Oszczędzać na lokacie czy inwestować w złoto?

Z badania Assay Index, które zostało przeprowadzone w maju 2021 roku na zlecenie Grupy Assay wynika, że wielu Polaków jest przekonanych, że aby inwestować, np. w złoto, trzeba mieć dużą wiedzę na temat finansów i ekonomii, a także być bardzo zamożnym. Wiara w prawdziwość tego mitu zniechęca potencjalnych inwestorów, którzy wolą trzymać swoje oszczędności w banku lub w przysłowiowej „skarpecie”, niż w złocie inwestycyjnym. Na szczęście coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, jest zdania, że nawet nie mając dużych kwot, można zacząć inwestować. 

„Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

Wyniki badania Assay Index, które miało na celu zrozumienie opinii oraz zachowań Polaków związanych z oszczędzaniem, jak również z inwestowaniem, pokazują, że „nawet 44% Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a 56% deklaruje, że ma coś odłożone na czarną godzinę. (…) Ci, którzy mają oszczędności, odłożyli średnio ok. 30 tys. zł, przy czym prawie 50% badanych w tej grupie “zachomikowało” mniej niż 10 tys. zł, a tylko 6% – więcej niż 100 tys. zł. Większość oszczędzających trzyma wolne środki w banku – na koncie bieżącym (39%), oszczędnościowym (34%) lub lokacie terminowej (19%), choć obecnie przynosi to realne straty.”

Inwestowanie – wyższa forma oszczędzania

Z wyników raportu, opublikowanych w sierpniu 2021 na stronie www.assay.pl wynika także, że co czwarty Polak przechowuje oszczędności w domu, a 61% Polaków nigdy nie inwestowało – nawet w tradycyjne produkty bankowe. 

„Inwestowanie aktywne można traktować jako wyższą formę oszczędzania – formę, dzięki której nie tylko zwiększamy szansę utrzymania wartości zgromadzonych środków, ale też ich pomnożenia, dzięki zainwestowaniu w odpowiednie instrumenty finansowe”. Jak pokazuje badanie Assay Index, większość Polaków unika inwestowania i najchętniej trzyma swoje pieniądze na koncie lub lokuje je jedynie w tradycyjne, bardzo bezpieczne instrumenty finansowe, na których realnie traci, ale są one pozbawione ryzyka większej straty. Tak zachowawcze podejście do zarządzania pieniędzmi wynika przede wszystkim z lęku przed utratą posiadanych funduszy, ale też z poczucia braku wystarczających kompetencji.

Trudno będzie zrobić z nas inwestorów?

Tylko 16% respondentów przyznaje, że aktywnie inwestuje swoje oszczędności, najbardziej zaś popularnymi instrumentami są akcje – kiedykolwiek skorzystało z nich 13% Polaków. Tuż za nimi plasują się fundusze inwestycyjne (12%), potem kolejno obligacje skarbowe (9%), polisy inwestycyjne (7%), obligacje korporacyjne (4%) oraz alternatywne spółki inwestycyjne (3%). 58% badanych uważa, iż najlepsze są inwestycje w nieruchomości, 33% – w metale szlachetne, np. złoto, 18% – w dzieła sztuki, zaś 10% – w kamienie szlachetne. Inwestycje, które mają charakter fizycznych obiektów są, zdaniem Polaków, korzystne – ich namacalna natura sprawia, że wydają się bezpieczne, bo nie znikną tak łatwo. Dotyczy to głównie wśród osób powyżej 45 roku i osób starszych. Co jednak ciekawe, aż 13% respondentów zadeklarowało, że uznają kryptowaluty za jedną z najkorzystniejszych form inwestowania. Nie zaskakuje, że w większości są to osoby młode (28% osób w wieku 18-24 lata i 24% w grupie 25-34-latków). Z wiekiem wyraźnie maleje zainteresowanie tym sposobem inwestowania – wśród osób powyżej 45 roku życia tylko około 7% Polaków postrzega tę formę inwestycji jako korzystną. Z raportu Assay Index wynika także, niewielkie doświadczenie w inwestowaniu powoduje, że niemal połowa Polaków nie ma na ten temat wyrobionego zdania. Dla prawie połowy respondentów (47%), inwestowanie jest całkowicie obojętne – nie mają ani pozytywnego, ani negatywnego nastawienia. 

Link do raportu znajdziesz TUTAJ

Jak inwestować w złoto i srebro?

Rynek metali lokacyjnych oferuje tak bogaty wachlarz towarów, że niemal każdy znajdzie w nim produkt odpowiedni dla domowego budżetu. Złoto i srebro inwestycyjne można zakupić w formie sztabek lub monet. Choć do najpopularniejszych monet należą walory inwestycyjne, jak np. Orzeł Amerykański czy Kanadyjski Liść Klonowy, ciekawą propozycją inwestycyjną jest brytyjski suweren – moneta historyczna, która poza oczywistą wartością zawartego w niej kruszcu posiada również wartość kolekcjonerską. Firma 79 Element oferuje w sprzedaży suwereny bite w latach 1489-1604, 1816-1932, 1957-1982 i od 2000 roku w słynnej Mennicy Królewskiej. Suwereny o wadze około ¼ uncji (7,99 g) zawierają ponad 7 g czystego złota próby 916. Z punktu widzenia obecnej ceny spot złota, suweren jest niedrogim, a bardzo wartościowym sposobem utrzymania wartości zainwestowanych w niego pieniędzy.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny