Wielka Piątka Południowej Afryki – Złote monety bulionowe z kolekcji w ofercie Mennicy 79 Element

Prestige Bullion, wspólne przedsięwzięcie Rand Refinery i Mennicy Południowoafrykańskiej (SA Mint), kontynuuje tworzenie historii, wprowadzając na rynek nową serię 24-karatowych złotych i platynowych monet bulionowych, inspirowanych legendarną wielką piątką zwierząt Afryki. Wprowadzenie nowej serii monet inwestycyjnych jest następstwem udanej emisji srebrnych, złotych i platynowych walorów kolekcjonerskich Big 5 z 2019 roku, będących celebracją unikalnego dziedzictwa naturalnego, siły i piękna Afryki. Nowa seria złotych monet Big 5 będzie wprowadzać przedstawicieli afrykańskiej fauny co pięć lat, zaczynając od słonia. W kolejnych latach mennica zaprezentuje lwa, nosorożca, lamparta i wreszcie bawoła – zwierzęta uważane za symbole i ambasadorów Południowej Afryki.

 

Jak to się zaczęło?

Pierwsze wydanie serii Wielka Piątka Afryki (ang. Big 5) miało miejsce w 2019 roku; projekt zakładał wypuszczanie dwóch srebrnych, złotych i platynowych monet rocznie, w półrocznych odstępach i w limitowanych nakładach. Emisja srebrnych monet o wadze jednej uncji wyniosła 15 000 sztuk, wersję proof (której set składa się z dwóch jednouncjowych monet) wyprodukowano w nakładzie 1000 zestawów, wersję złotą o próbie .9999 i platynową o próbie .9995 wybito w ilości 500 egzemplarzy. Obecnie wydawana druga seria z wizerunkiem słonia może okazać się jeszcze większym sukcesem sprzedażowym niż jej poprzedniczka – monety Wielkiej Piątki Rand Refinery RPA szybko zyskały na popularności i obecnie należą do jednych z najbardziej poszukiwanych na świecie z uwagi na ograniczony nakład emisji i na fantastyczną jakość i pomysłowy projekt graficzny. Na rewersie waloru znajdują się połówki głowy słonia afrykańskiego, które umiejscowiono obok siebie. Gdy położy się obok siebie dwie monety o tej samej wadze, połówki łba zwierzęcia łączą się w całość. Przy większej ilości monet mamy złudzenie obserwacji całego stada. Na awersie monety umieszczono napisy „SOUTH AFRICA”, „BIG FIVE 2022” oraz herb Republiki Południowej Afryki.

Richard Collocott, dyrektor zarządzający Prestige Bullion, mówi: „Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zaprezentowania tego, co Afryka ma najlepszego do zaoferowania. Poza jakością i kunsztem, te czyste złote i platynowe monety oferują również długoterminową wartość jako zabezpieczenie przed ryzykiem geopolitycznym, inflacyjnym i walutowym: gama monet bulionowych Big 5 jest ekscytującą opcją dywersyfikowania portfela inwestycyjnego dla globalnych inwestorów i jest narzędziem do zachowania trwałego bogactwa. Cieszymy się, że możemy dodać do złotej mieszanki platynę, na którą rośnie popularność i zapotrzebowanie. RPA posiada największe kopalnie platyny na świecie. Nasza pierwsza platynowa moneta w tej serii monet inwestycyjnych – przedstawiająca majestatycznego słonia – jest pierwszą serią monet bulionowych wyprodukowanych wyłącznie z południowoafrykańskiej platyny” – mówi Collocott.

Co nieco o największym ssaku lądowym

Słoń afrykański (Loxodonta africana) to gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, który – jak sama nazwa wskazuje – żyje w Afryce. Gigantyczne zwierzę zamieszkuje sawannę, lasy i stepy środkowej i południowej Afryki. Co nauka mówi o tych majestatycznych stworzeniach? Otóż słonie są bardzo wrażliwe, opiekuńcze i są jednym z najbardziej inteligentnych gatunków na ziemi. Reprezentują również siłę, mądrość i jedność. „Łagodne olbrzymy”, jak się je określa, charakteryzują się również doskonałą pamięcią i bardzo wyraźnym zachowaniem społecznym. Na wolności słoń może żyć nawet 60 lat, lecz niestety długości życia tych wspaniałych zwierząt zagrażają kłusownicy, którzy mordują je dla ich kłów – przedmioty wykonane z kości słoniowej stały się niestety cennym towarem w niektórych częściach świata, co spowodowało wzrost nielegalnych polowań na te ssaki.

Złoty słoń z serii Big 5 w ofercie 79 Element*

Awers monety przedstawia pięknego słonia, który idąc przez busz zdaje się zbliżać do nas majestatycznym, powolnym krokiem. Szczegóły wizerunku zwierzęcia, w tym duża trąba, marszczenia na skórze i kły są niesamowicie wyszczególnione, nadając grafice tym większy realizm. Pod wzorem, w okręgu, można znaleźć napisy „SOUTH AFRICA”, „BIG FIVE 2021” oraz herb RPA. Rewers przedstawia dwie połówki głowy słonia. W samym środku monety wygrawerowano okrąg, w którego otoku widnieje waga monety – 1 oz – próba złota – 999.9 – oraz wartość nominalna – 50 Randów. Nominał wspierany jest przez rząd RPA, co czyni ją prawnym środkiem płatniczym w RPA, choć, oczywiście,  jej faktyczna wartość w kruszcu znacznie przekracza wartość nominalną. Warto też dodać, iż złoto użyte w produkcji monet Big 5 jest pozyskiwane przez Rand Refinery, która stosuje najwyższe etyczne i odpowiedzialne standardy dotyczące złota. Monety bulionowe Big 5 są wybijane według światowych standardów w SA Mint.

*Moneta obecna jest w naszym sklepie internetowym w zależności od dostępności rynkowej, towar sprowadzamy również na zamówienie Klientów.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny