Różne zastosowania metali szlachetnych

Gdy myślimy o metalach szlachetnych, najczęściej przychodzą nam do głowy kosztowne i cenne precjoza – pierścionki, naszyjniki, papierośnice, medaliony czy broszki. Jest to skojarzenie jak najbardziej poprawne, gdyż użycie złota i srebra do wyrobu biżuterii jest jednym z najpopularniejszych zastosowań tych metali szlachetnych, stanowi jednak tylko ułamek możliwych sposobów ich wykorzystania – wszechstronne właściwości złota, srebra, a także platyny i palladu mają zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu.

ZŁOTO

Sztuka zdobień

Piękny połysk i blask złota od dawna był wykorzystywany do ozdabiania i produkcji dzieł sztuki i rzemiosła. Złoto może być sproszkowane, zmieszane z farbą i użyte do tworzenia obrazów. Średniowieczni skrybowie używali tej metody do tworzenia iluminowanych manuskryptów i stosowali złoto do podkreślania liter i obramowań w ręcznie pisanych księgach.

Medycyna

Ponieważ złoto jest niereaktywne i odporne na infekcje bakteryjne, stosuje się je w stomatologii, implantach ucha wewnętrznego i rozrusznikach serca, a także w niektórych urządzeniach medycznych, takich jak narzędzia chirurgiczne i urządzenia podtrzymujące życie.

Jedzenie

Jadalne złoto jest specjalną, nietoksyczną formą metalu, którego produkcja kosztuje więcej niż złota niejadalnego. Nie ma ono smaku ani wartości odżywczych i nie zostanie wchłonięte przez organizm, ale podnosi walory estetyczne pożywienia – tzw. „płatki” złota dodawane są do lodów, koktajli, szampana a nawet sushi.

Złoto inwestycyjne

Z czystego kruszcu powstają złote sztabki o różnej gramaturze oraz monety bulionowe, takie jak Kanadyjski Liść Klonowy, Południowoafrykański Krugerrand czy Wiedeńscy Filharmonicy.

Technologia

Unikalne właściwości złota przyczyniły się do rozwoju nowych technologii, takich jak tranzystor i mikroprocesor, co w następstwie zmieniło świat elektroniki i projektowania komputerów. Złącza, przełączniki i styki przekaźników w naszych telefonach komórkowych, laptopach i komputerach stacjonarnych zawierają złoto, a także różne przedmioty domowego użytku- od budzików przez kuchenki mikrofalowe po telewizory, a nawet pralki.

Kosmiczne złoto

W 1977 roku wystrzelono sondy kosmiczne Voyager 1 i 2. Zawierały one płyty gramofonowe skonstruowane ze złota, obejmujące pozdrowienia oraz dźwięki i muzykę, ukazujące jak wygląda życie na Ziemi. Są one przeznaczone jako rodzaj kapsuły czasu dla każdego, kto może je znaleźć – pozaziemskich form życia lub przyszłych ludzi. Płyty zostały wykonane z pozłacanej miedzi, aby jak najlepiej zachowały się w atmosferze kosmosu.

Nagrody 

Wysoka jakość przemysłowa złota zawiera w sobie również walory estetyczne. Niektóre z najbardziej rozpoznawalnych nagród są wykonane ze złota, w tym medale olimpijskie i Nagrody Akademii Filmowej, zwane Oscarami.

SREBRO

Energia słoneczna i jądrowa

Srebro, po przekształceniu w pastę, może być wykorzystywane do produkcji paneli słonecznych, pomaga też w tworzeniu prądu niezbędnego do wykorzystania energii słonecznej. Srebro jest również wykorzystywane do spowolnienia tempa rozszczepiania w reaktorach jądrowych.

Sztućce

Jedną z najbardziej popularnych form srebra wykorzystywanych w gospodarstwach domowych są sztućce – srebro, choć matowieje, charakteryzuje się naturalną odpornością na korozję i łatwością polerowania.

Fotografia

Podczas gdy fotografia cyfrowa jest już od jakiegoś czasu na fali wznoszącej, srebro wciąż jest niezbędne do wywoływania zdjęć filmowych, w tym zdjęć rentgenowskich oraz do produkcji odbitek fotograficznych dla muzeów i kolekcjonerów. Kryształy srebra, po wystawieniu na działanie światła, rejestrują obraz w celu jego wywołania. Era filmów „srebrnego ekranu” była możliwa dzięki reakcji jonów srebra, które przyciemniały powierzchnię celuloidu.

Srebro inwestycyjne

Srebro, podobnie jak złoto, w czystej postaci stosuje się do produkcji sztabek i monet.

Antybiotyki

nietoksyczność srebra i jego zdolność do zabijania bakterii poprzez absorpcję tlenu sprawia, że jest ono skutecznym składnikiem leków antybiotykowych; używane już było w celach leczniczych przez starożytnych Greków. Srebro jest również stosowane w szpitalach, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych infekcji, wykorzystuje się srebro również do oczyszczania wody.

Elektronika

Srebro jest naturalnym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym, dlatego jest stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych, takich jak przełączniki, nadprzewodniki, różnego typu baterie, telewizory itp.

PLATYNA

Katalityczna konwersja

Platyna jest najczęściej używana w sektorze motoryzacyjnym jako kluczowy materiał przy produkcji katalizatorów w samochodach osobowych, autobusach i ciężarówkach. Katalizatory są umieszczone w układach wydechowych samochodów i przekształcają emisje z komory spalania w mniej szkodliwe gazy.

Części komputerowe

Dyski twarde, używane w komputerach do przechowywania danych, są częściowo wykonane z platyny. Użycie platyny ma na celu zwiększenie właściwości magnetycznych dysków, a tym samym zwiększenia pojemności pamięci. Wraz z nastaniem ery cyfrowej, zapotrzebowanie na platynę do produkcji twardych dysków jest większe niż kiedykolwiek.

Platyna inwestycyjna

Platynowe sztabki i monety bulionowe, choć mniej popularne od złotych i srebrnych, stanowią cenne aktywo inwestycyjne.

Rafinacja ropy naftowej

zdolności katalityczne platyny są również wykorzystywane przy ropie naftowej do ekstrakcji benzyny.

Biżuteria

Platyna jest odporna na matowienie, a jej blask jest niezrównany, o czym wiedzą jubilerzy na całym świecie, którzy używają platyny do pierścionków zaręczynowych i innych form drobnej biżuterii.

Medycyna

Platyna jest stosowana w rozrusznikach serca i defibrylatorach. Związki platyny są stosowane również w chemioterapii do leczenia nowotworów.

PALLAD

Katalizatory

Podobnie jak platyna, pallad jest używany jako katalizator w samochodach i innych silnikach.

Elektronika 

Około 8% palladu jest wykorzystywane w przemyśle elektronicznym. W niektórych telefonach komórkowych i laptopach, pallad jest umieszczony pomiędzy warstwami ceramiki w kondensatorach, co pomaga urządzeniu magazynować ładunek elektryczny.

Pallad inwestycyjny

Czysty pallad, tak jak powyższe metale szlachetne wykorzystywany jest do produkcji sztabek lokacyjnych i monet bulionowych.

Medycyna

Pallad bywa łączony ze złotem w niektórych zastosowaniach w stomatologii, takich jak wypełnienia i korony,  izotopy palladu są również testowane pod kątem leczenia niektórych rodzajów nowotworów.

Biżuteria

Choć z wyglądu podobny do platyny, pallad nie jest tak gęsty i jest bardziej przystępny cenowo. Ponadto pallad i platyna nie matowieją tak jak srebro.

Metale inwestycyjne

Od stuleci metale szlachetne są trwałym środkiem magazynowania i przechowywania wartości. Gdy rośnie inflacja i waluta fiat traci na wartości, posiadanie metali szlachetnych jest traktowane jako zabezpieczenie finansowe. Jeśli zastanawiasz się nad dywersyfikacją swojego portfela inwestycyjnego i alokacją części funduszy w metale szlachetne, warto przeprowadzić dokładny research wśród dostępnych na rynku dostawców. Wrocławska firma 79Element od ponad dekady zajmuje się sprzedażą złota i innych metali szlachetnych, ciesząc się nieposzlakowana opinią wśród swoich klientów. Dostępne w zróżnicowanej gramaturze sztabki złota i sztabki srebra inwestycyjnego należą do flagowych i najczęściej wybieranych produktów w ofercie firmy.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny