Złota moneta inwestycyjna Krugerrand 1/2oz - lata losowe

Powiększ

Krugerrand jest bezsprzecznie najpopularniejszą monetą inwestycyjną w Europie i w Polsce, bitą w RPA od 3 lipca 1967 roku. Oferujemy Państwu zakup monety Krugerrand 1/2 oz.

Więcej szczegółów

3 874,00 zł

  • Nominał Current Gold Value
  • Średnica 27.07 mm
  • Próba 916 Au
  • Waga 16.97 g
  • Kraj pochodzenia South Africa
  • Grubość 2.215 mm

Nazwa Krugerrand składa się z dwóch członów – Kruger oraz rand. Pierwszym uhonorowano nazwisko prezydenta niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu – Paula Krugera, za którego panowania pod koniec XIX wieku odkryto w RPA duże pokłady złota. Natomiast „rand” jest nazwą południowoafrykańskiej waluty i tak też czasem określa się monetę.

W odróżnieniu od innych monet bulionowych, krugerrand nie jest wykonany z czystego złota, ale ze złota próby 916. Resztę stopu stanowi miedź, która nadaje monecie charakterystyczny kolor. Monety są odpowiednio cięższe gdyż zawierają uncję (lub część uncji dla mniejszych monet) złota. Przykładowo moneta uncjowa waży 33,930 gramów, z czego 31,1035 gram (czyli jedna uncja) stanowi złoto. Dzięki temu jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż czyste złoto.

Moneta została zaprojektowana przez pochodzącego z Afryki Południowej rzeźbiarza, Coerta Steynberga. Awers monety zdobi portret Paula Krugera oraz słowa „Afryka Południowa” w językach afrykanerskim i angielskim. Na rewersie monety widnieje antylopa springbok, która potrafi biegać z prędkością 80 km/h i skakać na odległość 10 metrów, będąca jednym z narodowych symboli RPA. Po jej obu stronach znajdują się liczby reprezentujące rok wybicia. Pod spodem widnieje napis „Fyngoud 1/2oz fine gold”, wskazujący zawartość czystego złota. Dostępne monety to Krugerrand 1/2 oz 1/4 oz oraz 1 oz.

Posiadanie złotego Krugerranda jest sprawą honoru każdego inwestora lub kolekcjonera monet ze szlachetnych metali. Szacuje się, że dotychczas na wyprodukowanie tych monet zużyto niespełna 50 milionów uncji złota. Jej sukces stał się wyzwaniem dla innych krajów, które wzorem RPA rozpoczęły produkcję własnych monet bulionowych, np. Amerykański OrzełKanadyjski Liść KlonowyWiedeńscy Filharmonicy, czy Chińska Panda.

Moneta jest bardzo popularna i posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Association), czyli gwarancję, że zostanie bez problemu odkupiona w każdym kraju na świecie. Dostępne u nas monety są w stanie menniczym.

Zapraszamy do zakupu monety Krugerrand 1/2 oz - “moneta nie była w obiegu i jest w stanie niepogorszonym, niż wtedy gdy opuszczała linię produkcyjną”.

Napisz swoją opinię

Złota moneta inwestycyjna Krugerrand 1/2oz - lata losowe

Złota moneta inwestycyjna Krugerrand 1/2oz - lata losowe

Krugerrand jest bezsprzecznie najpopularniejszą monetą inwestycyjną w Europie i w Polsce, bitą w RPA od 3 lipca 1967 roku. Oferujemy Państwu zakup monety Krugerrand 1/2 oz.