Lunar UK: złota moneta lokacyjna Małpa 2016 1oz

Powiększ

Pierwsza moneta bulionowa inaugurująca “nową serię księżycową” została wyemitowana w 2013 roku przez brytyjską mennicę królewską The Royal Mint.

Więcej szczegółów

5 771,00 zł

  • Nominał 100 GBP
  • Średnica 32,69 mm
  • Próba 999.9/1.000
  • Waga 31,1 g
  • Zawartość czystego złota 31,1 g
  • Kraj pochodzenia Wielka Brytania
  • Grubość 2,79 mm

Seria złotych monet Lunar jest inspirowana kalendarzem księżycowym, a na awersie pierwszej monety z tej serii był wygrawerowany koń. W następnych latach motywem przewodnim była owca (2015), następnie małpa (2016), a w najnowszym wydaniu motyw na awersie monety został umieszczony kogut.  

Seria brytyjska różni się od australijskiej tym, że od pierwszego wydania umieszczony jest ten sam znak zodiakalny na złotej monecie, co i na srebrnej.

Wygląd złotej Małpy z 2016r

Autorką motywu małpy na monecie z rocznika 2016 jest urodzona w Wielkiej Brytanii chińska artystka Wuon-Gean Ho. Jej projekt przedstawia to żywe i skoczne zwierzę w ruchu, w trakcie przeskakiwania z gałęzi na gałąź. Prace artystki wystawiane były m.in. w Tate Gallery oraz w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Spod jej ręki wyszły również projekty motywów dla wcześniej emitowanych monet z tej serii (Rok Konia oraz Rok Owcy).

Projekt awersu Roku Małpy dopełnia napis w otoku, zawierający angielską nazwę oraz rok wybicia monety. Egzemplarze bite stemplem lustrzanym posiadają dodatkowo oznaczenie wagi czystego kruszcu (jedna uncja) oraz próby złota (99,99%). Na rewersie widnieje podobizna brytyjskiej głowy państwa, królowej Elżbiety II, autorstwa brytyjskiego rzeźbiarza Iana Rank-Broadley'a. W otoku, oprócz nominału w funtach brytyjskich, umieszczono imię królowej uzupełnione łacińską inskrypcją „D.G. REG FID DEF” (Dei Gratia Regina Fidei Defensor, czyli „Królowa z Bożej Łaski, Obrończyni Wiary”).

Dlaczego warto nabyć złotą monetę z serii Lunar?

Monety inwestycyjne z brytyjskiej serii Lunar są bardzo cenione na rynku inwestycyjnym, nie tylko z uwagi na ich ograniczoną dostępność, ale również dzięki swoim szczególnym walorom, jakimi są: pierwszorzędna jakość mennicza, wysoki nominał 100 funtów brytyjskich oraz wyjątkowo piękne zwierzęce motywy. Decydując się na zakup Złotego Lunara z mennicy brytyjskiej, stają się Państwo posiadaczami monety, która swą wyjątkowością bez wątpienia przyćmiewa egzemplarze ze słynnej Serii Księżycowej – rocznik 2016 wyemitowano w mini-nakładzie 8888 sztuk, podczas gdy australijskie Lunary bite są w nakładach pięciocyfrowych.

Napisz swoją opinię

Lunar UK: złota moneta lokacyjna Małpa 2016 1oz

Lunar UK: złota moneta lokacyjna Małpa 2016 1oz

Pierwsza moneta bulionowa inaugurująca “nową serię księżycową” została wyemitowana w 2013 roku przez brytyjską mennicę królewską The Royal Mint.