Australijski Lunar I: Tygrys 1998 1oz

Powiększ

7 383,00 zł

  • Nominał 100 AUD
  • Średnica 32,10 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1g
  • Zawartość czystego złota 31,1g
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grubość 2,80 mm

Księżycowa seria Lunar I, to monety emitowane w mennicy Perth Mint w Australii. Monety w niej produkowane, od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Dzieje się tak za sprawą jakości wyrobów i ciekawym serią tematycznym. Jedną z nich jest właśnie Lunar i jego bezpośredni następca Lunar II. charakterystyczną cecha tych monet jest zmieniający się rewers, co nadaje im dodatkową wartość kolekcjonerską. Każdy rocznik przedstawia inne stworzenie pochodzące z chińskiego kalendarza księżycowego, z którego zaczerpnięto pomysł na tą serię. Według niego, każdy rok w dwunastoletnim cyklu, upływa pod znakiem innego stworzenia.

Wygląd monety bulionowej Rok Tygrysa.

Na rewersie monety z 1998 roku widnieje wizerunek skaczącego tygrysa. Obok znaleźć można rok wydania monety. Poniżej znajdują się informacje na temat czystości użytego do produkcji złota i jego wagi. W górnej części umieszczono zapisany chińskim alfabetem, Rok Tygrysa. Wszystko otacza natomiast ozdobny rant.

Awers tradycyjnie, poświęcony jest oficjalnej głowie państwa, królowej Elżbiecie II. Nad jej portretem  umieszczono imię tej monarchini. W napisie otokowym znajduje się również, kraj emitenta i nominał którego wartość jest jednak symboliczna. Dzieje się tak za sprawa złota, którego cena jest głównym wyznacznikiem realnej wartości monety.

Z uwagi na zmienność rewersu a co za tym idzie ograniczonej ilości danego rocznika, monety zyskują dodatkową wartość kolekcjonerską. Poza stabilnością inwestycji opartych na złocie, ta cecha również sprawia że monety z serii Lunar, są chętnie wybierane przez ludzi chcących bezpiecznie ulokować swój kapitał.

Napisz swoją opinię

Australijski Lunar I: Tygrys 1998 1oz

Australijski Lunar I: Tygrys 1998 1oz