Nominały z Lechem Kaczyńskim wyprzedane!

Na początku listopada Narodowy Bank Polski wypuścił banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł oraz monetę okolicznościową o nominale 500 zł, upamiętniające Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Oba numizmaty wyemitowane zostały w uznaniu zasług tragicznie zmarłego Prezydenta dla Ojczyzny.

Tłumy chętnych, by zdobyć kolekcjonerskie egzemplarze

Ogromne tłumy chętnych ustawiły się w kolejce pod lokalnymi oddziałami Narodowego Banku Polskiego, by zakupić kolekcjonerskie egzemplarze monety i banknotu z wizerunkiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Serwisy społecznościowe zalały zdjęcia osób wyczekujących na otwarcie banków, między innymi w Opolu, Kielcach i w Warszawie. W Opolu monety wyprzedały się niemal natychmiast. „Już w pierwszych minutach po otwarciu kas wszystkie złote monety zostały sprzedane. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także banknoty 20-złotowe, po które ustawiła się licząca kilkaset osób kolejka. Muszę przyznać, że osoby, które do nas dzisiaj przyszły i nadal czekają w kolejce, są bardzo zdyscyplinowane i przestrzegają zasad sanitarnych. Jest to także dowód na zapotrzebowanie ze strony Polaków na tego rodzaju upamiętnienia osób zasłużonych dla naszego kraju.” – powiedział Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu.

W Kielcach doszło do przepychanek wśród oczekujących, musiała interweniować policja. Wiele osób pojawiło się w nocy i na kilkanaście godzin przed otwarciem banków – w Krakowie o godz. 4 rano w kolejce stało już kilkaset osób, podobna sytuacja miała miejsce w Bydgoszczy i Warszawie. 

 

Nietypowy kształt monety

Moneta o wadze jednej uncji, która wizualnie przypomina banknot, wyemitowana została przez Mennicę Polską w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy, ze złota o próbie 999, a jej wymiary to 50 mm × 25 mm. Na rewersie nietypowego waloru znajduje się portret Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego, grafika Pałacu Prezydenckiego w Warszawie oraz napis „Warto być Polakiem”. Na awersie zaś przedstawiono budynek Muzeum Powstania Warszawskiego (Muzeum powstało z inicjatywy zmarłego Prezydenta), tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku, napis „SOLIDARNOŚĆ” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Szata graficzna banknotu kolekcjonerskiego jest taka sama, jak monety. Projekt obu przedmiotów kolekcjonerskich powierzono Justynie Kopeckiej, autorce grafik, giloszy oraz rytów banknotów i znaczków pocztowych. Justyna Kopecka zaprojektowała także szatę graficzną pierwszego polskiego testowego banknotu polimerowego.

Elementy graficzne narzucone z góry

Na kilka dni przed datą oficjalnej premiery banknotu, zdjęcia projektu opublikowano w sieci, gdzie spotkał się z dużą krytyką internatów- twierdzili, że jest brzydki i źle zaprojektowany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że banknoty, które zamawia NBP rządzą się szczególnymi prawami – to zleceniodawca narzuca zarówno postać, która znajdzie się na banknocie, jak i inne elementy graficzne. NBP ma na swoim koncie już 13 emisji monet i banknotów okolicznościowych. Pierwszym banknotem kolekcjonerskim było 50 zł z wizerunkiem Jana Pawła II na awersie.

Wysokie ceny na aukcjach

Moneta i banknot pojawiły się na portalach aukcyjnych, lecz tam ich cena zdecydowanie przewyższa nominały obu numizmatów – aktualny koszt monet z Lechem Kaczyńskim wynosi około 11-12 tys. zł, zaś koszt banknotu wyceniany jest na kwotę 200-250 zł. Pojawiają się jednak również aukcje, gdzie ceny banknotu sięgają kilku tysięcy złotych. 

Moneta i banknot sprzedawane były również online w internetowym sklepie NBP, lecz zainteresowanie w dniu premiery numizmatów było tak duże, że strona www sklepu nie wczytywała się poprawnie, a przeprowadzenie transakcji było utrudnione długim ładowaniem się danych.

Gdzie sprzedać banknoty kolekcjonerskie

W Polsce funkcjonuje wiele profesjonalnych sklepów numizmatycznych i punktów zakupu i sprzedaży walut papierowych oraz starych monet. Jednym z najpopularniejszych wśród Klientów jest https://staragotowka.pl/, który oferuje najwyższe ceny w Polsce, a także gwarantuje skup każdego przysłanego banknotu lub monety. Wejdź na stronę skupu i sprawdź sam!

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny