Australijski Lunar I: Pies 2006 1oz

Powiększ

Jedno uncjowa moneta bulionowa z Australijskiej serii Lunar I

Więcej szczegółów

6 884,00 zł

  • Nominał 100 AUD
  • Średnica 32,10 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1g
  • Zawartość czystego złota 31,1g
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grubość 2,80 mm

Prezentowana moneta pochodzi z serii Lunar I, powstającej w australijskiej mennicy Perth Mint. Jest to seria znana przez inwestorów i numizmatyków z całego świata. Jej początek to rok 1996 kiedy pojawiła się moneta Rok Myszy. Założeniem pomysłodawców było odniesienie do chińskiego kalendarza lunarnego i zmiana zgodnie z nim rewersu. Poszczególne lata reprezentowane są przez różne zwierzęta a cały cykl powtarza się co dwanaście lat.

Zgodnie z tym założeniem 2006 rok określa się Rokiem Psa i stąd pojawienie się jego wizerunku na prezentowanej monecie. Niezmienna zostaje stojąca na wysokim poziomi estetyka wyrobu jak i wykonanie, czego skutkiem był ogromny sukces i uznanie wśród inwestorów. Nic więc dziwnego że po zakończeniu emisji serii Lunar I, wprowadzono serię Lunar II, opierająca się na tych samych założeniach.

Wygląd monety Rok Psa 2006

Zgodnie z chińskim kalendarzem rok 2006 upłynął pod znakiem psa, a co za tym idzie wizerunek tego zwierzęcia znalazł się na rewersie monety. Wyrób Perth Mint opatrzony jest też chińskim symbolem oznaczającym Rok Psa i informacjami na temat monety takimi jak, jej waga, materiał z jakiego została wykonana oraz rok emisji.

Na awersie tradycyjnie swoje miejsce znalazł portret oficjalnej głowy państwa, królowej Elżbiety II. Dokoła umieszczono jej imię, nazwę kraju emitenta i nominał.

Nominał jaki został umieszczony na monecie ma jednak znaczenie jedynie symboliczne, bowiem wartość tego wyrobu określa złoto użyte do produkcji oraz wartość kolekcjonerska wynikająca z ograniczonej emisji poszczególnych monet.

Rok Węża do kolekcji

Na rynku numizmatycznym i wśród inwestorów, monety ze zmieniającym się cyklicznie rewersem są szczególnie pożądane. Na ich wyjątkowość a jednocześnie cenę wpływa to że z roku na rok są coraz rzadsze. Gdy do tego waloru dodać wartość samego kruszcu zawartego w wyrobie, można stwierdzić że Lunar jest idealna formą zabezpieczenia kapitału.

Napisz swoją opinię

Australijski Lunar I: Pies 2006 1oz

Australijski Lunar I: Pies 2006 1oz

Jedno uncjowa moneta bulionowa z Australijskiej serii Lunar I