Nowości produktowe 2023 – top 6 złotych monet bulionowych w ofercie 79 Element

Zbieranie złotych monet inwestycyjnych to świetny sposób na zdywersyfikowanie swojego portfela. Nie wszystkie złote monety są jednak sobie “równe”, więc ważne jest, aby zrobić ich porządny przegląd przed zakupem, szczególnie przy tak wielu różnych rodzajach dostępnych na rynku bulionówek. Wówczas wyłaniają się te najbardziej cenione i rozpoznawalne, emitowane w mennicach rozlokowanych na całym globie, które historycznie okazały się jednymi z najbardziej popularnych złotych walorów wśród inwestorów i kolekcjonerów. W tym artykule przybliżymy Państwu sylwetki 6 topowych złotych monet bulionowych z rocznika 2023.

Angielska Britannia

Britannia to flagowa moneta bulionowa Mennicy Królewskiej, czołowy angielski produkt inwestycyjny, bity z czystego złota próby .9999. Nazywana jest najbezpieczniejszą monetą na świecie ze względu na najwyższej jakości zabezpieczenia przed fałszerstwem.

Walory z rocznika 2023 udostępniono w dwóch wersjach – na awersie pierwszej wersji przedstawiono podobiznę zmarłej w zeszłym roku królowej Elżbiety II, druga wersja ukazuje wizerunek obecnego władcy Wielkiej Brytanii, króla Karola III. 

Projektantem piątej i ostatniej podobizny królowej jest brytyjski grawer, Jody Clark. Projektantem pierwszego portretu nowego monarchy Anglii jest brytyjski grawer i rzeźbiarz, Martin Jennings.

Na rewersie obu wersji znajduje się ikoniczna postać „stojącej Britanni”, kobiety-wojowniczki w hełmie, autorstwa znanego artysty Philipa Nathana. 

Bogini stoi na skale, profilem zwrócona w lewą stronę. W wyciągniętej lewej ręce dzierży trójząb, prawa dłoń spoczywa na tarczy, która stoi przy jej nogach. Suknia powiewa na wietrze, dodając majestatycznej postaci dramatyzmu.

Jak wspomnieliśmy wyżej, Britannia posiada najnowocześniejsze, innowacyjne zabezpieczenia przed fałszerstwem, wprowadzone po raz pierwszy w 2021 roku. Należą do nich: 

– promieniste tło, które powstało przy użyciu lasera pikosekundowego; efekt jest widoczny, gdy moneta jest obracana- animacja powierzchni tła za postacią Britanni odzwierciedla ruch fal;

–  grawerowane zabezpieczenie z zastosowaniem efektu kątowego w postaci niewielkiego obrazka, ukrytego w lewej dolnej części monety, który działa jak hologram, płynnie przechodząc między trójzębem a kłódką, w zależności od kąta, pod jakim trzyma się monetę;

– zastosowanie techniki tynktury na tarczy wojowniczki, która polega na wskazaniu heraldycznych barw za pomocą symboli – linii,

– mikro grawerowany napis „DECUS ET TUTAMEN”, co tłumaczy się jako „ozdoba i ochrona”, wykonany za pomocą specjalistycznych laserów, znajdujący się nad głową Britanni.

Poniżej znajdą Państwo linki do zakupu złotej Britannii w ofercie Mennicy 79 Element:

Złota Britannia 2023 z wizerunkiem królowej Elżbiety II

Złota Britannia 2023 z wizerunkiem króla Karola III

Południowoafrykański Krugerrand 

Wprowadzony 1967 roku Krugerrand jest pierwszą na świecie monetą bulionową ery nowożytnej, a jego sukces sprzedażowy sprawił, że wiele krajów zapoczątkowało produkcję własnych monet inwestycyjnych. Emitowany przez południowoafrykańską mennicę Rand Refinery, Krugerrand ma lekko czerwone zabarwienie, które zawdzięcza domieszce miedzi; nadaje ona monecie twardości, chroniąc ją przed zarysowaniami i ścieraniem.

Rewers monety z rocznika 2023 przedstawia galopującą antylopę springbok, wizerunek, który jest znakiem rozpoznawczym waloru i jednym z narodowych symboli RPA. Nad głową zwierzęcia umieszczono słowo „Krugerrand”, po lewej i prawej stronie antylopy wygrawerowano rok emisji, a na dole otoku znajdziemy oznaczenia czystości i wagi monety. Co ciekawe, Krugerrand nie ma przypisanej wartości nominalnej na stemplu, ale stanowi oficjalny środek płatniczy w RPA.

Awers przedstawia wizerunek Paula Krugera, który był prezydentem kraju pod koniec XIX wieku. Na górze, w otoku monety znajdują się słowa „South Africa” w języku angielskim i afrikaans.

Link do produktu w ofercie 79 Element:

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-krugerrand-1-oz-2023/

Amerykański Orzeł 

Otoczona reputacją i prestiżem Mennicy Amerykańskiej, w której jest emitowana, złota moneta bulionowa Amerykański Orzeł (z ang. American Eagle) to najpopularniejsza moneta lokacyjna w USA i jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. 

Wprowadzony w 1986 roku Amerykański Orzeł jest wybijany z 22 karatowego złota (do monety dodawane jest srebro, by również nadało jej twardości), a wartość nominalna waloru wynosi 50 dolarów. W roku 2021 wypuszczono nową edycję monet o zmienionym wizerunku rewersu; projekt musiał wcześniej zostać zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Nowy rewers autorstwa Jennie Nors przedstawia portret głowy orła w zbliżeniu, otoczony napisem „United States Of America”, oznaczeniem wagi oraz wartości nominalnej. 

Na awersie przedstawiono personifikację Wolności – Lady Liberty kroczy w szatach powiewających na wietrze przez wzgórze, u stóp którego zarysowany jest Kapitol w Waszyngtonie. W lewej ręce trzyma pochodnię, a w prawej gałązkę oliwną. W tle widać promienie wschodzącego słońca. Wieniec gwiazd na głowie Wolności symbolizuje stany federalne (jak na fladze USA).

Link do produktu w ofercie 79 Element:

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-orzel-amerykanski-1-oz-2023/

Australijski Kangur

Australijski Kangur jest emitowany przez Perth Mint od 1990 roku w najwyższej jakości menniczej w złocie próby .9999. Walory z serii bite są z corocznie zmieniającym się motywem ikonicznego symbolu Australii na rewersie, kangurem. Moneta z rocznika 2023 przedstawia całą postać torbacza spoglądającego w lewo przez ramię, z drzewem eukaliptusowym i drzewami trawiastymi w tle. Tuż obok krzewów widać oficjalny znak mennicy Perth Mint – „P”. Legenda przedstawia: nazwę monety KANGAROO, rok emisji, wagę (1 uncja) i próbę (9999 złota).

Na awersie znajdziemy pamiątkowy portret królowej Elżbiety II projektu Jody’ego Clarka, uzupełniony datami panowania Jej Królewskiej Mości “1952 – 2022”. W otoku wybita jest także nazwa państwa emitującego monetę oraz wartość nominalna Kangura: 100 dolarów australijskich. Monety o wadze 1 uncji zawierają zabezpieczenie w postaci wygrawerowanej mikro-laserem litery w obrębie napisu „AUSTRALIAN KANGAROO”. Jest ona widoczna tylko pod szkłem powiększającym.

Link do produktu w ofercie Mennicy 79 Element:

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-australijski-kangur-1-oz-2023/

Austriacki Filharmonik

Złoty Wiedeński Filharmonik to produkt inwestycyjny doskonale znany i doceniany przez kupców z całego świata. Produkowany przez Mennicę Austriacką od 1989 roku, w latach 90. XX wieku trzykrotnie dzierżył berło najlepiej sprzedającej się złotej monety bulionowej na świecie.

Na awersie waloru uwieczniono charakterystyczne Wielkie Organy z głównej sali koncertowej Filharmonii Wiedeńskiej, zbudowane w 1872 przez Friedricha Ladegasta. Nad nimi widnieje napis „Republik Osterreich,” a także informacje dotyczące wagi, próby, roku emisji monety oraz oznaczenie jej nominału – 100 euro (to pierwsza moneta lokacyjna w walucie Euro).

Projekt rewersu Filharmonika jest niezmienny i przedstawia wiodące w orkiestrze instrumenty muzyczne – wiolonczelę, skrzypce, harfę, róg wiedeński i fagot. Kompozycję instrumentów zamyka ciekawie zaprojektowany napis na otoku monety „Wiener Philharmoniker”. 

Link do produktu w ofercie Mennicy 79 Element:

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-filharmonicy-wiedenscy-1-oz-2023/

Kanadyjski Liść Klonowy

Królewska Mennica Kanadyjska (The Royal Canadian Mint) emituje swoją najbardziej znaną monetę bulionową, Kanadyjskiego Liścia Klonowego od 1979 roku. Wykonana jest ze złota o próbie .9999 i podobnie jak angielska Britannia posiada zabezpieczenia najwyżej klasy, gwarantujące jej jakość i autentyczność.

Na awersie złotej monety Liść Klonowy z roku emisji 2023 znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II autorstwa kanadyjskiej artystki portretowej, Susanny Blunt. W otoku monety wygrawerowano napis ELIZABETH II, oznaczenie daty emisji i wartości nominalnej numizmatu – 50 dolarów kanadyjskich oraz daty panowania zmarłej królowej „1952 – 2022”, pomiędzy którymi umieszczono cztery perły, symbolizujące cztery wizerunki monarchini zdobiące kanadyjską monetę.

Na rewersie znajduje się niezmiennie projekt tytułowego kanadyjskiego liścia klonowego – narodowego symbolu Kanady. W 2015 roku Kanadyjska Mennica Królewska zastąpiła tradycyjne wykończenie kruszcowe na złotych monetach Klonowego Liścia liniami radialnymi opracowanymi z mikrometryczną dokładnością. Unikalność szerokości i rozstawu linii tworzy specyficzny, załamujący światło wzór dla każdej monety. W otoku umieszczono napisy: CANADA, oznaczenie próby złota (.9999) po dwóch stronach liścia i oznaczenia wagi. Pod liściem widnieje jeszcze jeden, miniaturowy liść klonu, mikrograwerowany technologią laserową Bullion DNA. Jest to wspomniane zabezpieczenie przed fałszerstwem. Ultraprecyzyjny znak laserowy zmienia się co roku i pokazuje dwie ostatnie cyfry roku emisji, które są widoczne tylko w powiększeniu.

Link do produktu w ofercie Mennicy 79 Element:

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-kanadyjski-lisc-klonowy-1-oz-2023/

Robiąc przegląd najpopularniejszych monet bulionowych warto również przemyśleć kwestię miejsca zakupu wybranej już monety. Transakcję najlepiej bowiem przeprowadzić u sprawdzonego dealera złota i srebra, który cieszy się zaufaniem swoich Klientów.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny