W jaki sposób wojna wpływa na ceny złota?

Niszczycielskie wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, a także wszelkie przeszłe konflikty i wojny skłaniały i skłaniają inwestorów do zwrócenia się w stronę złota – dobrze znanej bezpiecznej przystani inwestycyjnej w czasach wielkiej niepewności i zawirowań gospodarczych. Aby jednak stwierdzić, czy alokacja kapitału w kruszec to teraz mądra decyzja, musimy wpierw zrozumieć, w jaki sposób wojny mogą wpływać na ceny złota.

Cena złota w okresie konfliktów i wojen na świecie w drugiej połowie XX wieku

Na przestrzeni wieków świat obserwował relację między cenami złota a eskalacją różnych konfliktów i jeśli prześledzimy jej wpływ na notowania królewskiego metalu, zauważymy, że w wyniku napięć i działań wojennych ceny złota zwykle rosną. To (między innymi) doprowadziło do tego, że kruszec powszechnie uważany jest za tzw. „bezpieczną przystań” inwestycyjną, gdyż potrafi zachować swoją wartość przez stulecia, podczas gdy inne aktywa ją tracą.

Pod koniec lat 70. doszło do wielu wstrząsów, w tym rewolucji irańskiej w 1978 roku, wojny irańsko-irackiej w 1979 roku, inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan w grudniu 1979 roku oraz irańskiego kryzysu zakładników w 1979 roku. Jak widać na powyższym wykresie, okres ten był czasem wzmożonej aktywności cen złota. Ceny złota wzrosły o 23% w 1977 roku, o 37% w 1978 roku i o niewiarygodne 126% w 1979 roku.

Podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, kiedy to Irak najechał na Kuwejt w 1990 roku, ceny złota znów gwałtownie wzrosły. Wkrótce potem jednak złoto powróciło do poziomu sprzed wojny, gdyż rozmowy o wojnie trwały nadal. Jednak wkrótce po zakończeniu wojny ceny złota nadal spadały, a pod koniec 1991 roku osiągnęły niemal poziom sprzed inwazji. Potem złoto kontynuowało tendencję spadkową w miarę postępującej dezinflacji.

Po ataku na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r. ceny złota gwałtownie wzrosły. Następnie, w 2003 roku, nastąpiła inwazja USA na Irak. To również spowodowało wzrost cen złota. Jednak po tym, jak wzrosło zaufanie, że wojna będzie krótka i zakończy się sukcesem, złoto powróciło do swojej przedwojennej wartości.

Ceny złota a wojna w Ukrainie

Historycznie zaobserwowana tendencja wpływu wojny na ceny złota nie ominęła wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na początku lutego br. rozmowy o wojnie między Rosją a Ukrainą doprowadziły do skoku cen złota do poziomu 1 830 USD za uncję. Wkrótce potem, gdy Rosja zaczęła atakować miasta w Ukrainie, ceny złota wzrosły o ponad 3,4% 24 lutego, osiągając poziom ponad 1946 USD za uncję, by we wtorek 8 marca 2022 r. osiągnąć prawie 2040 USD. Jednak od tego czasu cena wycofała się poniżej kluczowego poziomu 2 000 USD, by obecnie wynosić 1 953,11 USD za uncję. Jest to normalna korekta po imponującym ruchu w górę. Według ekspertów z Goldman Sachs Group Inc. długoterminowa perspektywa dla złota jest bardziej bycza niż przed inwazją. Krótkoterminowa przyszłość jest bardziej niepewna, ponieważ mogą wystąpić okresy konsolidacji, a nawet korekty, jeśli wojna w Ukrainie osłabnie lub zakończy się. Jednak biorąc pod uwagę kontynuację działań zbrojnych, złoto może dalej zyskiwać na wartości. Należy jednak pamiętać, że ceny złota mają tendencję do stabilizowania się, gdy tylko opadnie wojenny kurz, także rosnące stopy procentowe stanowią bardzo realną przeszkodę dla trwałego wzrostu dla tego metalu.

Sprzedaż złota w ostatnich tygodniach

Decyzja Putina o inwazji na Ukrainę jest punktem zwrotnym we współczesnej historii, który kończy okres cywilizowanych stosunków z Rosją i względnego bezpieczeństwa na świecie. Sytuacja ta mocno odbiła się na wynikach sprzedaży złota – strach o przyszłość i potrzeba zabezpieczenia swojego majątku spowodowały w ostatnich tygodniach wzmożony ruch na polu złota inwestycyjnego. Polacy od początku wojny, tj. od 24 lutego dokonują masowych zakupów metali lokacyjnych, głównie w postaci monet bulionowych, których cena za uncję sięgnęła nawet 10 000 zł. W opinii współzałożyciela firmy 79 Element, Przemysława Słomskiego, paniczne zakupy nie są rozsądnym zachowaniem inwestycyjnym. Podczas comiesięcznego webinaru, zatytułowanego „WOJNA! PANICZNE zakupy KRUSZCÓW!” uświadamiał słuchaczy, że: „(…) ludzie pojawili się w szczycie paniki, a to nie jest dobry moment na zakup złota. Dobry moment jest wtedy, gdy nic się nie dzieje i jest powszechne przeświadczenie, że będzie trwał pokój na świecie (…). Nie kupujcie, jak są wysokie ceny złota, tylko zabezpieczajcie się wcześniej, nie trzymajcie oszczędności w papierze i na kontach, lepiej dywersyfikować i zawczasu zaopatrzyć się w twardą walutę”.

Jeśli zastanawiasz się nad nabyciem złotej monety lub sztabki, zapraszamy do stacjonarnych oddziałów firmy lub do odwiedzin naszego sklepu internetowego, gdzie dostępne są również aktualne ceny złota i innych metali szlachetnych.

Zapis webinaru na kanale 79 Element na YouTube dostępny pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=xBvVs7l_3zo&t=10s&ab_channel=79Element

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny