Australijski Lunar I: Koza 2003 1oz

Powiększ

Prezentujemy monetę z serii Lunar I. Jest to wydanie z roku 2003 (Rok Kozy).

Więcej szczegółów

7 615,00 zł

  • Nominał 100 AUD
  • Średnica 32,10 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1g
  • Zawartość czystego złota 31,1g
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grubość 2,80 mm

Początki funkcjonowania australijskiej mennicy Perth Mint to rok 1899. Z niej właśnie pochodzi popularna seria Lunar I i moneta Rok Kozy. Cała seria inspirowana jest chińskim kalendarzem księżycowym, gdzie poszczególne lata są powiązane z różnymi zwierzętami. Cały cykl powtarza się co 12 lat, stąd też dwanaście monet wchodzi w skład całego zbioru. Każdej z nich patronuje inne zwierze z chińskiego zodiaka umieszczone na rewersie. Dzięki dużej estetyce i doskonałemu wykonaniu monety te odniosły tak znaczący sukces, że od 2008 roku ukazuje się seria Lunar II

Całość wykonana została z najwyższą estetyką, a seria Lunar I odniosła tak duży sukces, że w 2008 roku zapoczątkowana została seria Lunar II.

Wygląd monety

ROK 2003 to według tradycyjnego chińskiego kalendarza rok kozy. Dlatego właśnie obraz tego zwierzęcia znajduje się na rewersie. Oprócz niego jest widoczny symbol chiński oznaczający właśnie Rok Kozy. Innymi informacjami zawartymi na rewersie jest rok wydania monety, jej waga podana w uncjach i próba zastosowanego złota.

W opozycji do zmieniającego się co roku zwierzęcego patrona monety, stoi awers na który tradycyjnie już znajduje się portret królowej Elżbiety II. Portret ten w 1999 uległ zmianie aby oddawał aktualny wygląd monarchini. W otoku znajduje się imię Elżbiety II i dodatkowe informacje na temat monety, takie jak np. kraj pochodzenia.

Nominał monety ustalony przez mennicę, jest oczywiście umowna wartością a o realnej decyduje zawarty w monecie kruszec, jego aktualna cena i wartość kolekcjonerska.

Powody dla których warto mieć ta monetę?

Rok Kozy, podobnie jak inne monety z serii Lunar I, są na terenie Australii pełnoprawnym środkiem płatniczym, jednak funkcjonują jako produkt kolekcjonerski i traktuje się je jak inwestycję kapitału. Prezentowany egzemplarz będzie prawdziwą ozdobą każdego zbioru numizmatycznego, a ze względu na atrakcyjną cenę z pewnością zainteresuje również osoby chcące lokować pieniądze w złocie fizycznym.

Napisz swoją opinię

Australijski Lunar I: Koza 2003 1oz

Australijski Lunar I: Koza 2003 1oz

Prezentujemy monetę z serii Lunar I. Jest to wydanie z roku 2003 (Rok Kozy).