Październikowe nowości w ofercie Mennicy 79 Element

Jak co roku wczesną jesienią mennice z całego świata prezentują nowe roczniki monet z popularnych serii. W tym artykule przybliżymy Państwu walory na rok 2023 z serii African Wildlife, Lunar Ounce oraz Modern Trade Dollar; serii dobrze znanych wszystkim kolekcjonerom złotych i srebrnych monet inwestycyjnych. 

 

Somalijski Słoń, rocznik 2023 

Złota moneta bulionowa Słoń Somalijski niedługo będzie świętować swoje 15. urodziny – pierwsza emisja monety miała miejsce w 2010 roku i była odpowiedzią na ogromny sukces sprzedażowy swojego srebrnego odpowiednika, który zadebiutował na rynku metali szlachetnych w 2004 roku. Monety są częścią serii African Wildlife i charakteryzują się corocznie zmieniającym się motywem na awersie waloru, zawsze jednak przedstawiają słonia w jego naturalnym środowisku, czyli na afrykańskim stepie. Producentem walorów jest najstarsza mennica niemiecka, Bayerisches Hauptmuenzamt Mint, która funkcjonuje od 1158 roku. Mennica bije walory na licencji somalijskiego rządu, a monety posiadają w kraju emitenta status legalnych środków płatniczych o wartości nominalnej 1000 szylingów somalijskich (w przypadku monet jednouncjowych). Coroczna zmiana kompozycji sprawia, że monety z serii są niepowtarzalne i stanowią prawdziwą wartość kolekcjonerską.

Awers

Na awersie monety wykonanej ze złota najwyższej próby 999,9 znajduje się herb Republiki Somalii – tarcza z wizerunkiem gwiazdy, podtrzymywana przez dwa lamparty. U zwieńczenia tarcza ozdobiona jest attyką. U dołu, w symetrycznym układzie zaprezentowano dwa liście palmowe i dwie włócznie, przeplatane wstęgą. W otoku umieszczono napis: SOMALI REPUBLIC 2023 oraz 100 SHILLINGS.

Rewers

Rewers ukazuje niezwykle szczegółowy wizerunek głowy słonia z kłami, który trąbą sięga do gałęzi drzewa. Z pyska majestatycznego zwierzęcia wystają liście, które z zadowoleniem przeżuwa. W tle widać krajobraz afrykańskiej sawanny z charakterystycznym dla krajobrazu wizerunkiem akacji. Za drzewkiem uwypuklono niewielkie pagórki. Na otoku monety umieszczono napis AFRICAN WILDLIFE oraz ELEPHANT, a także informacje o nazwie serii, czystości kruszcu i wadze monety: AFRICAN WILDLIFE ELEPHANT, 1 OZ, AG 999.9.

 

Moneta dostępna jest w ofercie Mennicy 79 pod linkiem: https://79element.pl/product/home-page/zlota-moneta-somalijski-slon-1-oz-2023/

 

Rok Królika

Kolekcja Rwanda Lunar Ounce uosabia bogatą tradycję bicia spektakularnych monet bulionowych poprzez portretowanie chińskich znaków zodiaku, które reprezentowane są przez następujące zwierzęta: Szczur, Bawół (Wół), Tygrys, Królik (Zając), Smok, Wąż, Koń, Koza (Owca), Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Serię z afrykańskiej mennicy zapoczątkował Rok Koguta, który obchodzony był w 2017 roku. Od tego czasu walory Lunar Ounce stały się jednymi z najczęściej kolekcjonowanych na świecie, w szczególności w Azji, gdzie popyt początkowo był największy. Zauroczeni projektem i jakością wykonania inwestorzy z Europy i Ameryki szybko zainteresowali się numizmatem. W krótkim czasie od pojawienia się na rynku, seria stała się tak popularna, że jednouncjowe złote i srebrne Księżycowe monety są natychmiast wyprzedawane. Moneta z wizerunkiem królika, jak i cała seria, posiada gwarancję rządu Rwandy oraz jest pełnoprawnym środkiem płatniczym na terenie kraju emitenta. Moneta została wybita w 99,9% czystym srebrze w doskonałym stanie obiegowym.

Jak wspomnieliśmy wyżej, rok 2023 jest Rokiem Królika i to puchate zwierzątko uświetnia rewers najnowszej monety z serii. Jakimi cechami charakteryzują osoby, urodzone w roku królika? Według chińskiego horoskopu osoby te są uprzejme i uczciwe. Wiodą spokojne życie, unikają konfliktów. Nie lubią podejmować decyzji mimo, że posiadają silny charakter. W ciężkich sytuacjach odznaczają się racjonalnym myśleniem i wysoką inteligencją, dlatego też łatwo jest im rozwiązywać konflikty samą tylko rozmową. 

Awers

Na awersie waloru znajduje się herb Rwandy – przedstawia on tradycyjny kosz, sorgo (inaczej zboże) i kawę, czyli główne uprawy tego afrykańskiego regionu. Pod nimi znajduje się koło zębate. Nad herbem umieszczono wstęgę z oficjalną nazwą państwa w języku ruanda-rundi „REPUBLIKA Y’U RWANDA” , a na dole motto narodowe: Ubumwe, Umurimo, Gukunda Igihugu (Jedność, Praca, Patriotyzm). Pod herbem znajdziemy oznaczenie wartości nominalnej monety – 50 franków rwandyjskich. 

Rewers

Na rewersie monety prezentuje się postać królika, który złożony jest z drobnych elementów w geometrycznym kształcie. Tło monety koresponduje z geometrycznym wzorem królika. W otoku waloru umieszczono napisy: YEAR OF THE RABBIT, LUNAR OUNCE, 2023, 1oz FINE SILVER 999, a nad głową zwierzaczka wygrawerowano chiński znak, który oznacza właśnie „królika”.

 

Moneta dostępna jest w ofercie Mennicy 79 pod linkiem: https://79element.pl/product/srebro-inwestycyjne/srebrna-moneta-rwanda-lunar-rok-krolika-1-oz-2023/

 

Modern Japanese Trade Dollar

Srebrna moneta Modern Japanese Trade Dollar 2023 jest trzecim elementem z serii Modern Trade Dollar, po Modern British Trade Dollar z 2022 roku i Modern Chinese Trade Dollar z 2021 roku. Walory z tej serii są innowacyjnymi reinterpretacjami klasycznych dolarów handlowych, które były emitowane pod koniec XIX i na początku XX wieku przez różne kraje w celu ułatwienia handlu z Chinami i Orientem, zanim idea globalizacji stała się powszechna. Wszystkie dolary handlowe były zbliżone wagą i jakością do dolara hiszpańskiego, który ustanowił standard wspólnej waluty dla handlu na Dalekim Wschodzie.

Awers

Awers srebrnej monety zdobi wizerunek Królowej Elżbiety II projektu Jody’ego Clark’a oraz napisy „St. Helena” oraz „Queen Elizabeth II”. Głowę monarchini zdobi korona, w uszach ma kolczyki, a na szyi masywny naszyjnik z kamieni szlachetnych. Na awersie znajduje się także informacja o wartości nominalnej „one pound” i roku bicia monety „2023”. 

Rewers

Rewers waloru ukazuje smoka, którego projekt koresponduje z japońskimi legendami o mitycznych zwierzętach. Smok trzyma w łapie kulę. Projekt perfekcyjnie ukazuje detale jego wyglądu – pazury, kły, skrzydła, łuski i długie wąsy, powiewające na wietrze. Projekt uzupełnia w tle wizualizacja geograficzna terytorium Japonii na ziemskim globie, wokół którego umieszczono napis „TRADE DOLLAR”.

 

Moneta dostępna jest w ofercie Mennicy 79 pod linkiem:

https://79element.pl/product/home-page/srebrna-moneta-st-helena-2023-modern-japanese-trade-dollar-1-oz-2023/

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny