Rząd Ugandy ogłosił w czerwcu, że trwające 2 lata badania poszukiwawcze złota doprowadziły do odkrycia gigantycznych złóż metalu. Wstępne szacunki informują od znalezieniu około 31 mln ton rudy złota, których wartość jest oceniana na 12,8 mld USD. Jest to bardzo dobra wiadomość dla Ugandy – znalezione bogactwo naturalne może zmienić sytuację gospodarczą w tym biednym afrykańskim państwie.
Nowe odkrycie
Uganda potwierdziła oficjalnie odkrycie ogromnych złóż złota. W całym kraju przeprowadzano eksploracyjne badania lotnicze, a następnie analizy geofizyczne i geochemiczne. Wyniki przerosły oczekiwania – odnalezione 31 milionów ton rudy pozwoli uzyskać nawet 320 000 ton surowca brutto, a zwiększone wydobycie przynieść państwu dochód prawie 13 miliardów USD! Kraj może uzyskać dodatkowo również ok. 700 milionów USD rocznie, pochodzących z opłat licencyjnych.
Większość złóż cennego metalu odkryto w Karamoja, pustynnym rozległym obszarze w północno-wschodnim rogu kraju na granicy z Kenią. Duże rezerwy zostały również znalezione we wschodnich, centralnych i zachodnich obszarach kraju Afryki Wschodniej.
Gospodarka Ugandy przed wielką szansą
Uganda jest śródlądowym państwem w Afryce i jednym z najbiedniejszych państw świata. Położone nad Jeziorem Wiktorii, 43 mln ludzi żyje tu na powierzchni mniejszej niż Polska. Kraj od lat zmaga się z brakiem infrastruktury gospodarczej, analfabetyzmem i chorobami, szacuje się też, że ok. 90% mieszkańców nie ma dostępu do elektryczności czy wody pitnej. Wszystko to mocno hamuje rozwój kraju, którego filarem gospodarki wciąż pozostaje rolnictwo, przede wszystkim produkcja kawy. Od dawna jednak wiadomo, że na terenie Ugandy znajdują się też zasoby cennych pierwiastków – w przeszłości odkryto złoża wysokiej jakości cyny, wolframu, ropy, miedzi, rudy żelaza, kobaltu i fosforanu.
Zmiany w prawie górniczym
Rząd prezydenta Yoweri Museveni dąży do zwiększenia inwestycji w górnictwie, aby rozwijać produkcję cennych zasobów kraju, przede wszystkim ropy i złota. Na początku tego roku parlament uchwalił nowe prawo górnicze, które po podpisaniu przez prezydenta utoruje drogę do utworzenia państwowej spółki górniczej. Spółka będzie obowiązkowo nabywać 15% udziałów w każdej operacji górniczej, a inwestorzy będą zobowiązani do podpisania umowy o podziale produkcji z rządem. Wcześniej inwestorzy otrzymywali koncesje na wydobycie na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, jednak odkrycie ogromnych złóż sprawiło, że koniecznym było uregulowanie kwestii prawnych wydobycia.
Solomon Muyita, rzecznik Ministerstwa Energii i Rozwoju Mineralnego, powiedział, że odkryte złoto może natychmiast zacząć być wydobywane, bowiem w celu pobudzenia gospodarki kraju, rząd Ugandy udzielił licencji chińskiej firmie Wagagai Gold Mining Company na rozpoczęcie produkcji wyrobów ze złota w dystrykcie Busia już w 2016 roku. Wówczas firma rozpoczęła w dystrykcie budowę w etapach swojej rafinerii złota, wycenianej na 200 mln USD. Dzięki niedawnemu spektakularnemu odkryciu oczekuje się, że do końca 2022 roku rafineria będzie przetwarzać w Busia około 5 000 kg złota dziennie, a lokalna rafinacja kruszcu doprowadzi do wygenerowania 3000 bezpośrednich miejsc pracy, przy jednoczesnej poprawie świadczenia usług społecznych dla lokalnych społeczności.
Według ekspertów Uganda może również sporo zyskać na rosnącym zainteresowaniu wydobyciem złota. Od czasu otwarcia rafinerii Africa Gold Refinery w Entebbe, w 2019 i 2020 roku kraj ten wyeksportował złoto inwestycyjne o wartości 1,9 mld USD do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 1,4 mld USD do Korei Południowej i 28,7 mln USD do Hongkongu.
Skup złota i innych metali szlachetnych
Złoto nie bez powodu postrzegane jest jako bezpieczna lokata inwestycyjna, na którą popyt rośnie nieustannie od lat. Dzięki temu, że żółty metal jednym z najsłynniejszych aktywów, złoto można bez problemu sprzedać na całym świecie. Obecna trudna sytuacja ekonomiczna, wywołana pandemią koronawirusa i galopującą inflacją zmusza do szukania zastrzyków finansowych z różnych źródeł. Spieniężenie posiadanego złota – w postaci biżuterii, monet czy sztabek – jest jednym z nich. By jednak transakcja była zadowalająca dla sprzedającego, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych punktów skupu złomu złota i srebra. Skup złota Zlotagotówka z siedzibą we Wrocławiu od ponad dekady prowadzi swoją działalność, oferując najwyższe ceny złota w skupie na rynku. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Złotejgotówki.
Comments are closed.