Złota moneta lokacyjna Philharmoniker - 1/10 oz - lata losowe

Powiększ

Złota moneta inwestycyjna o wadze 1/10 uncji. Lata bicia losowe, w kapslu, stan menniczy.

Więcej szczegółów

792,00 zł

  • Nominał 10 Euro
  • Średnica 16.00 mm
  • Próba 999,9 / 1,000
  • Waga 3,11 g
  • Zawartość czystego złota 3,11 g
  • Kraj pochodzenia Austria
  • Grubość 1,20 mm

Złota moneta bulionowa Filharmonicy Wiedeńscy uznawana jest za jeden z najpiękniejszych wyrobów numizmatycznych i ceniona zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Powstaje ona w Mennicy Austriackiej, która funkcjonuje na rynku od ponad 800 lat i cieszy się dużą renomą.

Pierwsza emisja Filharmoników Wiedeńskich miała miejsce w 1989 roku. Jest ona pierwszą europejską monetą lokacyjną powstającą w walucie euro, a o jej wartości w dużej mierze decyduje złoto najwyższej próby, z jakiego jest produkowana. Obecnie Mennica Austriacka oferuje Filharmoników Wiedeńskich zawierających 1 uncję, ½ uncji, ¼ uncji oraz 1/10 uncji złota.

Jak wygląda moneta?

Projekt monety opracował Thomas Pesendorfer. Wzór Filharmoników Wiedeńskich powstał w programie komputerowym, a następnie grafikę przeniesiono na monetę. Rewers przedstawia instrumenty orkiestry wiedeńskiej ułożone symetrycznie: kontrabas, wiolonczelę, skrzypce, fagot, róg wiedeński i harfę. Powyżej nich widnieje napis „Wienner Philharmoniker”. Na odwrocie umieszczono motyw przedstawiający organy Złotej Sali Koncertowej w Wiedniu. Poniżej znajdują się informacje dotyczące wagi monety, próby złota, z jakiego została wykonana, nominał (10 euro) oraz rok powstania. W górnej części widnieje oficjalna nazwa kraju emitenta „Republik Österreich” (Republika Austrii).

Dlaczego warto ją kupić?

Gold Pilharmoniker jest jedyną na świecie monetą inwestycyjną emitowaną w euro i cieszy się ona ogromną popularnością. Według Światowej Rady Złota była najlepiej sprzedającą się monetą bulionową na rynku w latach 1992, 1995 oraz 1996, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym produktem. Chętnie kupują ją nie tylko kolekcjonerzy gromadzący zbiory numizmatyczne, ale też osoby zainteresowane inwestycjami w metale szlachetne. Wiedeńscy Filharmonicy to moneta akceptowalna na wszystkich rynkach inwestycyjnych, która charakteryzuje się dobrą płynnością, dlatego będzie doskonałym wyborem zarówno dla doświadczonych kolekcjonerów, jak i tych dopiero rozpoczynających tworzenie własnego zbioru.

Napisz swoją opinię

Złota moneta lokacyjna Philharmoniker - 1/10 oz - lata losowe

Złota moneta lokacyjna Philharmoniker - 1/10 oz - lata losowe

Złota moneta inwestycyjna o wadze 1/10 uncji. Lata bicia losowe, w kapslu, stan menniczy.