Australijski Lunar I: Wąż 2001 1oz

Powiększ

Złota moneta Rok Węża należąca do australijskiej serii Lunar I o wadze jednej uncji.

Więcej szczegółów

6 830,00 zł

  • Nominał 100 AUD
  • Średnica 32,10 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1g
  • Zawartość czystego złota 31,1g
  • Kraj pochodzenia Australia
  • Grubość 2,80 mm

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się uznanie serii monet bulionowych, jest australijski Lunar I. Złota moneta Rok Węża z roku 2001 powstała w Perth Mint, australijskiej mennicy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych na świecie. To właśnie w niej w roku 1996 postanowiono wprowadzić na rynek numizmatyczny serię inspirowaną chińskim kalendarzem księżycowym. Stąd nazwa Lunar. Cykl opierający się na tym kalendarzu trwa 12 lat, a każdy z nich ma swojego patrona ze świata zwierząt. Jednak dzięki sukcesowi serii Lunar, po dwunastu latach nie przestano emitować tych lubianych przez inwestorów monet. Światło dzienne ujrzała nowa seria Lunar II.

Dlaczego Lunar jest wyjątkowy?

Dzieje się tak za sprawą zmienianego co roku rewersu. Każdego roku gości na nim wizerunek innego zwierzęcia ściśle połączony z chińskim zodiakiem. Rok 2001 był rokiem węża. Fakt ten nadaje monecie wartości kolekcjonerskiej. Ponadto Perth Mint przyzwyczaiła nas do dbałości o każdy szczegół i zachowania niezwykłej estetyki.

Charakterystyka monety Rok Węża z 2001 roku

Na rewersie monety z 2001 roku, należącej do kolekcji Lunar I, znajduje się tytułowy waż przedstawiony wśród zarośli. Dokoła niego umieszczono date wydania monety oraz symbol oznaczający po chiński Rok Węża. Gramatura wyrobu i czystość złota znajduje się w dolnej części wyrobu.

Tradycyjnie na awersie widnieje portret Elżbiety II, która jest oficjalną głową państwa w Australii

Nie tylko dla kolekcjonerów

Monety bulionowe to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących bezpiecznie ulokować swój kapitał. Bezpieczeństwo takich inwestycji gwarantuje złoto, natomiast wartość kolekcjonerska podnosi dodatkowo wartość takich monet jak Rok Węża.

Napisz swoją opinię

Australijski Lunar I: Wąż 2001 1oz

Australijski Lunar I: Wąż 2001 1oz

Złota moneta Rok Węża należąca do australijskiej serii Lunar I o wadze jednej uncji.