 roku zakupy były nieco niższe i wyniosły około 605 MT. Rok 2020 był drugim rokiem spadków, z przyrostem zaledwie 255 MT, co było znacznie niższe w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Gwałtowny spadek został przypisany szybko rosnącej cenie złota – w połowie 2020 roku wartość wzrosła do rekordowego wówczas poziomu 2 077 USD za uncję.
Pierwsza dziesiątka krajów z największymi rezerwami złota (w tonach)
1.Stany Zjednoczone – 8 133
2.Niemcy – 3 359
3.Włochy – 2 452
4.Francja – 2 436
5.Rosja – 2 299
6.Chiny – 1 948
7.Szwajcaria – 1 040
8.Japonia – 846
9.Indie – 754
10.Holandia – 612
Pierwsze miejsce na podium zajmują Stany Zjednoczone, które posiadają największe rezerwy złota na świecie – 8 133 tony, czyli więcej niż Niemcy i Włochy razem wzięte, które zajmują drugie i trzecie miejsce na liście. Stany Zjednoczone mają również największą alokację złota jako procent swoich rezerw zagranicznych – około 76%. Większość amerykańskiego złota jest przechowywana w Fort Knox w Kentucky. Wiele banków centralnych zmieniło się w 2010 roku ze sprzedawców netto na nabywców netto.
Złoto w Twoim portfelu inwestycyjnym
W Mennicy 79 Element zajmujemy się sprzedażą złota od ponad dekady, wciąż wzbogacając naszą ofertę i wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Klientów. W tym szczególnym czasie, gdy inflacja w Polsce wynosi już 17,5%, zabezpieczenie swoich pieniędzy w złocie i srebrze jest przede wszystkim zadbaniem o przyszłość swoją i swojej rodziny. Tym samym zachęcamy Cię do odwiedzin naszej strony internetowej, a także wizyty w jednym z naszych oddziałów stacjonarnych, ulokowanych we Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Poznaniu.
Comments are closed.