Nowości na wrzesień w ofercie 79 Element

Oferta 79 Element z każdym miesiącem powiększa się o ciekawe okazy złotych i srebrnych monet bulionowych z mennic całego świata. W tym artykule prezentujemy Państwu nowości od renomowanego londyńskiego producenta metali szlachetnych The East India Company oraz niemieckiej mennicy Leipziger Edelmetallverarbeitung.

Bogini Hera i Paw: 

 

  1. Złota moneta BOGINIE: Hera i Paw

Złoty walor Hera i Paw (z ang. Goddess: Hera and the Peacock) z 2022 roku jest pierwszą monetą z serii Boginie, emitowanej przez The East India Company z Anglii; serii, która prezentować będzie wizerunki bogiń ze starożytnej mitologii greckiej i nordyckiej. 

Moneta powstała na zlecenie rządu Wyspy Świętej Heleny, stanowiąc pełnoprawny środek płatniczy na terenie tego kraju o nominale pięciu funtów. Złoty egzemplarz monety to prawdziwa ozdoba każdej kolekcji numizmatycznej – wyprodukowano ją jedynie w ilości 500 sztuk! Ten piękny walor o wadze 1 uncji trojańskiej i średnicy wynoszącej 38,6 mm wykonany został z czystego złota próby 9999. 

Na awersie monety przedstawiono portret Królowej Elżbiety II oraz informacje o jej wartości nominalnej, dacie emisji oraz kraju emitenta. Projektantem awersu jest Jody Clark, słynny angielski grawer.

Rewers monety ukazuje postać Hery, która jedzie rydwanem ciągniętym przez trzy pawie, które lecą ponad nieboskłonem z rozłożonymi ogonami. Bogini w prawej dłoni dzierży berło, jej włosy powiewają na wietrze. W tle widać chmury i gwiazdy, które zdają się lśnić podczas podniebnej przejażdżki Hery. Projekt rewersu stworzył Joel Iskowitz; amerykański projektant, ilustrator książek, grafik i znaczków, a także projektant monet i medali.

  1. Srebrna moneta BOGINIE: Hera i Paw

Srebrny odpowiednik monety Hera i Paw to produkt wykonany z czystego kruszcu próby Ag 999. Walor o wadze 1 uncji trojańskiej i średnicy wynoszącej 38,6 mm wyemitowany został w limitowanym nakładzie liczącym 10 000 sztuk. 

 

Krótka historia Bogini:

Hera była królową bogów, żoną Zeusa i matką olimpijskich bogów Aresa i Hefajstosa, znaną z niebywałej urody i ogromnej wierności swemu mężowi. Tej ostatniej cechy nie można jednak przypisać Zeusowi, który w przypowieściach mitologicznych znany był ze swoich licznych romansów. Zdradzana Hera, temperamentna i pełna wściekłości, z furią karała kochanki i nieślubne dzieci swego niewiernego małżonka, mszcząc się za doznane krzywdy. Mimo to często zostawała macochą dla wielu z dzieci Zeusa, zostając tym samym patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa i rodziny. 

Do jej świętych zwierząt należały kukułka i paw. Legenda Owidiusza opisuje, że gdy Zeus zakochał się w Io, jednej z kapłanek Hery, wściekła z zazdrości bogini zamieniła służkę w krowę i oddała ją w opiekę Argusowi, swojemu wszystkowidzącemu olbrzymowi o stu oczach. Zeusa zasmucił bardzo los Io i rozkazał swemu posłańcowi Hermesowi zabić Argusa i uratować Io. Hera jednak domyśliła się planów męża i zanim Hermes zdążył zahipnotyzować i zamordować Argusa, usunęła sto oczu olbrzyma i umieściła je na ogonie pawia.

 

O Kompanii Wschodnioindyjskiej

Doświadczenie Kompanii Wschodnioindyjskiej w dziedzinie metali szlachetnych sięga końca XVII wieku, kiedy to w czasie pierwszej gorączki złota statki Kompanii przywiozły ogromne ilości złota z Brazylii do Londynu. Ten gwałtowny wzrost ilości kruszcu i handlu metalami szlachetnymi stworzył potrzebę zbudowania przez Bank Anglii pierwszego, specjalnie do tego celu przeznaczonego skarbca. Dało to początek roli Londynu jako jednego z wiodących rynków kruszców na świecie, a Kompania Wschodnioindyjska (w skrócie EIC) stała się siłą napędową brytyjskiego rozwoju gospodarczego na ponad dwieście pięćdziesiąt lat. Dziś działalność firmy wciąż skupia się na produkowaniu najwyższej jakości towarów inwestycyjnych i kolekcjonerskich.

 

Złota moneta Światowej Sławy Psy: Buldog Francuski

Pierwsza moneta z serii Światowej Sławy Psy (z ang. World Famous Dogs) od Leipziger Edelmetall przedstawia Buldoga Francuskiego, który uważany jest za jednego z najbardziej przyjaznych i uroczych psów na naszej planecie. Znany ze swojej energii, figlarności i uroczych spiczastych uszu, Buldog Francuski jest psem, któremu nie można się oprzeć. 

Złota moneta o wadze 1 uncji trojańskiej kruszcu o czystości 9999. posiada wartość nominalną 3000 franków CFA i jest produkowana na zlecenie rządu Republiki Kamerunu. Pierwsze emisja Buldoga Francuskiego został wyemitowana w limitowanym nakładzie jedynie 1000 egzemplarzy na całym świecie. 

Awers monety przedstawia królową Elżbietę II, noszącą diadem Jerzego IV. Projekt stworzył angielski grawer z Mennicy Królewskiej, Jody Clark. Poniżej wizerunku królowej znajduje się herb Kamerunu. W otoku waloru umieszczono napisy: REPUBLIKA KAMERUNU, ELIZABETH II, 3000 FRANCS CFA, 2022 oraz AU 999.9.

Na rewersie znajduje się przedstawienie Buldoga Francuskiego. Niesamowity projekt grafiki z dbałością o szczegóły uchwyca teksturę sierści psa, jak również skomplikowane detale jego uśmiechniętej mordki. W tle widać pole lub łąkę, na niej domek i pojedyncze drzewko. Napisy w otoku monety brzmią: FRANCE, WORLD FAMOUS DOGS, FRENCH BULLDOG, 1 OZ i AU 999.9.

Seria World Famous Dogs składać się będzie łącznie z 10 monet, każda z innym wzorem psa. 

 

Historia mennicy Leipziger Edelmetallverarbeitung

Niemiecka Leipziger Edelmetall usytuowana jest w południowym Lipsku. Jej historia sięga XIII wieku, nie dziwi więc, że mennica przesiąknięta jest tradycją i dziedzictwem saksońskiej obróbki srebra. Firma produkuje wysokiej jakości wyroby ze złota, srebra, platyny, palladu i miedzi, oferując pełen zakres działania nowoczesnej mennicy – od projektowania produktów inwestycyjnych po ich realizację. Mennica łączy innowacyjną technologię ze sprawdzonymi tradycyjnymi technikami i posiada certyfikat ISO 9001.

 

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny