Wiosenne nowości z brytyjskiej mennicy The Royal Mint

Założona ponad 1100 lat temu, The Royal Mint (Mennica Królewska) była historycznie częścią serii brytyjskich mennic, które zostały scentralizowane w celu produkcji monet dla Królestwa Anglii, następnie całej Wielkiej Brytanii, a w końcu większości Imperium Brytyjskiego. Pierwotna mennica londyńska, której spadkobierczynią jest Mennica Królewska, została założona w 886 roku n.e. i działała w obrębie Tower of London przez około 800 lat, po czym została przeniesiona na teren dzisiejszego Royal Mint Court, gdzie pozostawała do lat sześćdziesiątych XX wieku. Od lat 70. XX wieku mennica znajduje się miejscowości Llantrisant w Glamorgan (Walia), gdzie pozostaje do dziś. 

Główną działalnością The Royal Mint jest emisja monet obiegowych, medali oraz monet bulionowych z metali szlachetnych – złota, srebra i platyny. Do najpopularniejszych monet bulionowych, emitowanych przez mennicę należy Britannia i Suweren. Mennica słynie także z serii Bestie Królowej oraz serii Lunar, w tym roku wypuściła też premierową monetę z najnowszej serii – Bestie Tudorów.

Poniżej prezentujemy najnowsze, wiosenne odsłony monet z The Royal Mint.

Nowy Suweren

Odkąd pierwszy złoty suweren został wybity za panowania Henryka VII w 1489 roku, gdy król nakazał pracownikom Mennicy Królewskiej wyprodukowanie „nowego pieniądza ze złota”, moneta znana jest w historii ze swojej wytrzymałości, niezawodności i dokładności, stanowiąc szczytowe osiągnięcie sztuki menniczej.

Mennica Królewska reprezentuje specjalną edycję suwerena, która upamiętnia historyczne wydarzenie – Platynowy Jubileusz Jej Królewskiej Mości Królowej. Od 1952 roku Królowa Elżbieta II wypełnia swoje królewskie obowiązki z niezachwianą gracją i oddaniem, dotrzymując obietnicy, którą złożyła w telewizyjnym przemówieniu, w którym przyrzekła swoje „serce i oddanie” narodom Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów. Platynowy Jubileusz Królowej stanowi kamień milowy w jej naprawdę niezwykłym panowaniu. Aby uhonorować to osiągnięcie, Suweren 2022 charakteryzuje się rzadką zmianą wzoru rewersu i przedstawia interpretację herbu królewskiego autorstwa cenionego artysty heraldyka Timothy’ego Noada, co sprawia, że jest to jego trzeci projekt rewersu dla Suwerena.

Bestie Tudorów

Gdy w wyniku Wojny Róży ród Lancasterów pokonał ród Yorków, narodziła się potężna dynastia. Henryk VII, po zawarciu związku małżeńskiego z Elżbietą York, który zjednoczył rody, chciał podkreślić prawowitość swojego panowania. Sięgnął do średniowiecznej tradycji heraldyki, by wszędzie, gdzie to możliwe, umieszczać motywy i symbole, które wzmacniały jego prawowitą pozycję na angielskim tronie zarówno w oczach poddanych, jak i rywali.

Henryk VIII kontynuował zaangażowanie swojego ojca w legitymizację dynastii Tudorów. Jednym z takich miejsc, w którym symbole heraldyczne są bardzo widoczne, jest pałac Hampton Court – jedna z najsłynniejszych rezydencji króla, miejsce, w którym bawił się i świętował. Wzdłuż mostu, nad fosą, ustawiono dziesięć kamiennych bestii, które symbolizują ród Henryka VIII i jego trzeciej żony Jane Seymour. Kolekcja The Royal Tudor Beasts Collection (Bestie Tudorów), składająca się z prawdziwych i mitycznych bestii, honoruje te heraldyczne symbole jednej z najpotężniejszych dynastii narodu. Kolekcję rozpoczyna Lew Angielski.

Bestie Tudorów: Lew Angielski

Odważny i dziki lew widnieje na tarczy Anglii tak długo, jak istnieje sama Anglia. Lew reprezentuje angielską odwagę, siłę, godność i dumę – cechy, których nie posiadało żadne z ówczesnych zwierząt, zamieszkujących ten kraj. Lew angielski zyskał status zwierzęcia królewskiego na początku XII wieku, za panowania Ryszarda I (1189-99), kiedy to oficjalnie ustanowiono heraldykę. Lew Anglii do dziś pozostaje ikonicznym symbolem heraldycznym, a w czasach współczesnych jest być może bardziej reprezentatywny dla brytyjskości niż angielskości. Jako jedna z pierwszych bestii, które otaczały pałac Hampton Court, lew w koronie podtrzymuje tarczę, na której widnieją imponujące herby – połączenie dwóch herbów – Henryka VIII i Jane Seymour.

Mały John – złota i srebrna wersja monety

Zapoczątkowana w 2021 r. kolekcja „Mity i legendy” Mennicy Królewskiej rozpoczęła się od serii trzech monet upamiętniających słynne opowieści o Robin Hoodzie. Na pierwszych dwóch monetach z tej kolekcji pojawił się sam łucznik oraz służąca Marian, a teraz trzecia moneta z serii uzupełnia trio legendarnych postaci o Małego Johna, zaufanego i niezawodnego towarzysza, który zawsze jest gotowy do walki z wrogami i podąża za Robin Hoodem do boju.

Projektując serię inspirowaną Robin Hoodem, brytyjski artysta Jody Clark sięgnął do scenerii lasu Sherwood, aby podkreślić różne aspekty postaci – na tej monecie siła i niezłomność drzew otaczają i symbolizują Małego Johna, który stoi odważnie w centrum projektu.

Każda moneta Mały John o wadze jednej uncji, wybita w złocie próby 999,9, jest wykończona zgodnie ze standardem kruszcu Mennicy Królewskiej. Moneta jes dostępna w ofercie 79 Element również w wersji srebrnej, o wadze jednej uncji.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny