Najniższa wartość złotówki od wielu lat. Od czego to zależy i czy warto inwestować w takim momencie w złoto?

Deprecjacja polskiego pieniądza, jaka gwałtownie zaszła wiosną 2020 roku, po wprowadzeniu pierwszego lockdownu i rozpoczęciu programu skupu obligacji skarbowych przez NBP, wciąż się utrzymuje. Rok 2021 skończył się ze złotym nieco słabszym niż rok temu – na poziomie 4,5866 zł w stosunku do euro oraz 4,0573 zł do dolara. Co wpłynęło na zmianę kursu i osłabienie pozycji naszej waluty? Próba odpowiedzi na to pytanie wymaga rozważenia, co może wpływać na zmianę kursów walutowych.

Co kształtuje wysokość kursów walutowych?

Jest wiele czynników, wpływających na kursy wymiany walut, które są ważne z różnych powodów. Dla krajów, czynniki te mogą wpływać na to, jak jeden kraj handluje z drugim. W przypadku osób prywatnych, czynniki te wpływają na to, ile pieniędzy można uzyskać wymieniając jedną walutę na drugą. Chociaż nie zawsze łatwo jest zrozumieć, śledzić, a nawet przewidzieć te czynniki, opłaca się je znać. Warto zauważyć, że wpływają one na kursy walut na poziomie makroekonomicznym, co oznacza, że mają wpływ na globalne kursy walut, a nie na lokalne kursy walut.

  1. Inflacja, czyli tempo wzrostu cen

Inflacja to względna siła nabywcza danej waluty w porównaniu z innymi walutami. Na przykład, zakup jabłka w jednym kraju może kosztować jedną jednostkę waluty, a w kraju o wyższej inflacji – tysiąc jednostek innej waluty. Takie różnice w inflacji są podstawą tego, dlaczego różne waluty mają różną siłę nabywczą, a tym samym różne kursy walutowe. W związku z tym kraje o niskiej inflacji mają zazwyczaj silniejsze waluty w porównaniu z tymi, w których inflacja jest wyższa.

 

  1. Stopy procentowe

Stopy procentowe są ściśle powiązane z inflacją i kursami walutowymi. Banki centralne różnych krajów używają stóp procentowych do modulowania inflacji w danym kraju. Na przykład, ustalenie wyższych stóp procentowych przyciąga kapitał zagraniczny, który wzmacnia kursy waluty lokalnej. Jeśli jednak stopy procentowe pozostają zbyt wysokie przez zbyt długi okres, inflacja może zacząć się zwiększać, co może doprowadzić do dewaluacji waluty. W związku z tym bankierzy centralni muszą konsekwentnie dostosowywać stopy procentowe, aby zrównoważyć korzyści i wady.

 

  1. Dług publiczny

Jego wzrost obniża wartość nabywczą waluty i może prowadzić do uzależnienia od obcego kapitału. Większość krajów finansuje swoje budżety za pomocą finansowania deficytu na dużą skalę. Innymi słowy, zapożyczają się, aby sfinansować wzrost gospodarczy. Jeśli dług publiczny przewyższa wzrost gospodarczy, może to prowadzić do wzrostu inflacji poprzez powstrzymywanie inwestycji zagranicznych przed wejściem do kraju – są to dwa czynniki, które mogą doprowadzić do dewaluacji waluty. W niektórych przypadkach rząd może drukować pieniądze w celu sfinansowania zadłużenia, co również może prowadzić do wzrostu inflacji. Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w III kwartale 2021 do 315.747 mln euro.

 

  1. Stabilność polityczna

Stabilny politycznie kraj przyciąga więcej inwestycji zagranicznych, co pomaga w utrzymaniu kursu waluty. Jest też odwrotnie – słaba stabilność polityczna dewaluuje kurs waluty danego kraju. Stabilność polityczna ma również wpływ na lokalne czynniki gospodarcze i politykę finansową – dwie rzeczy, które mogą mieć długoterminowy wpływ na kurs wymiany waluty. Niezmiennie, kraje o większej stabilności politycznej, takie jak np. Szwajcaria, mają silniejsze i wyżej wyceniane waluty.

 

  1. PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto

Określa dynamikę wzrostu gospodarczego, czyli zdolności społeczeństwa do produkcji dóbr i usług. Wskaźnik ten pozwala ocenić efekty pracy społeczeństwa i wartość wytworzonych dóbr i usług w danym okresie. Wzrost PKB wpływa na poprawę stanu gospodarki, wzrost kursu danej waluty oraz napływ obcego kapitału.

 

Kurs złotego w 2022 roku

Po wydarzeniach 2020 roku – pandemii oraz kryzysie relacji Polski z Unią Europejską – początkowo kurs złotego zaczął się wzmacniać, jednak z początkiem 2021 roku stopy procentowe obniżono – obecnie stopa referencyjna wynosi zaledwie 1,75% – co ponownie poskutkowało pikowaniem złotego w dół. Wysoka inflacja, która w listopadzie 2021 wyniosła aż 7,7% także pozostaje obciążeniem dla perspektyw złotego na najbliższe miesiące i kwartały.

PL/USD

Warto pamiętać, że kurs walutowy podaje się zawsze w odniesieniu do innej waluty. Mówimy wtedy o parach walutowych, czyli zestawieniu ze sobą dwóch jednostek monetarnych, co pozwala ocenić ich wartość.  Odnosząc się do pary walutowej z najsłynniejszą walutą świata, prognozy rynkowe zakładają, że w 2022 roku kurs dolara ustabilizuje się w granicach 4 zł i od wiosny zacznie spadać. Prognozy te są jednak silnie powiązane z oczekiwaniami względem przyszłorocznej polityki Rezerwy Federalnej – w pierwszej połowie 2022 roku rynek spodziewa się pierwszej podwyżki stopy funduszy federalnych, co może osłabić dolara względem walut z rynków wschodzących, w tym do złotego.

Co z tym złotem?

Skoro złotówka nie miewa się najlepiej, czy warto w takim razie inwestować teraz w metale lokacyjne? Z historycznego punktu widzenia, złoto zachowuje swoją wartość od tysięcy lat, więc alokacja części kapitału w złoto inwestycyjne, takie jak monety i sztabki złota może pomóc uchronić majątek przed skutkami wysokiej inflacji – wartość pieniądza papierowego „zabezpieczasz” w złocie i innych metalach szlachetnych. Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, od 2020 roku i wybuchu pandemii, znacząco wzrósł popyt na złoto fizyczne (ponad 50% w porównaniu do lat poprzednich), co świadczy o głębokiej potrzebie zabezpieczenia majątku. By inwestycja w kruszce była istotnie zabezpieczeniem, złoto najlepiej jest nabyć tylko u renomowanych dealerów, takich jak firma 79 Element, która od lat prowadzi sprzedaż złota, ciesząc się dużym zaufaniem swoich Klientów.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny