Australijski Lunar II: Rok Bawołu 2009

Powiększ

Kolekcja Lunar II jest kontynuuje sukces australijskiej Serii Księżycowej emitowanej w latach 1996–2007 przez legendarną mennicę z Perth.

Więcej szczegółów

7 789,00 zł

  • Nominał 100 AUD
  • Średnica 38,80 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1g
  • Zawartość czystego złota 31,1g
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grubość 2,50 mm

Zgodnie z zamysłem projektantów, obie serie inspirowane są starożytnym chińskim kalendarzem lunarnym, dzięki czemu każda moneta z tego cyklu bita jest jedynie raz na 12 lat.

 

Motywem drugiej monety z nowej serii jest bawół. Rok Bawołu obchodzony był ostatnio w roku 2009 i taka też data emisji widnieje na złotej monecie bulionowej z wizerunkiem tego zwierzęcia. Bawół cieszy się w Chinach niezwykle dużym szacunkiem. Jako jedno z pierwszych oswojonych zwierząt w tym kraju, bawół jest tam wciąż bardzo popularnym zwierzęciem hodowlanym, powszechnie wykorzystywanym w rolnictwie.

 

Osoby urodzone pod znakiem bawołu cechuje wytrwałość i hart ducha. Starają się przewidywać konsekwencje swoich działań i usilnie trzymają się raz podjętej decyzji, bywają też nieustępliwe i czasami nie wiedzą, kiedy się wycofać. Przyjaciele i bliscy mogą jednak zawsze liczyć na ich szczerość i bezstronność.

 

Wygląd złotej monety bulionowej Rok Bawołu 2009 (Lunar II)

 

Motyw na awersie przedstawia spoczywającego na trawie bawołu. Z lewej strony widoczny jest fragment liściastej gałęzi oraz niewielkie oznaczenie mennicze “P”, którym opatrywane są wszystkie monety bite w Perth Mint. Wzdłuż krawędzi u dołu wybito półkolistą inskrypcję z nazwą monety („Year of the Tiger”), którą dopełnia chiński ideogram o tym samym znaczeniu widniejący nad głową zwierzęcia.

 

Monety emitowane w krajach będących niegdyś częścią brytyjskiego imperium kolonialnego mają na awersie podobiznę królowej Elżbiety II. Nie inaczej jest w przypadku złotej monety bulionowej Rok Bawołu 2009, której awers zdobi popiersie Jej Królewskiej Mości autorstwa brytyjskiego rzeźbiarza Iana Ranka-Broadley’a. Wizerunek sygnują jego inicjały (IRB). W górnym napisie otokowym umieszczono imię królowej i nazwę kraju-emitenta (ELIZABETH II AUSTRALIA), a u dołu oznaczenie gramatury (1 OZ), próby (9999) oraz rodzaju kruszcu (GOLD), jak również rok emisji i informację o wartości nominalnej.

 

Zgodnie z ustawą o walucie krajowej (Currency Act) jednouncjowa złota moneta Rok Bawołu 2009 jest legalnym środkiem płatniczym w Australii i posiada nominał 100 dolarów australijskich. Ma on jednak znaczenie wyłącznie symboliczne, a faktyczna wartość monety jest wypadkową ceny zawartego w niej kruszcu oraz jej wartości kolekcjonerskiej.

 

Dlaczego warto nabyć tę monetę?

 

Kluczowym aspektem inwestowania w złote monety bulionowe z Serii Księżycowej jest fakt, że wybijane są one w ograniczonym nakładzie, a ich cena rokrocznie wzrasta średnio o kilkanaście procent. Najpopularniejsza w serii wersja złotej monety o masie jednej uncji ma ograniczoną, roczną emisję na poziomie 30 tysięcy sztuk. Czterodziewiątkowa próba złota (four nine fine) oraz limitowany nakład sprawiają, że Rok Bawołu 2009 cieszy się znaczącym zainteresowaniem kolekcjonerów na rynku wtórnym

Napisz swoją opinię

Australijski Lunar II: Rok Bawołu 2009

Australijski Lunar II: Rok Bawołu 2009

Kolekcja Lunar II jest kontynuuje sukces australijskiej Serii Księżycowej emitowanej w latach 1996–2007 przez legendarną mennicę z Perth.