Złoto odporne na inflację. Jakie są tego przyczyny?

Inwestorzy na całym świecie są zmęczeni ciągłymi wahaniami dzisiejszej gospodarki, co jest zrozumiałe. Wiele osób martwi się problemami związanymi z giełdą i denerwuje się, gdy widzi, że ich aktywa tracą na wartości. W czasach ekonomicznych zawirowań inwestorzy często zwracają się w stronę fizycznego złota, srebra i innych metali szlachetnych, szukając w tzw. bezpiecznej przystani zabezpieczenia przed zmiennością wartości aktywów i inflacją. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest inflacja i dlaczego złoto postrzegane jest jako aktywo odporne na jej skutki.

Co to jest inflacja?

Słowo inflacja wywodzi się z łaciny, a dokładniej ze słowa inflatio, co oznacza nadęcie. Mówiąc najprościej, jest to wykładniczy wzrost cen towarów i usług, prowadzący nierzadko do dewaluacji waluty danej gospodarki. Koncepcja ta jest naturalnym zjawiskiem ekonomicznym, którego przypadki odnotowano w wielu krajach, między innymi w Argentynie i Wenezueli, odpowiednio – w XX w. oraz XXI w. 

Aby walczyć z dużą ilością pieniędzy wpompowywanych do gospodarki i spadającą ich wartością, banki centralne często stawiają czoła inflacji poprzez podnoszenie stóp procentowych. Podczas gdy wzrost stóp procentowych może wydawać się zwiększeniem oszczędności, inflacja w dłuższym okresie nadal szkodzi funduszom obligacji i kontom oszczędnościowym. Obie klasy aktywów, jak również pensja, która nie rośnie w tym samym tempie co inflacja, zostaną poważnie uszkodzone przez proces inflacji lub hiperinflacji.

Inflacja i złoto

W przeciwieństwie do papierowej waluty i akcji, fizyczne metale szlachetne, takie jak złoto, są odporne na inflację, ponieważ czerpią swoją wartość w inny sposób niż papierowy pieniądz.

Dolar

Weźmy przykład głównej waluty świata – dolara. Wartość dolara zależy od działań rezerwy federalnej, banków centralnych, czynników globalnych i ogólnej kondycji gospodarki. Banki centralne drukują więcej waluty, gdy uważają, że gospodarka potrzebuje dodatkowych pieniędzy w celu stymulowania pożyczek i wzrostu. Wprowadzanie do obiegu większej ilości papierowej waluty oznacza znaczny wzrost podaży dolarów w gospodarce. Bez późniejszego wzrostu popytu, wartość każdego pojedynczego dolara stopniowo spada w czasie.

Złoto

Co determinuje wartość złota? Przede wszystkim jego rzadkość i ograniczona podaż – szacuje się, że całe złoto na świecie zostanie wydobyte w ciągu najbliższych dwóch dekad. Kolejnym czynnikiem są niezwykłe właściwości fizyczne i chemiczne żółtego metalu (np. to, że jest wysoce przewodnikowy), które dodatkowo podnoszą jego wartość wewnętrzną. Dzięki wykorzystaniu złota w niezliczonych zastosowaniach przemysłowych i elektronicznych, jak również ciągłe zapotrzebowanie na ozdoby, biżuterię i złote monety inwestycyjne, popyt na kruszec stale będzie się powiększał, co pozwala przewidzieć, że cena metalu pozostanie stabilna w przewidywalnej przyszłości. Wielu ekspertów zakłada przy tym, że przy oczekiwanych w przyszłości niedoborach kruszcu jego cena relatywnie będzie rosnąć – analitycy IN GOLD WE TRUST przewidują, że do końca 2030 roku cena za uncję kruszcu wynosić będzie prawie 5000 USD.  

Warto też wspomnieć o wartości symbolicznej złota, czyli jak postrzegany jest król metali szlachetnych w kulturze – złoto jest dobrem luksusowym, które od tysięcy lat nie straciło na swojej atrakcyjności; oznaką bogactwa, pożądaną przez ludzi na całym świecie.

Wniosek

Inflacja może zaszkodzić portfelowi inwestycyjnemu w takim samym stopniu, jak każda inna forma ryzyka. Spadająca wartość dolara może wywierać presję na akcje, jak również na konta oszczędnościowe i portfele obligacji. Zwiększony popyt na złoto w czasach niestabilności ekonomicznej lub recesji w rezultacie zwiększa ceny metali szlachetnych i pomaga inwestorom być bezpiecznym sposobem na przechowywanie swojego majątku, zabezpieczając kapitał przed inflacją. Ta zależność między inflacją a złotem jest właśnie powodem, dla którego tak wielu inwestorów woli zdywersyfikować swoje portfolio o metale szlachetne. 

Kupując złoto pamiętaj, by dokonać transakcji tylko u renomowanego i zaufanego dealera metali szlachetnych. Na polskim rynku, w pierwszej trójce sprzedawców towarów inwestycyjnych jest Mennica 79 Element, która od ponad dekady cieszy się nieposzlakowaną reputacją sprawdzonego dostawcy złota i srebra. Odwiedź stronę dealera lub punkt stacjonarny Mennicy i zabezpiecz swoją przyszłość.

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny