Monety warte więcej niż myślisz – destrukty mennicze

Mówi się, że za błędy trzeba płacić – powiedzenie to nabiera szczególnego znaczenia, gdy spojrzymy na nie w kontekście niniejszego artykułu. Monety z błędem menniczym, zwane destruktami zaliczają się do najcenniejszych monet na świecie, gdyż są bardzo rzadkie, a ich cena uzależniona jest głównie od wieku monety, stanu menniczego i ilości wybitych egzemplarzy. Posiadanie unikatowego destruktu menniczego jest marzeniem każdego właściciela kolekcji numizmatów.

Kosztowne błędy mennicze

 

Choć za błędy na monetach płacą krocie głównie kolekcjonerzy, zdarza się, że czasami może zapłacić za nie osoba odpowiedzialna za produkcję monet, jak miało to miejsce w 2010 roku, gdy zwolniono z pracy dyrektora generalnego mennicy chilijskiej, Gregorio Inigueza. Odkryto, że za „panowania” Inigueza od 2008 roku wybito tysiące monet o nominale 50 peso z błędem menniczym. Błędem tym, jak się okazało, była literówka, która wkradła się do napisu „Chile”. Na wszystkich monetach wyemitowanych w ciągu dwóch lat przez mennicę widniał napis „Chiie”. Dyrektor „zapłacił” za błąd posadą, a rzeczone destrukty nie osiągnęły wysokich kwot wśród kolekcjonerów ze względu na zbyt dużą ilość walorów w oficjalnym obiegu.

Stan zachowania monet

Profesjonalne serwisy, zajmujące się skupem i wyceną numizmatów bardzo często spotykają się z wątpliwościami dotyczącymi stanów sprzedawanych monet. Główną pojawiającą się kwestią jest pytanie, czy sprzedawane monety spełniają kryteria „stanu menniczego”. By odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zdefiniować, czym jest stan menniczy. Poniżej znajdziesz charakterystykę gradacji stanów zachowania monet, stosowaną przez ekspertów na całym świecie.

Stan IStan menniczy (SM), nazywany inaczej Stanem lustrzanym (L) to stan menniczy dotyczący monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania – defektów, zarysowań i śladów czyszczenia. 

Stan IIZnakomity (ZN) dotyczy monet przeznaczonych do obiegu, lecz wycofanych z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

Stan IIIBardzo piękny (BP) dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami reliefu, drobnymi rysami, niewielkimi skaleczeniami brzegu monety.

Stan IVPiękny (P) odnosi się do monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

Stan VBardzo dobry (BD) dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

Stan VIDobry (DB) dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna. Można określić monetę na podstawie wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

Stan VII Zły (Z) dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.

 

 

 

Rodzaje błędów menniczych

Powyższy opis ma rację bytu tylko wtedy, gdy dotyczy monet, które opuszczają mennicę bez żadnych defektów na etapie produkcji. Dlatego tak naprawdę pytanie, czym jest „stan menniczy” sprowadza się do rozważań o jakości bicia monet przez producenta. Jeśli moneta jest zarysowana już w momencie wyjścia z mennicy, to czy wciąż może być skategoryzowana jako stan menniczy? W opinii Przemysława Słomskiego, współzałożyciela firmy 79 Element, cenionego specjalisty na rynku inwestycji złota i numizmatów – jak najbardziej (źródło: https://slomski.us/2017/06/13/stany-zachowania-monet/).

Wiedząc już, jak charakteryzuje się stan zachowania monet, przyjrzyjmy się czym są błędy mennicze. W zależności od przyczyny powstania rozbieżności z przyjętym projektem, rozróżnia się destrukty stempla, krążka menniczego i procesu bicia.

1.Defekty związane z wadami stempla.

W efekcie powstają monety z pęknięciami, odpryskami i zagnieceniami.  

2.Defekty związane z wadami krążka menniczego.

Wyprodukowane monety mogą mieć inną średnicę i rant. Zdarza się, że są wybite na innym metalu lub na innej monecie. 

3.Defekty związane z nieprawidłowościami w trakcie bicia.

Przy takich błędach efektem mogą być tzw. hybrydy – na jednej monecie pojawia się awers i rewers z różnych nominałów. 

 

Najcenniejsze zagraniczne destrukty

Kwotę 2600 dolarów uzyskała na aukcji najdroższa jak dotąd amerykańska centówka, wybita w 1992 roku, tzw. „Close AM penny”. Nazwa potoczna monety wzięła się z bliskości liter A i M w słowie „AMERICA”, widniejącym na rewersie. 

W 2013 roku srebrny dolar został sprzedany za oszałamiającą cenę ponad 3,8 miliona dolarów. Moneta została wyprodukowana w 1834 lub 1835 roku, ale widnieje na niej rok 1804, gdyż do wybicia użyto nieaktualnego stempla. Jest tylko 8 takich monet na rynku.

Polskie monety z błędem menniczym

– Moneta o nominale 1 złoty z 1977 roku, wybita na krążku używanym do produkcji dziesięciozłotówek, wyceniona na rynku numizmatów na kwotę 3410 zł;

– 50-groszówka z 1923 roku, moneta zamiast awersu posiada negatyw rewersu i jest wyceniana na 500 zł;

– Moneta o nominale 20-groszy z 1949 roku o większej niż wzorcowa średnicy i kształcie półmiska – cena rynkowa monety wynosi 1200 zł;

– Moneta o nominale 1 złoty z 1977 roku, wybita na krążku używanym do produkcji dziesięciozłotówek – wyceniona na 3410 zł;

–  Moneta o nominale 5 złotych (współczesna) z nietypowym błędem menniczym – żółty środek monety rozlał się na prawie całej powierzchni numizmatu – sprzedana za 1603 zł.

 

Kilka razy obróć pieniądz w palcach, zanim go wydasz

Wysokie ceny, które osiągają destrukty skłaniają do uważnego oglądania każdej monety, która trafia w nasze ręce. Niezwykle cenne „perełki” numizmatyczne często są w powszechnym obiegu, ale dla niewprawnego oka umykają w potoku codziennych transakcji gotówkowych. Może właśnie teraz masz w posiadaniu destrukt warty setki złotych? Warto raz na jakiś czas przejrzeć dokładnie zawartość portfela i domowych szuflad w poszukiwaniu monet i papierowych pieniędzy. Może się wówczas okazać, że znajdziesz u siebie zagraniczną walutę, pozostałą po wakacyjnych podróżach. Wszystkie banknoty z czasem ulegają wymianie na nowsze serie, więc jeśli okaże się, że twoje funty czy dolary zdążyły się „przeterminować”, możesz z łatwością wymienić pieniądze w skupie banknotów wycofanych z obiegu. Całkowicie darmową wycenę swoich pieniędzy możesz uzyskać na stronie https://staragotowka.pl/, która od wielu lat na polskim rynku kantorów internetowych zajmuje się skupem starych walut.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny