Najpopularniejsze złote i srebrne monety bulionowe: jakie kupować w 2018?

Dobrym sposobem na inwestycje jest zakup monet bulionowych, bitych z czystego złota i srebra najwyższej próby. Monety inwestycyjne są polecaną formą lokaty kapitału, przede wszystkim odzwierciedlają ceny rynkowe złota i srebra. Decydując się na zakup monet, najlepiej zacząć od kupna tych, które jest najłatwiej sprzedać.

Łatwe do zbycia są popularne monety bulionowe, czyli te najbardziej pożądane na rynku inwestycyjnym i znane praktycznie na całym świecie. Monety lokacyjne (tak też są nazywane) są rozpoznawalną formą złota i srebra, są przeznaczone dla każdego, kto szuka bezpiecznego sposobu na ulokowanie kapitału. Najlepiej zacząć od kupowania najpopularniejszych złotych i srebrnych monet, a potem zacząć gromadzić w portfelu inwestycyjnym egzemplarze mniej popularne. Na początek zaleca się stworzenie wachlarzu złotych monet lokacyjnych takich jak: Krugerrand, Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur.

Warto inwestować w monety bulionowe, ponieważ odzwierciedlają one ceny rynkowe złota i srebra, a na pytanie, w jakie monety warto inwestować, odpowiedź jest jednoznaczna, czyli w te najbardziej popularne, ponieważ łatwo je sprzedać.

Gdzie najlepiej kupić monety bulionowe?

Wydawałoby się, że monety bulionowe i sztabki złota można bez problemu dostać w NBP lub Mennicy Polskiej, jednak pamiętajcie, że każda transakcja w banku jest rejestrowana, ceny są wygórowane i poza tym banki nie dysponują rozpoznawalnymi na świecie monetami takim jak Krugerrand czy Kanadyjski Liść Klonowy. W banku z dużą dozą prawdopodobieństwa można nabyć tylko polskie monety na przykład Złoty Orzeł Bielik. Natomiast Mennica Polska zajmuje się głównie sprzedażą srebra i złota w postaci sztabek, a ceny też mają zawrotne. W takim razie gdzie się uda po zakup monety bulionowej?

Polecany jest zakup monet bulionowych u dilera tym bardziej, że polski rynek złota i srebra rozwija się prężnie. Sklepy stacjonarne, w których można nabyć złote monety, znajdują się przeważnie w większych polskich miastach. Aczkolwiek prawie każdy diler zajmujący się sprzedażą i skupem metali szlachetnych posiada swój sklep internetowy, w którym często można uzyskać niższą cenę niż w sklepie stacjonarnym. Zdarza się również, że z myślą o bardziej przezornych klientach, dilerzy oferują możliwość kupna zarówno przez Internet, jak i podczas wizyty w biurze.

Jakie kupować monety bulionowe?

Przeważnie kupowane są złote i srebrne monety bulionowe o zawartości złota 2, oz, 1 oz, ½ oz, ¼ oz i 1/10 oz, jednak nabywane są również większe monety np. o wadze 1 kilograma. Często osoby, które dopiero zaczynają swoją drogę z inwestowaniem w monety bulionowe, zastanawiają się nad tym, jakie monety są cenne. Przede wszystkim wartość monet bulionowych zależy od jakości kruszcu, z jakiego moneta została wykonana, nie od wartości nominalnej. Do najcenniejszych monet, które warto kupować, zaliczają się te najpopularniejsze. Zastanawiając się nad tym, jakie monety zyskują na wartości, to przede wszystkim te, które mają wartość numizmatyczną, a ich ilość jest ograniczona. Na rynku inwestycyjnym najpopularniejszą złota monetą, którą warto nabyć w 2017 roku, jest niewątpliwie Krugerrand.

Moneta bulionowa Krugerrand

Moneta jest emitowana od 3 lipca 1967 w RPA przez renomowaną na świecie mennicę Rand Refinery. Krugerrand jest niezwykle pożądana przez inwestorów monetą, dlatego też jest dobrą formą zabezpieczenia kapitału. Złota moneta ma status środka płatniczego i jest wytwarzana z 22 karatowego złota (próba 916) i domieszki miedzi. Krugerrand wyróżnia się na tle innych popularnych monet bulionowych charakterystycznym kolorem, który uzyskuje dzięki dodatkowi miedzi. Mieszanka miedzi sprawia również, że moneta jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Krugerrand to pierwsza moneta bulionowa, a jej sukces spowodował, że inne kraje zaczęły emitować swoje monety takie jak: Amerykański Orzeł, czy Australijski Kangur. Krugerrandy to monety warte nabycia, mają gwarancję czystości złota przez rząd RPA, ale przede wszystkim cechują się dużą płynnością, są łatwozbywalne i rozpoznawalne na wszystkich rynkach inwestycyjnych.

Krugerrand to moneta, która posiada wieloletnią tradycję, wyróżnia się precyzyjnym wzorem, a kupno tej monety jest dobrą alternatywą wobec tradycyjnych form inwestowania takich jak zakup sztabek złota.

Popularne złote monety bulionowe

Drugie miejsce wśród najpopularniejszych złotych monet inwestycyjnych zajmuje Wiedeński Filharmonik. Jest to pierwsza europejska moneta lokacyjna, o wartości nominalnej 100 euro, emitowana od 1989 roku przez funkcjonującą ponad 800 lat austriacką mennice – Münze Österreich.

Moneta bulionowa Wiedeński Filharmonik

Wiedeński Filharmonik jest uważana za arcydzieło sztuki numizmatycznej, a wśród inwestorów złota moneta jest ceniona ze względu na wartość kruszcu, z jakiego została wykonana, czyli 24 karatowego złota, próby 999,9. Tak więc moneta łączy w sobie potencjał kolekcjonerski z inwestycyjnym oraz upamiętnia 160- letnią tradycję Filharmonii Wiedeńskiej.

Moneta Gold Philharmoniker (Wiedeńscy Filharmonicy)jest dostępna o wagę od 1/10 uncji do 1 uncji złota. Filharmonik o wadze 1 uncji złota jest najcieńszą monetą spośród monet bulionowych o wadze 1 oz. Jest to tyle ciekawe, gdyż im moneta jest cieńsza, tym trudniej umieścić w niej domieszkę nieszlachetnego metalu, a tym samym podrobić. Zaskakujący jest również fakt, że Mennica Austriacka w 2004 roku wyemitowana serię monet Wiedeńscy Filharmonicy o wadze 10 uncji złota, w ilości 15 sztuk. Niewielki nakład tych monet spowodował, że pozostają one w większości w rękach kolekcjonerów metali szlachetnych i mają większe znaczenie jako monety kolekcjonerskie niż inwestycyjne.

Wiedeńscy Filharmonicy to najpopularniejsza złota moneta bulionowa w Europie, rozpoznawalna jest na całym świecie, dzięki czemu można osiągnąć atrakcyjną cenę podczas jej sprzedaży, a precyzyjne wykonanie monety wpływa na jej dobrą płynność na rynkach inwestycyjnych. Zakup tej monety jest dobrą i bezpieczną inwestycją.

Trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych złotych monet bulionowych zajmuje Kanadyjski Liść Klonowy (Gold Maple Leaf), który jest pierwszą monetą bitą ze szczerego złota. Moneta jest emitowana od 1979 roku, przez Mennicę Kanadyjską. Po raz pierwszy została wyemitowana w nakładzie 37 milionów sztuk, dzięki czemu w krótkim okresie zyskała dużą popularność na rynkach inwestycyjnych.

Moneta bulionowa Kanadyjski Liść Klonowy

Kanadyjski Liść Klonowy to wyjątkowa moneta, która łączy w sobie piękne wzornictwo i potencjał inwestycyjny. Dużą zaletą tej monety jest jej rozpoznawalność, dzięki czemu monetę można łatwo kupić i odsprzedać za korzystną cenę. Zakup Kanadyjskiego Liścia Klonowego jest polecany dla tych, którzy szukają alternatywnego wyboru wobec popularnej monety- Krugerrand.

Ciekawostką jest, że złota moneta Maple Leaf stała się jedną z najbardziej pożądanych monet na rynku inwestycyjnym w okresie apartheidu w Afryce, ponieważ Krugerrand nie był wówczas ogólnodostępny.

Kanadyjski Liść Klonowy to wyjątkowa moneta, która posiada rządową gwarancję jakości kruszcu, jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Kanadzie. Zakup tej monety jest uważany za bezpieczne ulokowanie kapitału na przyszłość.

Do najpopularniejszych złotych monet bulionowych, które warto kupić w 2017 roku, zalicza się też Australijski Kangur. Moneta ta jest emitowana przez przez Mennicę Gold Corporation, lepiej znaną pod nazwą The Perth Mint.

Moneta bulionowa Australijski Kangur

Moneta jest wykonana z 24-karatowego złota najwyższej próby 999,9 i ze względu na jakość kruszcu łączy w sobie potencjał inwestycyjny z kolekcjonerskim. Potencjał monety jest tym większy, gdyż ilość egzemplarzy jest ograniczona przykładowo w 2013 roku wyprodukowana tylko 350.000 sztuk monet o gramaturze 1oz.

Australijski Kangur wyróżnia się na tle innych monet bulionowych dwutonowym efektem wizualnym, o który dba renomowana mennica Perth Mint. Złota moneta wzbudza duże zainteresowanie kolekcjonerów, ze względu na coroczną zmianę rewersu monety. Ponadto Australijski Kangur to moneta fabrycznie pakowana w akrylowy kapsel, który chroni monetę przed uszkodzeniami zewnętrznymi i pozwala lepiej podziwiać jej estetykę i staranne wykonanie.

Inwestowanie w srebrne monety bulionowe

Równie częstym wyborem wśród inwestorów są srebrne monety bulionowe. Srebro jest tańszym kruszcem niż złoto, dlatego też w niedługim okresie można zbudować pokaźny portfel najpopularniejszych monet bulionowych.

Najpopularniejszą srebrną moneta, którą warto kupować w 2017 roku, jest Philharmoniker, moneta posiada 35% udziałów na rynku. Wiedeńscy Filharmonicy jest wykonana z najwyższej próby srebra, czyli 999.

Drugie miejsce na rynku srebrnych monet inwestycyjnych zajmuje Australijski Kangur, moneta ta też jest wykonana z czystego srebra.

Na trzecim miejscu znajduje się srebra moneta Kanadayjski Liść Klonowy, produkowana z czystego srebra, co znaczy, że jest wolna od zanieczyszczeń metalicznych. Moneta o gramaturze 1oz, waży jedną uncję trojańską, czyli 31,1 grama.

Nie sposób nie zauważyć, że najpopularniejsze złote monety bulionowe zazwyczaj mają swoje odpowiedniki w srebrze. Inwestycja w srebrne monety bulionowe zyskuje na popularności, przede wszystkim kruszec ten ma wiele zastosowań, przykładowo srebro jest wykorzystywane w przemyśle. Ponadto srebro wyróżnia się dużą twardością i jest od dawna stosowane w jubilerstwie. Zapotrzebowanie na srebro pozostaje wciąż wysokie, co sprawia, że inwestowanie w srebrne monety bulionowe jest opłacalne.

Inwestorzy zdecydowanie częściej decydują się na zakup srebrnych lub złotych monet bulionowych niż sztabek. Wynika to z faktu, że popularne monety bulionowe cechują się dużą płynnością, dzięki czemu można je łatwo kupić lub sprzedać za korzystną cenę. Wśród złotych monet polecane są te o zawartości 1 uncji, gdyż ich cena odzwierciedla ceny rynkowe złota. Cena monet mniejszych niż 1 oz jest wyższa w odniesieniu do ceny złota, gdyż im mniejsza moneta, tym trudniej wygrawerować na niej danych wizerunek.

Zakup złotych bądź srebrnych monet bulionowych jest dobrym ulokowaniem kapitału na przyszłość, zwłaszcza, że monety sprzed stu czy dwustu lat w dalszym ciągu mają wartość nabywczą, natomiast waluty papierowe żyją średnio 27 lat. Dodatkowo banki wymieniają banknoty, na nowe z lepszymi zabezpieczeniami przed fałszerstwem, stare banknoty są wycofywane z obiegu i stają się nic niewarte. W przeciwieństwie do banknotów, monety bulionowe jest niezwykle trudno podrobić, dlatego też fałszerstwa monet prawie się nie zdarzają. Trzymanie oszczędności w monetach bulionowych jest również polecane ze względu na fakt, że pieniądze tracą na wartości w wyniku inflacji, wojny, zawirowań gospodarczych. Natomiast na cenę złota czy srebra, inflacja nie ma wpływu. Co najważniejsze cena złota raczej nie spada, zazwyczaj mamy do czynienia ze skokiem ceny złota.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny