Srebrna moneta Niue Sowa Ateńska - 1 oz

Powiększ

Moneta pochodząca z Nowej Zelandii o wadze jednej uncji z nawiązującym do klasyki motywem Ateńskiej Sowy.

1 uncja srebra próby 999,9. Rok bicia: 2021. 

Więcej szczegółów

145,00 zł

  • Nominał 2 Dolary nowozelandzkie
  • Średnica 39.00 mm
  • Próba 999/1000
  • Waga 31,1 grama
  • Kraj pochodzenia Niue

Srebro inwestycyjne to doskonała forma lokaty kapitału prywatnego. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych obok złota metali szlachetnych. Inwestycje w srebro są stosunkowo bezpieczne ze względu na stabilny kurs kruszcu i możliwość fizycznego przechowywania wartości. Najczęściej dostępne formy inwestycji to srebrne sztabki lub buliony (monety inwestycyjne). Monety mogą również pełnić funkcję estetyczną, ponieważ zawsze są produkowane w ramach zaprojektowanego wzornictwa. Wzornictwo nawiązuje najczęściej do historii lub mitologii.

Srebrna moneta Niue Athener Eule z 2021 roku to niezwykle ciekawa oferta. Moneta waży jedną uncję (31,1 grama), ma średnicę 39,00 milimetrów, a próba srebra to .999. Nominał umieszczony na awersie jest równy dwóm dolarom. Producentem egzemplarza jest mennica SilverTowne (SilverTowne Mint) w Stanach Zjednoczonych (w mieście Winchester w stanie Indiana), zajmująca się emisją monet bulionowych od 1973 roku. Emitent zatem jest pewną i uznaną na światowym rynku mennicą.

Motywem przewodnim Niue Athener Eule jest ateńska sowa (sowa Ateny lub sowa Minerwy). W greckiej mitologii młoda sowa (pójdźka) reprezentuje Atenę, czyli dziewiczą boginię mądrości. Do Sowy Minerwy nawiązywał również Hegel, tłumacząc że filozofia nie przewiduje przyszłości, a jedynie pomaga zrozumieć przeszłość. Wizerunek ateńskiej sowy został wykorzystany w tetradrachmie. Drachma to srebrna moneta bita w starożytności na obszarach Grecji, Kartaginy i Zachodniej Azji. Tetradrachma była oddzielną monetę o wartości czterech drachm. Przedstawiano na niej ateńską sowę, gałązkę oliwną i litery AOE (Aletheia, Orno, Ethernia).

Awers Niue Athener Eule przedstawia ateńską sowę siedzącą na gałęzi. W tle znajduje się księżyc i oliwna gałązka. Ponadto umieszczono na awersie litery AOE stylizowane na alfabet starożytnej Greki oraz informacje dotyczące próby srebra i wagi. Rewers prezentuje wizerunek królowej Elżbiety II, autorstwa Iana Rank-Broadlay’a.


Napisz swoją opinię

Srebrna moneta Niue Sowa Ateńska - 1 oz

Srebrna moneta Niue Sowa Ateńska - 1 oz

Moneta pochodząca z Nowej Zelandii o wadze jednej uncji z nawiązującym do klasyki motywem Ateńskiej Sowy.

1 uncja srebra próby 999,9. Rok bicia: 2021.