Bestie Królowej: Czerwony smok Walii 1 oz

Powiększ

Czerwony Smok Walii (The Red Dragon of Wales) to trzecia moneta z serii monet bulionowych upamiętniająca dziesięć statuetek heraldycznych bestii, które pełniły straż podczas koronacji Królowej Elżbiety II.

Więcej szczegółów

10 056,00 zł

  • Nominał 100 GBP
  • Średnica 32,69 mm
  • Próba 999.9
  • Waga 31,1 gr
  • Zawartość czystego złota 31,1 gr
  • Kraj pochodzenia Wielka Brytania
  • Grubość 2,79 mm

Złota moneta jest emitowana przez brytyjską mennice Królewską - The Royal Mint. Autorem rzeźb przedstawiających Bestie Królowej jest James Woodford.

Bestie Królowej

Rzeźba heraldycznego czerwonego smoka ma 1,83 m wysokości i jest wykonana z gipsu. Ponadto na każdej ze statuetek Bestii Królowej znajdują się znane godła Wielkiej Brytanii. Po koronacji Elżbiety II rodzina Królewska zatrzymała statuetki w Pałacu Court w Hamptons w południowo-wschodnim Londynie, następnie tymczasowo w zamku Windsor. Obecnie oryginalna statuetka Czerwonego Smoka z Walii znajduje się w kanadyjskim muzeum historii w Gatineau, w prowincji Quebec.

Charakterystyka monety inwestycyjnej

Na awersie złotej monety 1 uncjowej umieszczona jest podobizna statuetki majestatycznego smoka, który trzyma herb w pazurach, a jego skrzydła powiewają do nieba. Herb był używany przez Owen Tudora, potem przez jego wnuka Króla Henryka VII. Obecnie tytuł Księcia Walii i prawa do posługiwanie się herbem ma najstarszy żyjący syn panującego władcy Wielkiej Brytanii. Z każdą emisją monety wizerunek na awersie jest nieco inny, jednak nie ulega zmianie rewers monety, który zdobi podobizna Królowej Elżbiety II.

Złota moneta bulionowa jest wytwarzana ze złota próby 999.9, a jej wartość nominalna wynosi 100 funtów, zawiera jedną uncję złota. Natomiast wartość rynkowa monety nie zależy od jej nominału, tylko od ilości i próby kruszcu, z którego została wyprodukowana. Na awersie monety bulionowej obok wartości nominalnej i napisu Elżbieta II jest wygrawerowany łaciński napis D ei  G Ratia  Reg ina  Fid ei  Def ensor, co oznacza oficjalny angielski tytuł władcy, czyli By God's grace Queen, Defender of the Faith.

Złoto jest dobrym zabezpieczeniem kapitału. Waluty papierowe istnieją przeważnie 27 lat, potem przychodzi hiperinflacja i banknoty staja się bezwartościowe. Zdarza się, że państwowe obligacje są niewypłacane albo są wypłacane w bezwartościowych banknotach. Natomiast lokaty są zamrażane przez upadające banki., a złote monety sprzed 100, 500 czy 2000 nadal maja wartość nabywczą.

Polecamy zakup monety inwestycyjnej Czerwony Smok Walii, gwarantujemy dobrą cenę (aktualizowaną na bieżąco według cen rynkowych) oraz menniczy stan monety.

Napisz swoją opinię

Bestie Królowej: Czerwony smok Walii 1 oz

Bestie Królowej: Czerwony smok Walii 1 oz

Czerwony Smok Walii (The Red Dragon of Wales) to trzecia moneta z serii monet bulionowych upamiętniająca dziesięć statuetek heraldycznych bestii, które pełniły straż podczas koronacji Królowej Elżbiety II.